دیدگاه موافقان و مخالفان «سِتا»

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
دیدگاه موافقان و مخالفان «سِتا»

همزمان با توافق احزاب سیاسی در بلژیک بر سر امضای توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا، موسوم به سِتا (CETA)، مخالفان این توافقنامه در مقابل کمیسیون اروپا تظاهرات کردند.

یک از تظاهرکنندگان گفت: «نبرد ما تازه شروع شده است. با وجود اینکه امروز در بلژیک یک توافق ضعیف حاصل شد، برای نخستین بار بود که شاهد بحث آزاد و دقیق درباره این توافقنامه بودیم. در ابتدای یک روند هستیم.»

مخالفان معتقدند در این توافقنامه ساختار حل و فصل اختلافت به سود شرکتهای چند ملیتی است. مونیکا گوینس، از سازمان دفاع از حقوق مصرف کننده اظهار داشت: «بخش حل و فصل اختلافات می تواند پیامدهای منفی برای مصرف کنندگان، حتی مصرف کنندکانی که هرگز به کانادا نخواهند رفت، داشته باشد. در حقیقت حمایت از سرمایه گذاران از طریق حال و فصل اختلافات در بخش خصوصی می تواند ضربه سختی به قوانین حفاظت از مصرف کننده بزند.»

در مقابل لوئیس سانتوز از سازمان «تجارت اروپایی» بر این باور است که این توافقنامه نکات مثبت زیادی دارد.

او گفت: «توافقنامه خیلی خوبی است. اروپایی ها امتیازتی گرفتند که انتظارش را نداشتند. مثلا در بخش بازارهای عمومی، دسترسی به بازار و نشانه های جغرافیایی امتیازاتی گرفتیم. به سمتی می رویم که تجارت صد در صد آزاد خواهد شد.»

در سال گذشته میلادی صادرات کانادا به اتحادیه اروپا، بیش از ۲۸ میلیارد یورو بوده، در مقابل هم کانادا بیش از ۳۵ میلیارد یورو از این اتحادیه واردات داشته است. به عبارتی، تراز تجاری اتحادیه اروپا مثبت ۷ میلیارد یورو بوده است.

حال جاستین ترودو، نخستین وزیر کانادا برای امضای این توافقنامه به بروکسل خواهد آمد.