همه پرسی «برکسیت» در بریتانیا؛ اسکاتلندی ها چه می خواهند؟

همه پرسی «برکسیت» در بریتانیا؛ اسکاتلندی ها چه می خواهند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

در آستانه برگزاری همه پرسی در مورد ماندن در اتحادیه اروپا و یا ترک آن توسط بریتانیا، نحوه مواجهه اهالی اسکاتلند با این مسئله دارای ویژگی های خاص خود است.

در آستانه برگزاری همه پرسی در مورد ماندن در اتحادیه اروپا و یا ترک آن توسط بریتانیا، نحوه مواجهه اهالی اسکاتلند با این مسئله دارای ویژگی های خاص خود است.

نیمی از بریتانیایی ها به بقا در اتحادیه اروپا تمایل دارند در حالی که نیمی دیگر می خواهند اتحادیه را ترک کنند. در این گیر و دار به نظر می رسد رای اسکاتلندی ها تعیین کننده خواهد بود. بین ۶۰ تا ۷۵ درصد اهالی اسکاتلند خواستار بقا در اتحادیه اروپا هستند. در این مورد با مردم گفتگو اسکاتلند گفتگو کردیم.

برای تهیه این گزارش به منطقه هالی لندز (Highlands) و قلعه گوردون در شمال اسکاتلند رفتیم.
آمبر تورنلی، نوازنده ویولون و از اعضای گروه موسیقی محلی «فوترین آبوت» می گوید: «من فکر می کنم که اسکاتلند نمی خواهد اتحادیه را ترک کند. اکثریت انگلیسی ها به محافظه کاران رای می دهند و می خواهند اتحادیه را ترک کنند. در نتیجه اگر بریتانیا از اتحادیه خارج شود به نظرم کمی تنش به وجود خواهد آمد و اسکاتلند پشت بریتانیا را خالی خواهد کرد. اگر قرار به ترک اتحادیه اروپا باشد ما بریتانیا را نیز ترک می کنیم.»

سرنوشت نامعلوم کمک های اروپایی به بندر مکداف

شهر کوچک و بندری مکداف رو به زوال است و اکثر ماهی گیران از اتحادیه اروپا خشمگین هستند. دهه ها است که تعداد آنها رو به کاهش است و بسیاری از جوانان این شهر را ترک کرده اند. با این حال راس کَسی، عضو حزب ملی اسکاتلند دولت بریتانیا را در مورد زوال این شهر مقصر می داند. حزبی چپگرا و طرفدار استقلال اسکاتلند که به شکلی سرسختانه گرایش اروپایی دارد و با فاصله زیاد از سایر احزاب در جایگاه حزب اصلی در اسکاتلند قرار گرفته است.

راس کَسی می گوید که این منطقه توسط دولت مرکزی مورد بی توجهی قرار گرفته اما اتحادیه اروپا به آنها کمک کرده است.

او می گوید: «تاثیر کمک مالی اتحادیه اروپا در مکداف به وضوح قابل مشاهده است. بخشی از بودجه اسکله ای که پشت سر من می بینید سالها پیش توسط اتحادیه اروپا تامین می شد. اگر بریتانیا تصمیم به ترک اتحادیه اروپا بگیرد، اینگونه برنامه های مالی دیگر در دسترس نخواهند بود و روند رو به زوال شهرهایی مثل مکداف و سایر مناطق و محله های کوچک در سراسر اسکاتلند ادامه خواهد یافت، در حالی که آنها باید شکوفا شوند.»

مردم مکداف برنامه هایی برای تعمیق بندر این شهر دارند. امری که می تواند از صنعت محلی تعمیر کشتی پشتیبانی کند و منجر به ایجاد مشاغل و تغییری واقعی شود. آنها امیدی به تامین بودجه چند میلیون پوندی مورد نیاز برای این تغییرات ساختاری از طرف دولت بریتانیا ندارند. اما اتحادیه اروپا می تواند به آنها کمک کند.

راس کَسی می گوید: «به نظرم اگر مردم اسکاتلند برخلاف میلشان مجبور به خروج از اتحادیه اروپا شوند، به درستی از دست سایر مردم بریتانیا خشمگین خواهند شد. پیامد این مسئله روشن است: بحث های بیشتری درون اسکاتلند در مورد موقعیتمان در بریتانیا در خواهد گرفت.»

آینده صادرات مشروبات تولیدشده در منطقه «های لندز»

منطقه اسکاتلند کوهستانی یا های لندز (Highlands) قلب اسکاتلند محسوب می شود. منطقه ای که با قلعه های تاریخی و کارخانه های مشروب سازی اش شناخته می شود.

تاریخچه خانواده جان هاروی مک دانا با تولید ویسکی در این منطقه از سال ۱۷۷۰ گره خورده است. او در عرض اقامت ۲۰ ساله اش در چین با تجارت ویسکی آشنا شد. او چند سال پیش به سرزمین مادری اش بازگشت. مانند بسیاری از کارآفرینان جان مخالف ترک اتحادیه اروپا است.

او می گوید: «ما کسب و کار بزرگی داریم. حدود ۸۰ درصد تجارت ما با چین و تایوان انجام شود. بازاری رو به رشد در اروپا و آمریکای شمالی داریم. یک بازار بزرگ جهانی برای ما وجود دارد که باید به دنبالش باشیم. اتحادیه اروپا بسیار مهم است و بخشی از این فرایند است.»

شرکت هایی که صادرات محور هستند به وسیله توافقات تجارت آزاد، تولیداتشان را آسانتر به فروش می رسانند. امری که منجر به سودآوری و کارآفرینی می شود. این استدلال اصلی دیوید فراست، دیپلمات سابق بریتانیایی و مذاکره کننده تجاری اتحادیه اروپا است. او اکنون ریاست اتحادیه ویسکی سازان اسکاتلند را برعهده دارد.

دیوید فراست می گوید: «حدود ۴۰ درصد آنچه ما صادر می کنیم به اروپا می رود. اگر اتحادیه اروپا را ترک کنیم شاهد پدید آمدن موانع اداری خواهیم بود. اگر “برکسیت” به سرانجام برسد ما دیگر به توافقات تجارت آزاد اتحادیه اروپا دسترسی نخواهیم داشت. این مسئله امری واضح است. در آن صورت بریتانیا مجور به مذاکره برای توافقات تجاری خودش خواهد شد. مشخص است که این امر زمانبر خواهد بود. منفعت ما ایجاب می کند که بخشی از بزرگترین بازار ممکن با کمترین موانع باشیم. بازار واحد اروپایی و توافقات تجارت آزاد اروپایی این امکان را برای ما فراهم می کند. چرا باید بخواهیم که به همه اینها پشت کنیم؟»

کمک های اروپایی به طرح های مسکونی در گلاسکو

موشها و خشونت تا همین چند سال پیش بخشی تفکیک ناپذیر از زندگی در محله گوربالز گلاسکو بودند. از قرن نوزدهم میلادی این منطقه پرجمعیت به عنوان یکی از حاشیه های خطرناک گلاسکو شناخته می شد. طرح های شهرسازان در دهه های ۶۰ و ۷۰ میلادی در تغییر این محله ناموفق بودند.

امروزه ساختمانهای بلندقامت یکی پس از دیگری تخریب شده اند. درک امروزی از ساختمان سازی بسیار متفاوت از گذشته است. ساختمانهایی باکیفیت، حیاط هایی امن و فضای کافی برای بازی و ملاقات با همسایگان ساخته می شوند.

کاترین و مایکل زوجی هستند که با چهار فرزند درآمد نسبتا کمی دارند.

کاترین چاو، از ساکنان محله گوربالز می گوید: «نمی توانید در یک ساختمان ۲۰۰ خانوار داشته باشید. وقتی که بچه هایتان با فرهنگ موادمخدر و الکل و در کنار باندها و درگیری های آنها بزرگ می شوند، خیلی آسان درگیر این مسائل می شوند.»

مایکل کلی نیز می گوید: «اینگونه خیلی به نفعمان است: پول اتحادیه اروپا و کمکهای مالی آنها نوسازی این منطقه را ممکن ساخته است. فقط جنبه مثبت دارد.»

کاترین پدربزرگی در بلژیک دارد، پدر یکی از پدربزرگهایش اهل فرانسه و دیگری اهل آلمان بود. در عین حال این خانواده ریشه ایرلندی هم دارد. جالب خواهد بود که نظر آنها را درباره اروپا بدانیم!

کاترین چاو می گوید: «فقط به این دلیل که در اسکاتلند متولد شده ایم خودمان را اسکاتلندی نمی دانیم. ما اروپایی هستیم. این باعث افتخار من است که اروپایی باشم.»

مایکل کلی نیز می گوید: «به نظرم برای بریتانیا احمقانه خواهد بود که از اتحادیه اروپا خارج شود.»

بسیاری از اسکاتلندی ها اعتقاد قلبی دارند که اروپا در پس ذهنش قشر کارگر معمولی را در نظر داشته است. از نظر آنها اتحادیه اروپا ثروت را تقسیم می کند و پایه اقداماتش همبستگی است.

بانک سرمایه گذاری اروپایی اعلام کرده است یک میلیارد پوند دیگر برای مسکن های اجتماعی در بریتانیا سرمایه گذاری می کند. این رقم معادل یک میلیارد و سیصد میلیون یورو است و با آن می توان ۲۰ هزار مسکن جدید ساخت.

فریزر استیوارت، مدیر عامل انجمن مسکن سازی نیو گوربالز می گوید: «کمک مالی دریافتی از بانک سرمایه گذاری اروپایی مساعدت بزرگی بود. زیرا با نصف نرخ بهره معمول، سرمایه گذاری باثباتی به شمار می آید. باعث صرفه جویی مالی زیادی می شود. ارتباط روشنی بین عزم اروپا برای حمایت از محله های فقیرتر مثل ما و آنچه ما انجام می دهیم و پولی که از نهادهایی مانند بانک سرمایه گذاری اروپایی دریافت می کنیم، وجود دارد. ارتباط واضحی است. امیدواریم که این حفظ شود زیرا بدون آن نمی دانم ما از کجا می توانیم کمک های مالی را در آینده تامین کنیم.»

اسکاتلندی ها نقش پررنگی در همه پرسی «برکسیت» خواهند داشت. تصمیمی که بر آینده اروپا تاثیر خواهد گذاشت. واکنش اسکاتلندی ها به خروج احتمالی بریتانیا از اتحادیه اروپا می تواند پیامدهایی درازمدت داشته باشد.

Scots against Brexit

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ قماری بزرگ برای صنعت فولاد؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟