Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

پیامدهای درازمدت «برکسیت» برای اقتصاد بریتانیا در گفتگو با اقتصاددان

پیامدهای درازمدت «برکسیت» برای اقتصاد بریتانیا در گفتگو با اقتصاددان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سه ماه از برگزاری همه پرسی برکسیت در بریتانیا می گذرد.

سه ماه از برگزاری همه پرسی برکسیت در بریتانیا می گذرد. انجام مذاکرات برای خروج از اتحادیه اروپا دستکم دو سال طول می کشد. اما رای منفی شهروندان این کشور به اتحادیه اروپا، در کوتاه مدت بر زندگی روزمره و اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات تاثیر منفی داشته است. آیا «رای خروج» در درازمدت بر مراودات تجاری بریتانیا با دیگر کشورهای جهان تاثیر خواهد داشت؟

سوفی کلوده خبرنگار یورونیوز در باره پیامدهای دراز مدتی که برکسیت برای بریتانیا خواهد داشت، آندره ساپیر، اقتصاددان و از اعضای ارشد اندیشکده بروئگل در بروکسل گفتگو کرده است.

یورونیوز: به نظر شما وقتی بریتانیا از اتحادیه اروپا خارج شود، پیامدهای دراز مدت آن چه خواهد بود؟

آندره ساپیر: «مبادلات تجاری مسلما برای کالا و خدمات بین بریتانیا و اتحادیه اروپا همچنان برقرار خواهد بود اما انتظار می رود که فعلا از میزان این مبادلات کاسته شود بخصوص در بخش خدمات مالی. فکر می کنم بیرون ماندن از بازار واحد اروپا، چنانچه ترتیبی خاص برای صدور پاسپورت به کارکنان بانکها در بخش مالی برای بریتانیا در نظر گرفته نشود، ضررهای مالی فراوان برای بریتانیا به همراه داشته باشد. بریتانیا کشورهای زیادی را از دست خواهد داد.»

یورونیوز: اگر بریتانیا به بازارها خارج اتحادیه اروپا دسترسی نداشته باشد، چیز زیادی را از دست خواهد داد؟

آندره ساپیر: «به نظرم مشکل واقعی مربوط به دوران گذار است. بریتانیا به چند سال مذاکره نیاز خواهد داشت تا مجددا به بازار سوم، یعنی بازار کشورهایی که با بازار واحد معاملات تجاری دارند، دسترسی داشته باشد؟ اما در طولانی مدت، به نظرم وضعیتش مشابه وضعیت کنونی خواهد شد.»

یورونیوز: کشور چین را در نظر می گیریم. به نفع این کشور است که با اتحادیه اروپا که شامل مجموعه گسترده تری از کشورهاست، داد و ستد تجاری داشته باشد. اما آیا مثلا چین برای قرارداد تجاری به سراغ بریتانیا خواهد آمد؟

آندره ساپیر: «همانطور که می دانید مذاکرات بین اتحادیه اروپا و چین، درباره موضوع سرمایه گذاری، در حال انجام است. هم اکنون بحث بر سر ایجاد یک منطقه آزاد تجاری دو جانبه نیست. اما این اتفاق ممکن است طی سالهای آتی رخ دهد. و انتظار می رود که همزمان با مذاکرات میان اتحادیه اروپا و چین، مذاکراتی هم بین چین و بریتانیا صورت بگیرد. اما همچنان معتقدم که این به زمان نیاز دارد. در حال حاضر در این کشور، کسی نیست که بتواند بتواند تمام این توافقات را با چین، با کشورهای اتحادیه اروپا، با تمام شرکای تجاری اتحادیه اروپا مثل آفریقای جنوبی، کره جنوبی یا کانادا به ثمر برساند. در نتیجه به زمان نیاز هست. »

یورونیوز: به نظر شما احتمال دارد که میزان سرمایه گذاری مستقیم خارجی در بریتانیا در آینده افت کند؟

آندره ساپیر: «به نظرم طی دوران گذار، شاهد کاهش میزان سرمایه گذاری خارجی خواهیم بود. زیرا عدم اطمینان نسبت به شرایط وجود دارد. این عدم اطمینان برای سرمایه گذاری خارجی بد است و ممکن است سالها طول بکشد. می دانیم زمانیکه ماده ۵۰ معاهده لیسبون اجرا شود، مذاکرات جدایی (طلاق) بریتانیا با اتحادیه اروپا به دو سال زمان نیاز دارد.، جدایی کشور از اتحادیه عملی می شود. پس از آن نیاز به پیوند ازدواج مجدد اما با روابط کمتر (در تراز پایینتر) هست. درنهایت آیا طی پنج سال یا ۱۰ سال بعد شرایط برای سرمایه گذاری در بریتاینا مجددا مناسب می شود، آیا بریتانیا موفق خواهد شد که ضرر و زیان ها را جبران کند؟ سوالی است جوابش را نمی دانیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا «برکسیت» به اقتصاد حوزه فناوری اطلاعات در لندن لطمه زیادی وارد می کند؟

پیامدهای کوتاه مدت «برکسیت» برای زندگی روزمره شهروندان اروپایی و بریتانیایی

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت