Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

راز محبوبیت راست های افراطی در اتریش

راز محبوبیت راست های افراطی در اتریش
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

*اتریشی ها بین کاندیدای حزب سبزها و نوربرت هوفر، کاندیدای راست رادیکال از حزب آزادی اتریش دست به انتخاب زدند.

*اتریشی ها بین کاندیدای حزب سبزها و نوربرت هوفر، کاندیدای راست رادیکال از حزب آزادی اتریش دست به انتخاب زدند. با این حال مشکلات فنی در جریان انتخابات قضات را به لغو نتیجه رای گیری کشاند. اتریش به جامعه ای دو قطبی بدل شده است. بر اساس نظرسنجی ها، در ماه دسامبر پیش رو شاهد انتخاباتی خواهیم بود که دو طرف نیمی از آراء را خواهند داشت. حدود پنجاه درصد از رای دهندگان از نامزد
راست رادیکال حمایت می کنند که به معنای یک زلزله سیاسی در اتریش است. پوسترهای هوفر در سراسر اتریش به چشم می خورد. هانس وان در برلی، خبرنگار یوورنیوز گزارشی از دلایل موفقیت حزب راستگرای «آزادی اتریش» در این کشور تهیه کرده است.*

ریچارد هفته سختی را پشت سر گذاشته است و کارهای زیاد نیز پیش رو دارد. او کاملا حرفه ای پوسترهای تبلیغاتی را در وین، پایتخت اتریش می چسباند. داستان بی پایان کارزارِ بحث برانگیز انتخابات ریاست جمهوری این کشور از اوایل سال جاری هنوز به نتیجه نرسیده است. بسیاری از شهروندان اتریشی کاندیداهای اصلی احزاب ائتلاف دولتی را کنار گذاشتند، سوسیال دموکرات ها و محافظه کاران نتوانستند در انتخابات موفق شوند.

چرا حزب «آزادی اتریش» این چنین محبوب شده است؟

با ورنر اوتی در کنار چرخ و فلک بزرگ و تاریخی پارک تفریحی معروف «پراتر» در مرکز وین ملاقات کرده ایم. ورنر اوتی فقط یک خواننده اصلی گروه اوتی نیست. از حدود دو دهه پیش او در گردهمایی های حزب “پوپولیست” آزادی اتریش روی صحنه می رود. ورنر اوتی برای تبلیغات حزب آزادی اتریش موسیقی می سازد. متن موزیک او درباره «اشک غرور» در چشم ها و شرمنده نبودن از عشق به وطن یعنی اتریش است. پیش از اینکه برای ما علت محبوبیت حزب آزادی را توضیح دهد بخشی از قطعه ای که برای حزب آزادی سروده را می نوازد.

ورنر اوتی می گوید: «مسئله پناهجویان یکی از مهمترین دلایل موفقیت حزب آزادی اتریش است زیرا وقتی من به مادرم فکر می کنم، می بینم او ۱۵ بچه را بزرگ کرد. الان او حداقل حقوق بازنشستگی را که ۴۵۰ یوروست می گیرد. همزمان پناهجویان و مهاجران به اینجا می رسند که هرگز به سیستم رفاه اجتماعی ما پولی نپرداخته اند. من بر ضد پناهجویانی حرف نمی زنم که واقعا نیاز به حفاظت و حمایت دارند و زندگی شان با تهدید مواجه است، البته که ما باید به آنها کمک کنیم این وظیفه ماست اما اتریشی هایی که زیر خط فقر زندگی می کنند نمی توانند بفهمند که چرا سامانه رفاه اجتماعی سخاوتمندانه باید به مهاجران داده شود. ما هرگز با چنین مسئله ای یعنی مهاجرت دسته جمعی مواجه نبوده ایم. ما همیشه فکر می کردیم در جزیره خوشبختی زندگی می کنیم که یکدفعه همه چیز تغییر کرد و به وضعیت کنونی رسیدیم.»

Insiders: Right wing populismسال گذشته، هر روز حدود ۱۰ هزار پناهجو از اتریش عبور کرده اند. این وضعیت چشم انداز سیاسی را تغییر داده است. رویکرد ضد مهاجرتی حزب آزادی اتریش توسط احزاب ائتلاف دولتی اتریش مورد تقلید قرار گرفت که نشانه افزایش احساس ضد مهاجران در اتریش است.

برای گفتگو درباره این موضوع به دیدار سردبیر روزنامه «دِر استاندارد»، روزنامه مشهور اتریشی می رویم و می پرسیم چه کسانی به حزب آزادی اتریش رای می دهند و چطور پشتیبانی قدرتمند از این حزب راست رادیکال را می توان توضیح داد؟

الکساندرا فودرل اشمیت، سردبیر روزنامه «در استاندارد» می گوید: «حزب آزادی عمدتا توسط مردان جوان پشتیبانی می شود. این پدیده ای است که می توان مشاهده کرد. افراد مسن تر، بویژه کسانی که می ترسند از نظر اقتصادی تحت فشار قرار بگیرند و زندگیشان را ببازند نیز به این حزب رای می دهند. این ترس اغلب از سوی افرادی با تحصیلات پایین ابراز می شود؛ افرادی که از تغییر و از روند جهانی شدن می ترسند. آنها از پناهجویان و اینکه پناهجویان به کشورشان بیایند می ترسند. آنها می ترسند که شانس هایشان به حداقل برسد و آنها چیزی را از دست بدهند.»

گودغون و مارلیه اعضای سازمان جوانان حزب آزادی اتریش اند. گودغون دانشجو و۲۲ سال و مارلیه که تازه مدرسه را تمام کرده ۱۸ سال دارد. آنها بطور کامل در فعالیت های این حرکت سیاسی مشارکت دارند، فعالیتهایی همانند تبلیغ خانه به خانه تا دیدگاههای ضد اروپایی شان را با دیگران به اشتراک بگذارند.

گودغون می گوید: «بطور کلی به نظر من اتحادیه اروپا بیشتر یک دیکتاتوری است. اتحادیه اروپا به دیگر کشورها دیکته می کند که چه کاری انجام دهند بدون آنکه به آنها هیچ امکانی برای تغییر این دستورات بدهد. از نظر من این خوب نیست.»

مارلیه می گوید: « در سالهای اخیر بحران پناهجویان به موضوع مهمی برای حزب آزادی اتریش تبدیل شده است. حزب ما درباره این مشکلات صریح صحبت می کند.»

احزاب راست افراطی در سراسر اروپا استراتژی حزب آزادی اتریش را برای دستیابی به قدرت تقلید می کنند. رسانه های معتبر این شیوه را «مغرضانه» می دانند. این سیاست، مهاجران را متهم می کند که سامانه رفاه اجتماعی را تخریب می کنند و شانس مردم فقیر محلی را در دسترسی به شغل کاهش می دهند. حزب آزادی اتریش می گوید همه این مسائل را می توان با رفراندوم تغییر داد.

تهدیدی برای دموکراسی؟

الکساندرا فودرل اشمیت، سردبیر روزنامه «در استاندارد» می گوید: «حداقل برای دموکراسی خطرناک است. نقل قولی از هاینس کریستین اشتراخه، رهبر حزب آزادی وجود دارد که خواهان «اوگزیت» (بر وزن برکسیت) است یعنی می خواهد رفراندوم خروج اتریش از اتحادیه اروپا را برپا کند.»

نقل قولی درست یا غلط؟ بگذارید مستقیما از هاینس کریستین اشتراخه رهبر حزب بپرسیم. او چهره ای کاریزماتیک است. برخی او را «کاپیتان» می نامند. ما او را در جریان یک کارزار انتخاباتی ملاقات کردیم. از او پرسیدم اگر هوفر رئیس جمهور شود آیا انتخابات زودهنگام برگزار می کنید؟ اشتراخه علاقمند است صدر اعظم اتریش شود و بعد؟ آیا اتریش باید اتحادیه اروپا را ترک کند؟

هاینس کریستین اشتراخه رهبر حزب آزادی اتریش می گوید: «نه. نه. بگذارید اینطور بگویم: ما یک حزب دوستدار اروپاییم. ما در قلب اروپا زندگی می کنیم. در واقع یونکر و شولتز باید بازنشسته شوند زیرا آنها در مسئله برکسیت مسئول هستند. اگر می خواهید در پروژه اروپا آینده ای داشته باشید، باید روی اروپایی از دولت های ملی تاکید کنید. اتحادیه اروپا باید به همکاری های اقتصادی محدود شود و مهمتر از همه اروپا باید روی ارزش های یهودی-مسیحی تاکید کند، این ارزش ها باید برای نسل های آینده حفظ شوند.»

آقای اشتراخه درباره این که ارزش های یهودی-مسیحی دقیقا چیست توضیحی نمی دهد.

حزب آزادی اتریش علیه پرداخت بدهی های دیگر کشورهای عضو اتحادیه اروپا مبارزه می کند. شعار آنها با عبارت «اول اتریش» خواستار اولویت دادن به اتریش است.

پرسش درباره عضویت در اتحادیه اروپا را با هوفر کاندیدای رئیس جمهوری در میان می گذارم: آیا اتریش دنبال سناریویی شبیه برکسیت برای خروج از اتحادیه اروپاست؟ آیا اوگزیت گزینه شماست؟

نوربرت هوفر کاندیدای حزب آزادی اتریش برای انتخابات ریاست جمهوری می گوید: «از نظر من گزینه خروج اتریش از اتحادیه اروپا گزینه ای اشتباه است. اتریش بعنوان عضو اتحادیه اروپا و در مرکز اروپا متعهد به مشارکت در توسعه مثبت اتحادیه اروپاست. به نظر من این بدان معناست که ما نمی توانیم مهاجرت را بدون کنترل قبول کنیم. درباره مهاجرت، مسیر درست تغییر سامانه رفاه اجتماعی است. مهاجرها نباید از روز اول اقامت خود به منافع اجتماعی دسترسی داشته باشند. اول باید کار کنند و بعد از مزایا و منافع رفاه اجتماعی برخوردار شوند. بهر حال باید جلوی انگیزهای اقتصادی مهاجرت را گرفت.»

در انتخابات قبلی که دادگاه نتایج آنرا نپذیرفت، نامزد سبزها ۵۰.۳ درصد آرا را بدست آورد و هوفر ۴۹.۷ درصد. انتخابات آینده برای ماه دسامبر برنامه ریزی شده است که از نظر تحلیل گران ممکن است باعث پیروزی راست های افراطی شود.

اگر حزب آزادی پیروز شود چه نتایجی برای اروپا خواهد داشت؟ و تاثیر آن بر دموکراسی اتریش چه خواهد بود؟

برنهارد وایدینگر از نزدیک راست های افراطی اتریش را مطالعه و سوابق و دیدارهای آنها را ثبت می کند. به نظر می رسد افراطی ها در سراسر اروپا ارتباطات نزدیکی با هم دارند.

برنهارد می گوید: «در اصل اشتراخه رهبر حزب، حزب آزادی را به سمت راست های رادیکال هدایت می کند که از نظر فردی و همچنین برنامه ها با افراط گرایان جناح راست خارج از پارلمان و همچنین با نئونازی ها تطبیق دارد. ما حزب آزادی اتریش را به دلایل گوناگون یک حزب جناح راست افراطی می دانیم: حزب آزادی تماسهای بین المللی با احزاب و گروههای افراطی داد. برخی اعضای این حزب بارها در مجامع عمومی و جلسات با سازمان های راست گرای افراطی دیده شده اند. آنها همچنین تبلیغات جناح راست افراطی در اتریش را از نظر مالی حمایت می کنند و تمام مشکلات را بطور سیستماتیک باز طراحی می کنند و تظاهر می کنند که علت همه این مشکلات خارجی ها هستند.»

آیا هوفر برنده خواهدشد؟ آیا اولین رئیس جمهور راست گرای افراطی در اتحادیه اروپا از اتریش خواهد بود؟ آیا اتریش طلیعه عصر جدیدی در اروپا خواهد بود؟

اتریشی ها در ماه دسامبر در این باره تصمیم خواهند گرفت. یورونیوز در برنامه های آینده این موضوع را دنبال می کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا آلمان به «گزینه ای دیگر» روی خواهد آورد؟

گفتگو با کارشناس احزاب راستگرای افراطی در اروپا، دلیل پیشرفت این احزاب چیست؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت