ظهور چشمگیر راست افراطی در اروپا، تابویی که شکسته می شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
ظهور چشمگیر راست افراطی در اروپا، تابویی که شکسته می شود

احزاب پوپولیست و افراطی راستگرا در اروپا هواداران بیشتری پیدا کرده اند و در انتخابات مختلف هم پیروزی کسب می کنند. در اروپا چه خبر است و این وضعیت تا کجا پیش می رود؟ به چه دلیل گفتمان راست افراطی در اروپا تا این حد محبوبیت یافته است؟

احزاب افراطی دست راستی اروپا چه از “پوپولیست” باشند و چه به افراطی ترین بخش طیف احزاب دست راستی سنتی تر تعلق داشته باشند، به موفقیت هایی در کشورهای مختلف اروپا دست پیدا کرده اند. بحران منطقه پولی یورو و جریان ورود پناهجویان به تقویت این احزاب، و همچنین پیروزی های مهم انتخاباتی برای آنها در کشورهایی مانند فرانسه («حزب جبهه ملی»)، دانمارک («حزب مردم دانمارک»)، فنلاند («حزب فنلاندی های واقعی»)، اسلوواکی («حزب اسلواکی ما») و یونان («حزب فجر طلایی») منجر شده است.

تازه ترین مثال مربوط به ظهور این پدیده در آلمان رخ داد: در انتخابات ایالتی در برلین ۱۴.۲ درصد آراء به نفع حزب «آلترناتیو برای آلمان» به صندوقها ریخته شد. این حزب نوپا که تنها سه سال از شکل گیری آن می گذرد، ادعا می کند در انتخابات سراسری سال آینده خواهد توانست بعنوان سومین حزب اصلی به پارلمان فدرال آلمان راه یابد.

در اتریش هم در حزب راستگرای افراطی موسوم به «حزب آزادی» (FPÖ) شانزده سال پیش برای اولین بار وارد دولت شد و بدنبال آن، جنجال زیادی در سراسر اروپا به راه افتاد. در حال حاضر بخت این حزب برای پیروزی در دوم انتخابات ریاست جمهوری بسیار بالاست.

در این برنامه کندوکاو علت محبوبیت احزاب راستگرای افراطی را در دو کشور آلمان و اتریش بررسی می کنیم و با ژان-ایو کامو، کارشناس احزاب افراطی دست راستی در باره علت این پدیده در اروپا گفتگو انجام می دهیم.