گفتگو با کارشناس احزاب راستگرای افراطی در اروپا، دلیل پیشرفت این احزاب چیست؟

گفتگو با کارشناس احزاب راستگرای افراطی در اروپا، دلیل پیشرفت این احزاب چیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در سالهای اخیر اروپا با پدیده جدیدی روبروست: برآمدن و قدرت گرفتن احزاب راست افراطی.

در سالهای اخیر اروپا با پدیده جدیدی روبروست: برآمدن و قدرت گرفتن احزاب راست افراطی. این احزاب طیفهای گوناگونی دارند، اما چند وجه مشترک دارند: دامن زدن به احساسات ملی گرایانه و حس ترس از حضور مهاجران در جوامع اروپایی. ورود دائمی پناهجویان به قاره اروپا نیز راه رشد آنها را هموارتر کرده است. سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز در باره علل ظهور این پدیده و قدرت گرفتن روزافزون این احزاب با ژان-ایو کامو، کارشناس علوم سیاسی و متخصص احزاب راست گرا و ناسیونالیست در اروپا گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: چگونه می توان پیشرفت ناگهانی احزاب راست گرای افراطی و احزاب پوپولیستی را در اروپا توضیح داد؟

ژان ایو کامو: «مسئله مهاجرت مهم است. رای دهندگان اروپایی می خواهند که سیاستمدارن نسبت به مسئله مهاجرت پاسخگو باشند. اما مشکل دیگری هم وجود دارد که مشکل ساختار اروپای واحد و ادغام کشورهای اروپایی و بحران هویت اروپایی است. شهروندان احساس می کنند که اتحادیه اروپا هیولایی سرد وبیروح است که وضعیت حقوق دموکراتیک شهروندانش مبهم و تثبیت نشده است .مردم این وضعیت را زیر سؤال می برند، آنها خواستار اروپای واحد هستند اما نه این اروپای فعلی.»

یورونیوز: اما آیا این احزاب راستگرای افراطی واقعا برنامه ای دارند که مفید باشد؟

ژان-ایو کامو: «می دانیم که حزب آزادی در اتریش از زمان انتخابات سال ۲۰۰۰ در دولت ائتلافی حضور دارد. و این حزب تاکنون نتوانسته به اهدافی که در برنامه اش بوده دست یابد؛ نتوانسته از پس وعده های سیاسی که به رای دهندگان داده بربیاید به همین دلیل هم در انتخابات سراسری بعدی هم تحریم شد.»

یورونیوز: اما ده سال از آن زمان گذشته و دوباره باد در بادبان حزب آزادی اتریش افتاده است. هیچ بعید نیست که رئیس جمهوری بعدی اتریش عضو این حزب باشد و حتی صدر اعظم بعدی. بنابراین اکثریت اتریشی ها به راست افراطی گرایش یافته اند.

ژان-ایو کامو : «در اتریش وضعیت خاصی برقرار است چون مانند اتریش را هم مانند آلمان اتحاد بزرگی از سوسیال دموکرات ها و دموکرات های مسیحی اداره می کنند. این شیوه اداره کشور با اتحاد احزاب چپ و راست، دیگر برای رأی دهندگان پذیرفتنی نیست. این رأی دهندگان می خواهند اوضاع را عوض کنند و به حزبی شانس اداره کشور را بدهند که پیام ساده ای دارد: “جمع نخبه ها و برگزیدگان در یک سو هست و مردم در سوی دیگر. و اگر این نخبه ها به شما خیانت کردند ما نماینده مردم هستیم و اگر به قدرت برسیم اقداماتمان در خلاف سیاست احزاب اصلی و آنچه خواهد بود که تا به حال به انجام رسانده اند.” با این پیام ساده است که مردم به خود می گویند: “این احزاب دست راستی خیلی ساختار مشخصی ندارند و نمی دانیم که اگر به قدرت برسند چه خواهند کرد اما می خواهیم که این احزاب دیگر را کنار بگذاریم بنابراین باید این احزاب دست راستی را امتحان کرد.»

یورونیوز: آیا احزاب جمهوریخواه سنتی در اروپا استراتژی خود را زیر سؤال برده اند، یا اینکه تلاش می کنند خود را با شعارهای پوپولیستی همسو کنند؟

ژان-ایو کامو: «در عمل در بین احزاب دست راستی دموکراتیک این وسوسه وجود دارد که آرای راست افراطی را کسب کنند. این تاکتیک هیچوقت نتیجه نمی دهد. سی سال است که در فرانسه به این نکته پی برده ایم. اما هنوز سیاستمدارانی وجود دارند که فکر می کنند با مطرح کردن و فراتررفتن از خواستهای راست افراطی مثلا جبهه ملی فرانسه، می توانند رأی افراد بیشتری را به دست آورند. این کار در کوتاه مدت نتیجه می دهد. اما قماری است که در آخر بُرد ندارد. در مقابل، این راه وجود دارد که احزاب لیبرال و راست محافظه کار بر شالوده های ایدئولوژی قدیمی خود تکیه کنند. یعنی لیبرالیسم ساده و محافظه کاری ساده، و به رأی دهندگان بفهمانند که احزاب مخالف که تجربه حکومت کردن ندارند احزابی هستند که ما را به بن بست می کشانند. چون ما می توانیم ادغام اروپا را به شکل مؤثر به چالش بگیریم و به ادغام اقتصادی اروپا “نه” بگوییم. چون این ادغام اقتصادی هم ما را به بن بست می کشاند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا آلمان به «گزینه ای دیگر» روی خواهد آورد؟

راز محبوبیت راست های افراطی در اتریش

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت