Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا منطقه والونی بلژیک مانع تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اروپا و کانادا می شود؟

آیا منطقه والونی بلژیک مانع تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اروپا و کانادا می شود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

منطقه والونی بلژیک مخالف تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا (CETA) است.

آگهی

منطقه والونی بلژیک مخالف تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا (CETA) است. اتحادیه اروپا تا روز جمعه به بلژیک مهلت داده تا این توافقنامه را تصویب کند، اما به نظر می رسد منطقه والونی برنامه دیگری دارند.

گرگوا لوی، خبرنگار یورونیوز نظر پل منیت، رئیس منطقه والونی را در این زمینه جویا شده است.

یورونیوز: آیا با تصویب توافقنامه تجارت آزاد میان اتحادیه اروپا و کانادا موافقت خواهید کرد؟

پل منیت: یک سال پیش به کمیسیون اروپا گفتم که پارلمان منطقه والونی انتظاراتی دارد و من هم مسئولیتی دارم. پارلمان والونی قدرتش مثل سایر پارلمانهای کشورهای عضو اتحادیه اروپاست. بنابراین بدون موافقت و تصویب ما، این توافقنامه به سرانجام نخواهد رسید. من همیشه گفتم که موافق توافقنامه تجاری با کانادا هستم. البته با توافقنامه ای که در آن معیارهای اجتماعی، زیست محیطی، حقوق بشری و حفاظت از مصرف کننده رعایت شود. بنابراین منتظر متن کمیسیون می مانیم تا ببینم بر اساس این معیارها هست یا نه.

یورونیوز: آیا شما آماده مذاکره در این زمینه هستید؟

پل منیت: تکرار می کنیم که مخالفت ما همیشگی نیست. یک وتو هم نیست. مشکلات را با کمیسر مالمستروم [کمیسر امور تجاری اتحادیه اروپا] در میان گذشتم. بعدش کمیسیون متن های مختلفی برای ما فرستاد و سپس ما به دقت این متن ها را بررسی کردیم. سپس پیشرفتها را به پارلمان والونی اعلام کردم. همچنین از آنها تشکر می کنم بابت کار دقیقی که انجام دادند. از نقاط تاریک این توافقنامه گفتم، مانند مسائلی که مربوط به کشاورزی و حل و فصل اختلافات در این زمینه می شود. باید مطمئن شویم تنها شرکتهای کانادایی که مقرشان در آن کشور است شامل این توافقنامه می شوند و نه شرکتهای بزرگ چند ملیتی.

یورونیوز: آیا شما آمده اید که دوباره با کانادا مذاکره کنید؟

پل منیت: انجام دوباره مذاکرات بهترین راه حل است. تنهای والونی نیست که با این توافقنامه مشکل دارد. یکی از نقاط ضعف این توافقنامه، تبصره ها و استثناهای زیادی است که قائل شده است. باید مذاکره دوباره انجام شود و یا حداقل ضمانتهای حقوقی در این زمینه بگیریم. برای ما زمان بندی هایی که مشخص کردند زیاد مهم نیست. اگر اولتیماتوم بدهیم و یک زمان مشخصی تعیین کنیم کار جلو نمی رود. اگر می خواهیم مذاکرات جلو برود نباید روی همکاران فشار آورد. زیر اگر زیاد فشار بیاورند، ما هم پاسخ منفی می دهیم. حال همه چیز بستگی به پیشنهادهای دارد که ارائه می دهند. اگر این پیشنهادها را سریع دریافت کنیم، کار زودتر جلو می رود.

یورونیوز: آیا این قضیه مانند کتابهای داستان است که یک منطقه کوچک می خواهد در برابر فشار کل اروپا و کانادا بایستد؟

پل منیت: ما تنها نیستیم، وقتی با همکاران اروپایی خود صحبت می کنم آنها هم دغدغه های مشابهی دارند. ولی همیشه یکی پرچم دار اعتراضات می شود؛ کسی که زیاد دوستش ندارند. یک بازی سیاسی است. ولی می دانم که همکارانم و مردم اروپا از ما حمایت می کنند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

توافق تازه ناتو و مجارستان: ویکتور اوربان دیگر طرح کمک‌های ائتلاف به اوکراین را وتو نمی‌کند

اوربانِ مجارستان با پیروزی در انتخابات اتحادیه اروپا: مهاجرت، سوروس و بروکسل تمام شد

پیروزی حزب «برادران ایتالیا» در انتخابات پارلمان اروپا؛ آیا ملونی ملکه تاج‌بخش اتحادیه اروپا می‌شود؟