Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

افغانها برای دریافت پناهندگی در اروپا در اولویت قرار ندارند

افغانها برای دریافت پناهندگی در اروپا در اولویت قرار ندارند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

شمار پناهجویان افغان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن چهار برابر شده است.

شمار پناهجویان افغان در سال ۲۰۱۵ نسبت به سال قبل از آن چهار برابر شده است. در همین حال خشونتها در این کشور روند صعودی داشته است. افغانها سومین جمعیت پناهجو را در اروپا شکل می دهند. با این حال پناهجویان افغان برای اقامت در اروپا در اولویت قرار ندارند. برای واکاوی این مسائل، سوفی کلوده خبرنگار یورونیوز با ژان فرانسوا کورتی از سازمان پزشکان جهان و اوژنی آمبروزی از سازمان بین المللی مهاجرت گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: آیا باید در ماهها و سالهای پیش رو شاهد رشد فزاینده شمار پناهجویان افغان در اروپا باشیم؟

ژان فرانسوا کورتی: «می دانیم که عاملهای متعددی باعث کوچ افغانها می شود. بطور مشخص آغاز دوباره جنگ، اشغال برخی شهرستانها بدست طالبان در این اواخر، حمله انتحاری اخیر که باعث مرگ شمار زیادی شد از جمله این عوامل هستند. بنابراین علی رغم اینکه جامعه جهانی از پذیرفتن وجود جنگ در افغانستان سرباز می زند، شاهد بی ثباتی در این کشور هستیم. نواحی دیگری نیز هستند که افغانها تحت فشارند. بطور مشخص به نواحی قبیله نشین در پاکستان اشاره می کنم که صدها هزار پناهجوی افغان در آنجا بسر می برند. صدها هزار و حتی بیش از یک میلیون پناهجو در ایران زندگی می کنند. می دانیم که اخیرا بسیاری از خانواده های افغان به ترکیه و یونان فرار کرده اند زیرا مردان افغان تحت فشار برای نبرد در کنار نیروی ایرانی در سوریه علیه نیروهای داعش هستند. تمامی این عوامل نشان دهنده این است که فشار بر جمعیت افغان بسیار بالاست. بنابراین در آینده شاهد فرار افغانهای بیشتری از مناطق پر خطر و یا آزار دهنده خواهیم بود.»

اوژنیو آمبروزی: «مشکل بتوان آمار دقیقی داد. ولی می دانیم این چالشی بر سر راه اروپاست که ادامه دار خواهد بود و جدی تر نیز خواهد شد بویژه اگر مشکل بی ثباتی در کشورهای مورد نظر پابرجا بماند.»

یورونیوز: افغانها به هیچ عنوان برای دریافت پناهندگی در اروپا در اولویت قرار ندارند. آیا اروپا رویه خود را با توجه با افزایش خشونتها در افغانستان تغییر خواهد داد؟

ژان فرانسوا کورتی: «چیزی را که امروز باید به چالش کشید مفهوم بازگشت با خواست قلبی است. اروپا چنین چیزی را مطرح می کند و اشاره به بازگشت خانواده های افغان به کشورشان در وضعیت مطلوب دارد. من با چنین مفهومی مخالفم. زیرا از چندین ماه گذشته شمار زیادی از افغانها در وضعیت بسیار نامساعدی در اردوگاههای یونان بسر می برند. آینده ای بر سر راه فرزندانشان نیست. در این وضعیت، تنها چاره آنها بازگشت به کشورشان است. اروپا باید ظرفیتهای خود را برای حمایت از افغانها افزایش دهد.»

یورونیوز: آقای امبروزی، سازمان بین المللی مهاجرت در یونان در حال سامان دادن این بازگشتهاست. در گزارش خود شاهد خانواده هایی بودیم که بازگشت را انتخاب کرده بودند. پاسخ شما به آقای کورتی چیست؟ آیا واقعا این بازگشتها از سر انتخاب است؟

اوژنی آمبروزی: «موافق هستم که اروپا وظیفه افزایش حمایت از افغانها و دیگر ملیتهایی را بر عهده دارد که در حال حاضر در اولویت قرار ندارند. شاهد تفاوت رفتار در نحوه پذیرش سوری ها، افغانها، ساکنان اریتره و یا دیگر ملیتها هستیم. واقعیت اینست که کسانی هستند که از ما می خواهند برای بازگشت کمکشان کنیم. بازگشت خودخواسته با احتیاط همراه است. ما افراد را به هر جایی در افغانستان نمی فرستیم. ما تهدیدهای امنیتی و یا دیگر خطرات را در نظر می گیریم. بهرحال شاهد نمونه های زیادی هستیم که پناهجویان افغان تصمیم می گیرند از ادامه روند اقامت در اروپا دست بکشند.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

از داعش تا حضور در رینگ‌های بوکس واشنگتن: زندگی به روایت محمد

سرگردانی پناهجویان افغان در یونان

رویای دوردست صلح در افغانستان؛ داستانهایی تکان دهنده از کشوری جنگ زده