Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

انتخابات ۲۰۱۸ سوئد؛ آیا پیروزی راست افراطی به این کشور نیز سرایت خواهد کرد؟

انتخابات ۲۰۱۸ سوئد؛ آیا پیروزی راست افراطی به این کشور نیز سرایت خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانه انتخابات ۲۰۱۸ سوئد، برخی از مناطق روستایی این کشور با پدیده جدیدی روبرو هستند: حمایت از حزب ضد مهاجرت و ملی‌گرا. آيا پیروزی عوامگرایان در کشورهای اروپایی به سوئد نیز سرایت خواهد کرد؟

آگهی

مردم سوئد در روز ۹ سپتامبر ۲۰۱۸ (۱۸ شهریور ۱۳۹۷) برای شرکت در انتخابات پارلمانی به پای صندوق‌های رای می‌روند. نظرسنجی‌ها نشان می دهد که جناح راست افراطی در این کشور با موفقیت بی‌سابقه‌ای روبروست. در واقع به نظر می‌رسد که پیروزی عوام‌گرایی در اروپا به سوئد هم رسیده است.

یورونیوز به استان «اسمالاند»‌ در جنوب سوئد رفته است که این روزها و در آستانه برگزاری انتخابات پارلمانی تبدیل به سنگر حزب «دموکرات»‌سوئد شده است که از احزاب اصلی این کشور به شمار می‌آید و جناح ملی‌گرا و ضد مهاجرت است.

بیشتر بخوانید: همه آنچه باید درباره انتخابات تاریخی سوئد بدانیم

«اسمالاند»‌ در سوئد استان خاصی است. این منطقه در جنوب کشور طی قرون متمادی منطقه‌ای فقیر بوده و زمین سخت آن، کشاورزی را در آن مشکل کرده است.

اینجا همچنین محل تولد فروشگاه‌های زنجیره‌ای آیکیا و آسترید لیندگرن، نویسنده سوئدی کتاب‌های کودکان و نوجوانان است.

بریگر پترسون تمام عمر در روستای «اودنسلاندا»‌ یکی از روستاهای این استان زندگی کرده است. او در اینجا یک مزرعه و چند گوسفند دارد. بریگر می‌گوید حمایت از جناح راست در این‌جا پدیده جدیدی است:‌ «من اینجا به دنیا آمده ام و تمام عمرم را هم در اینجا، در آن خانه زندگی کرده ام. به انتخابات سال ۲۰۰۲ میلادی فکر می‌کردم. آن موقع چند درصد به حزب دموکرات رای دادند؟ تنها ۲ درصد.»

طبق نظرسنجی‌ها این حزب در انتخابات پیش رو آرای بیشتری را کسب خواهد کرد. گفته می‌شود حزب دموکرات‌ که جناح عوام‌گرا در سوئد است، در انتخابات ۹ سپتامبر ۱۵الی۲۰ درصد آرا را از آن خود کند و چه بسا در این منطقه در صدر احزاب دیگر باشند.

غفلت احزاب سنتی سوئد از مناطق روستایی

سوالی که مطرح می‌شود این است : چه چیزی تغییر کرده است؟

بریگر کشاورز از مشکل حمل و نقل در این منطقه می‌گوید:‌ «قبلا اتوبوس به اینجا می‌آمد اما الان هیچ اتوبوسی به اینجا نمی‌آيد. فقط یک اتوبوس کمی دورتر می‌آید. اما هیچ ایستگاهی هم نداریم. شاید دلیلش این است که زندگی در اینجا راحت نیست. اما بالاخره ما هم باید ما چیزی داشته باشیم.»

عده‌‌ای می‌گویند علت اقبال مردم به حزب «دموکرات» این است احزاب اصلی سیاسی به مناطق روستایی سوئد و مشکلات این نواحی به اندازه کافی توجه نکرده‌اند.

با این حال در محل تبلیغات حزب راست‌گرای «دموکرات» در یکشنبه بازار یکی دیگر از روستاهای «اسمالاند»، درباره مشکل حمل و نقل بحث نمی‌شود. در عوض مسئله مهاجرت یکی از موضوعات کلیدی است.

آروید نیکولائوسون از اعضای این حزب می گوید: «ورود مهاجران به سوئد ادامه دارد و ما موفق نشده‌ایم آنها را مدیریت کنیم. مهاجران جدا از دیگران زندگی می کنند. سوئدی‌ها برای پذیرش در بیمارستان‌ها باید مدت زمان بیشتری منتظر بمانند؛ مسکن و مدرسه به اندازه کافی وجود ندارد. مدارس با مشکل مواجه هستند. در نتیجه مجبوریم پذیرش پناهجویان را به‌طور موقت متوقف کنیم.»

حمایت از قوانین سخت‌گیرانه برای مهاجران

البته تنها حزب عوام‌گرای «دموکرات» خواستار قوانین سخت‌گیرانه برای مهاجران نیست. دو حزب اصلی دیگر در سوئد یعنی حزب «سوسیال دموکرات‌» و احزاب میانه‌رو نیز مدافع قوانین سخت‌گیرانه برای مهاجران هستند.

ورود مهاجران به این کشور که از سال ۲۰۱۵ و همزمان با بحران مهاجرت در اروپا آغاز شد، از موضوعات روز در سوئد است. این باعث سرخوردگی احزاب میانه‌رو شده است که به دنبال پیشرفت در مسائل دیگر هستند.

سوئد با ۱۰ میلیون نفر جمعیت تا پیش از آن یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به شمار می‌رفت. این کشور در سال ۲۰۱۵ میلادی ۱۶۳ هزار پناهجو را پذیرفت، که رکوردی تاریخی به شمار می‌رفت.

کاترینا برانستورم، نماینده حزب میانه رو در پارلمان سوئد می‌گوید:‌ «به نظرم روی مسئله مهاجرت تمرکز زیادی وجود دارد و این موضوع بیش از اندازه در کانون توجه قرار گرفته است. به مشکل مدارس و بهداشت پرداخته نمی‌شود. تمام بحث‌ها به مسئله مهاجران و مسلمان‌ها ختم می‌شود.»

شک و تردید نسبت به اتحادیه اروپا

یکی دیگر از موضوعات کلیدی که حزب «دموکرات» سوئد به آن می‌پردازد، مربوط به اتحادیه اروپاست. در حالیکه طرفداران اتحادیه اروپا در سوئد در اکثریت هستند، در این نواحی زراعی نسبت به اتحادیه اروپا شک و تردید وجود دارد. حزب دموکرات و حزب چپ از «سوئکسیت» یعنی خروج سوئد از این اتحادیه صحبت می‌کنند.

اگر مردم استان اسمالاند و سایر شهروندان در سراسر کشور تصمیم بگیرند به دموکرات‌ها رای بدهند،‌ از نظر سیاسی چه اتفاقی برای سوئد خواهد افتاد؟ در وهله اول، تشکیل دولت پیچیده می‌شود. احزاب سنتی راست و چپ گفته‌اند که حاضر به ائتلاف با دموکرات‌ها نیستند. از سوی دیگر ممکن است که احزاب سنتی، بدون حزب دموکرات آراء کافی برای تشکیل دولت ائتلافی را به‌دست نیاورند. در نتیجه گمان می‌رود پس از انتخابات، سوئد با وضعیت نامعلوم سیاسی روبرو شود.

آگهی

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آلمان؛ رویارویی تازه راست افراطی و مدافعان حقوق پناهجویان در کمنیتس

ظهور چشمگیر راست افراطی در اروپا، تابویی که شکسته می شود

شکست سنگین حزب حاکم فرانسه در انتخابات اروپا؛ ماکرون پارلمان را منحل کرد