Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سرگردانی پناهجویان افغان در یونان

سرگردانی پناهجویان افغان در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

چند کیلومتر دورتر از مناظر خیره کننده شهر آتن در یک اردوگاه موقت پناهجویان در پایتخت یونان هستیم.

چند کیلومتر دورتر از مناظر خیره کننده شهر آتن در یک اردوگاه موقت پناهجویان در پایتخت یونان هستیم. شماری از اهالی افغانستان در این جا جمع شده اند تا برای یکی از هموطنان جوانشان که به تازگی در افغانستان جان خود را از دست داده، سوگواری کنند. مرد جوانی که متقاضی پناهندگی بوده، پس از بازگشت به افغانستان در درگیری کشته شده است.

یکی از هموطنان او می گوید که امشب برای عزاداری به اینجا آمده است. او می گوید که افغانها در اینجا جمع شده اند تا یاد تمام کسانی را که در افغانستان شهید می شوند گرامی بدارند.

پیر و جوان در اینجا جمع شده اند تا برای قربانیان حملات خشونت آمیزی – که هر روز در افغانستان رخ می دهد- عزاداری کنند. کشوری که رسما در شرایط جنگی نیست اما افغانها جز سه ملیتی هستند که بیش از بقیه کشورها در اروپا درخواست پناهندگی ارائه داده اند.

در مکانی هستیم که قبلا فرودگاه بین المللی الینیکون بود. در نزدیکی محلی که برای بازیهای المپیک آتن در سال ۲۰۰۴ ساخته شد. در ساختمانهای متروک در اینجا ۴۰۰۰ پناهجوی افغان زندگی می کنند

برخی از خانواده هم در چادرهای کوچک در داخل و خارج محوطه فردوگاه بین المللی سابق اسکان کرده اند.

تازه، زن بیوه ای که به همراه شش فرزندش ابتدا به ایران پناه برد یکی از آنها است.

او و خانواده اش در اردیبهشت سال جاری وارد یونان شدند. اما به دلیل طولانی شدن کارهای اداری، او هنوز نتوانسته است که درخواست پناهندگی خود را ارائه کند. او بدون این که پول یا غذایی داشته باشد، باید درباره بازگشت به افغانستان تصمیم بگیرد. با وجود این که همچنان وحشت زده است.

احتمال بازگشت آنها به افغانستان، با خشم فرزند بزرگش روبرو شده است که می گوید برگشتن آنها به افغانستان ممکن است به قیمت جان آنها تمام شود. در پارکی که در نزدیکی محل اقامت او قرار دارد، تازه تلاش می کند با صحبت کردن با پسرش او را به برگشتن به افغانستان راضی کند. هرچند نسبت به دشواریهای این تصمیم هم آگاه است.

با خروج آنها از ایران، پرونده پناهندگیشان در این کشور هم باطل شده است. پس راه بازگشت به ایران هم بسته شده است.

با فرارسیدن شب، ما در مرکز شهر آتن با تازه و فرزندانش دیدار کردیم. سازمان بین المللی مهاجران به آنها گفته است که بر اساس برنامه بازگشت داوطلبانه، آنها به کابل بازگردانده می شوند. چون که این شهر، منطقه ای امن محسوب می شود. اما حالا آنها نگران بازگشت به زادگاهشان در ولایت بغلان هستند. جایی که هنوز طالبان در آن حضور پررنگی دارد.

یوسف – که او هم اهل افغانستان است- از سیزده سال قبل در آتن ساکن شده. او در این شهر کار می کند اما مثل خیلی از افغانهای دیگر ساکن اینجا، پرونده پناهندگیش رد شده است. یکی دیگر از دوستان افغان یوسف همین مشکل را دارد.

یوسف سالها است در یونان زندگی کرده اما اخراج از این کشور همچنان او را تهدید می کند. مشکلی که از سیزده سال قبل که او افغانستان را ترک کرد همواره با او بوده است.

او منتظر آخرین جلسه دادگاه برای بررسی پرونده پناهندگیش است. جلسه ای که ممکن است به اخراج او منتهی شود.

یوسف می گوید: «به هیچ وجه امکان برگشت من به افغانستان وجود ندارد. چرا؟ چون بازگشت من کاملا بر خلاف قوانین است. به نظر می رسد قانون فقط برای کسانی نوشته شده که داخل پارلمان هستند و پست و مقامی دارند. کسانی که پشتشان به زور و قدرت گرم است. بقیه مردم به هیچ وجه امنیت ندارند.»

سوالها این پناهجویان بسیار ساده است: آیا مرز باز می شود؟ آیا آنها در تلاش بعدی برای ارائه درخواست پناهندگی موفق می شوند؟ چطور ممکن است که این همه مدت از خانه و کاشانه خود دور باشند اما هیچ نظامی برای حمایت از آنها وجود نداشته باشد؟ آنها به کمک فوری نیازمند هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانها برای دریافت پناهندگی در اروپا در اولویت قرار ندارند

رویای دوردست صلح در افغانستان؛ داستانهایی تکان دهنده از کشوری جنگ زده

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت