«پس از برکسیت بریتانیا همچنان به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی خواهد داشت»

«پس از برکسیت بریتانیا همچنان به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی خواهد داشت»
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

روز ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی بریتانیا پس از ۲۳ سال عضویت در اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شد.

روز ۲۳ ماه ژوئن سال ۲۰۱۶ میلادی بریتانیا پس از ۲۳ سال عضویت در اتحادیه اروپا از این اتحادیه خارج شد. «برکسیت» چه
پیامدهایی برای اروپا و بازار واحد در اروپا خواهد داشت؟ آیا پس از خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باید منتظر اتفاقی مشابه در کشورهای دیگر عضو اتحادیه اروپا هم باشیم؟ آیا اتحادیه اروپا باید در برخی قوانین خود تجدیدنظر کند؟ سوفی کلوده، خبرنگار یورونیوز درباره این مسائل با پیتر کلپه، رییس اندیشکده اداره اروپای آزاد در بروکسل گفتگویی انجام داده است.

یورونیوز: اندیشکده شما ادعا می کند که بعد از «برکسیت» اوضاع خیلی فرق نخواهد کرد به این معنی که بریتانیا هنوز کم و بیش به بازار واحد اتحادیه اروپا دسترسی خواهد داشت. می توانید در این باره بیشتر توضیح دهید؟

پیتر کلپه: «مبادلات تجاری زیادی وجود دارد که نمی تواند متوقف شود. آلمان محصولات زیادی، بخصوص خودرو به بریتانیا، بلژیک و حتی از این هم بیشتر به هلند از طریق بندرهای آنتورپ و روتردام صادر می کند. البته محدودیت هایی مؤسسات مالی بریتانیا را تهدید می کند و اگر بریتانیا بر کالای اروپا عوارض گمرکی وضع کند خیلی از مشاغل در آنجا از بین خواهد رفت. بنابراین واقعا به نفع کسی نیست که جنگ تجاری راه بیافتد. از نظر من، کسانی که می گویند قاره اروپا دست بالا را دارد اشتباه می کنند. موضوع این نیست که در بریتانیا ۲۰۰هزار شغل از بین می رود و در آلمان فقط ۱۰۰هزار شغل از بین می رود و آنگلا مرکل ناگهان حاضر است بگذارد صدهزار نفر در آلمان بیکار شوند.»

یورونیوز: آیا فکر می کنید این رأی راه را برای رفراندوم های دیگر در اروپا باز خواهد کرد و کشورهای دیگر خواستار خروج از اروپا خواهند شد؟

پیتر کلپه: «بلافاصله نه اما همه چیز به این بستگی دارد که اتحادیه اروپا چه واکنشی نشان دهد. اگر اتحادیه اروپا تلاش کند موانع معاملات تجاری را از میان بردارد، در اینصورت محبوبیتش بیشتر می شود. بخصوص اگر کارهایی را که معمولا با مخالفت روبرو می شود، ادامه ندهد. هر زمان که اتحادیه اروپا تلاش کند برای حفاظت از شرکتهایی مثل رایان ایر، یا ویز ایر کاری کند که این شرکتها بتوانند در سرتاسر قاره اروپا بدون مشکل معاملاتشان را انجام دهند، دیگر انتقاد به گوش نمی رسد. معمولا وقتی بروکسل در مسائلی مثل بودجه کشورها در سطح ملی دخالت می کند یا وقتی می خواهد نقل و انتقالات مالی بین کشورها انجام دهد یا زمانی که می خواهد درباره مسئله پناهندگی تصمیم می گیرد، انتقادات زیادی به اتحادیه اروپا می شود. به همین دلیل هم بروکسل باید به همکاریهای سیاسی در سطح اتحادیه اروپا خاتمه دهد و بیشتر روی از بین بردن موانع موجود برای تجارت تمرکز کند.»

یورونیوز: به نظر می رسد که موضع شما، موضع کسی است که طرفدار تجارت است. اما در مقابل عده ای دیگر از شهروندان اتحادیه اروپا می گویند که حق آزادی جابجایی برایشان از بقیه چیزها مهمتر است.

پیتر کلپه: «آزادی جابجایی بخشی از تجارت آزاد است و فکر می کنم برای همکاری در اتحادیه اروپا بسیار با ارزش است. اما متأسفانه اکثریت و نه تنها در بریتانیا بلکه در بسیاری از کشورهای عضو با این قانون مشکل دارند. بنابراین برای رسیدن به بهترین نتایج لازم است که در برخی موارد به سازش هایی رسید. مثلا نگاه کنیم به شیوه ای که مقررات شنگن مربوط به سفر بدون پاسپورت سال گذشته نجات داده شد. کمیسیون اروپا در این مورد به خوبی انعطاف نشان داد و به کشورها اجازه داد که بازرسی های مرزی موقتی برقرار کنند و این نکته اجازه داد دست کم بحران پناهجویان وضعیت متعادل تری پیدا کند و مهمتر از همه ناحیه شنگن حفظ شود. بنابراین اگر اتحادیه اروپا بخواهد برجا بماند باید انعطاف در کار داشته باشد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گفتگو با یکی از اعضای حزب ملی اسکاتلند درباره عواقب برکسیت

همه پرسی «برکسیت» در بریتانیا؛ اسکاتلندی ها چه می خواهند؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت