تهدیدهای روسیه در مرزهای شرقی اروپا، آیا با یک جنگ سرد جدید روبرو هستیم؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
تهدیدهای روسیه در مرزهای شرقی اروپا، آیا با یک جنگ سرد جدید روبرو هستیم؟

بسیاری از کشورهای اروپایی نگران این هستند که روسیه پس از فروپاشی شوری بدنبال توسعه اقتدار خود باشد. پس از الحاق کریمه به روسیه در سال ۲۰۱۴ میلادی فدراسیون روسیه حضور نظامی خود در مرزهای اوکراین را گسترش داده است. اما مسکو می گوید این کار را در واکنش به عملیات نظامی زمینی ناتو انجام داده و در واقع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی را مهاجم می داند.

آیا روسیه فقط قصد قدرت نمایی کردن دارد یا اینکه جنگ سرد جدیدی در پیش خواهیم داشت؟

درباره یک چیز اطمینان وجود دارد: درگیریها در شرق اوکراین همچنان ادامه دارد و از سال ۲۰۱۴ تا کنون و برغم پیمان آتش بس ۹ هزار کشته برجای گذاشته.. به نظر می رسد که هر دو طرف این درگیری یعنی جدایی طلبان طرفدار روسیه و نیروهای اوکراینی هر دو مقصر هستند.و در اولین گزارش این برنامه کندو کاو به خط مقدم در مرزهای اوکراین می رویم

کشورهای حوزه دریای بالتیک نیز نگران مانورهای نظامی روسیه نقض حریم هوایی شان توسط جنگنده های روسی هستند لتونی اعلام کرده که می خواهد ارتش خود را تقویت کند و در لیتوانی هم خدمت سربازی پس از هفت سال اجباری شده است. در دومین گزار این برنامه می بینیم که در لیتوانی درباره تهدیدهای روسیه چه نظری وجود دارد. در پایان هم با لومبرتو زانیه یر، دبیر کل سازمان امنیت و همکاری اروپا گفتگو می کنیم.