Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ قماری بزرگ برای صنعت فولاد؟

خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا؛ قماری بزرگ برای صنعت فولاد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

صنعت فولاد در بریتانیا با بحران روبروست.

صنعت فولاد در بریتانیا با بحران روبروست. در این وضعیت، تبعات خروج کشور از اتحادیه اروپا مانند یک قمار بزرگ برای این صنعت است. والری گوریا، خبرگار یورونیوز به بندر «تالبوت» در ولز جنوبی رفته است، جایی که قلب تپنده صنعت فولاد سازی در بریتانیاست. وی در آنجا با موافقان و مخالفان «برکسیت» ملاقات کرده تا ببیند رأی دهندگان با چه انگیزه ای در همه پرسی «برکسیت» در روز ۲۳ ژوئن شرکت می کنند.*

پس از آنکه شرکت هندی «فولاد تاتا» در ماه آوریل گذشته اعلام کرد که قصد دارد فعالیتش را در بریتانیا متوقف کند و تمام سهامهایش را بفروشد، تعدادی از کارگران فولاد برای اعتراض به خیابانها آمدند. تعطیلی این شرکت ۱۵ هزار موقعیت شغلی را به خطر می اندازد.

هزاران کارگر این صنعت در کارخانه های فولادسازی بندر تالبوت در ولز جنوبی مشغول کار هستند. کارگران کارخانه فولاد در بریتانیا نگران آینده صنعت فولاد در کشور هستند. مارک ترنر، نماینده اتحادیه صنفی کارگران صنعت فولاد می گوید: «صنعت فولاد در بریتانیا بر سر دو راهی قرار گرفته است. ممکن است در نهایت به جایی برسیم که تولید فولاد در بریتانیا متوقف شود. ما به اینجا آمده ایم تا مطمئن شویم چنین اتفاقی نمی افتد.»

اما ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا، چه تاثیری در سرنوشت کارگران صنعت فولاد سازی بریتانیا خواهد داشت؟

استیو کار در صنعت فولاد را ۳۷ سال پیش بعنوان کارآموز شروع کرد. پدر و مادرش هم در این همین حرفه بودند. او می گوید:«کسانی هستند که نسل اندر نسل در کمپانی “تاتا” کار می کردند. بدون کارگرانِ فولادِ پورت تالبوت، پورت تالبوتی در کار نبود! تعطیلی این تاسیسات در اینجا فاجعه بار خواهد بود و باعث ورشکستگی تمام کسبه منطقه می شود. فقط کارگران فولادسازی بیکار نمی شوند: شرکتهای باربری (حمل و نقل) ، مغازه های خواربار فروشی، روزنامه فروشی و آرایشگاه ها تعطیل خواهد شد. کارگران فولادسازی تنها جزئی از مشکلات هستند، باید نگاه کلی تری داشته باشیم و به فکر حفظ کسب و کار منطقه باشیم. بریتانیا باید در اتحادیه اروپا بماند. ما بدنبال خریداران بالقوه سهام شرکت «فولاد تاتا» هستیم. مهم است بدانند که جای پایمان در اروپا محکم است.»

ولز یکی از جاهایی است که از پشتوانه مالی صندوق ساختاری و سرمایه گذاری اتحادیه اروپا بهره برده است. اما این حمایتها از نظر عده زیادی، تردیدهایی را که نسبت به آینده اقتصاد منطقه وجود دارد، از بین نمی برد.

از سوی دیگر، عده ای هم از دولت انتقاد می کنند که در برابر بحران صنعت فولاد کم کاری کرده است. آنها می گویند موضع دیوید کامرون در طرفداری از اتحادیه اروپا هیچ نفعی برای صنعت فولاد بریتانیا نداشته است.

ساکنان ولز جنوبی ۲۳ ماه ژوئن برای شرکت در همه پرسی روز پای صندوق های رأی خواهند رفت. برخی معتقدند که ماندن در اتحادیه اروپا صنعت فولاد را که با مشکلات فراوانی روبروست و روزگاری خونی بود که در رگهای اقتصاد منطقه جریان داشت، نجات خواهد داد.

از سوی دیگر، موافقان «برکسیت» ادعا می کنند که ۷۰ درصد جمعیت محلی به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا رای خواهند داد. به کافه ای که پاتوق کارگران فولاد منطقه است، می رویم تا درباره انگیزه هواداران و مخالفان «برکسیت» بیشتر بدانیم. تنها معدودی از کارگران حاضرند جلوی دوربین نظرشان را بگویند. وقتی دوربین در کار نباشد، دودستگی آشکار می شود.

انگیزه موافقان «برکسیت» چیست؟

بیشتر طرفداران «برکسیت» می گویند که از دولت دیوید کامرون خشمگین هستند. پل دیوید اسمیت یکی از این افراد است و می گوید: «دولت برای ما هیچ کاری نمی کند. مرتب علیه ما عمل می کند. بنابراین باید برخیزیم و بگویم بس است. باید رأی بدهیم که از اروپا بیرون برویم و روی پای خودمان بایستیم. باید ببینم سرمایه از کجا به بریتانیا می آید. باید تا آنجا که می توانیم سرمایه را در بریتانیا نگه داریم و به اتحادیه اروپا ندهیم. لازم است که از اتحادیه اروپا جدا شویم و روی پاهای خودمان بایستیم.»

شرکت «فولاد تاتا» دومین تولید کننده فولاد در اروپاست و بیش از ۴۰ درصد محصولاتش به اروپا صادر می شود.

از نظر دیوید بلکابی، اقتصاددادن، خروج از اروپا، منجر به نابودی صنعت فولاد نمی شود اما به صادرات آن ضربه می زند. وی اینگونه استدلال می کند: «فکر کنم چه در اروپا بمانیم و چه نمانیم صنعت فولاد در بریتانیا وجود خواهد داشت. پرسش این است که آیا رشد اقتصادی سریعترخواهد شد یا این که اگر در اروپا بمانیم وضع اقتصادمان بهتر می شود؟ بسیاری از شرکت ها، شرکت های چند ملیتی مثل سونی به اینجا می آیند چون در اتحادیه اروپا هستیم. اگر از اتحادیه اروپا بیرون برویم به احتمال زیاد خواهیم دید که سرمایه گذاری در ولز نه فقط در صنعت فولاد بلکه در صنعت خودروسازی و صنایع دیگر کاهش خواهد یافت.»

طرفداران خروج از اتحادیه اروپا چه استدلالی دارند؟

طرفداران خروج از اتحادیه اروپا می گویند قوانین اتحادیه در همه زمینه ها از رقابت و کمک های دولتی و مناقصه عمومی گرفته، تا فقدان سیاست های مبارزه با پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ها، به ضرر صنعت فولاد بریتانیاست.

لیر پاول، عضو حزب راستگرای استقلال پادشاهی متحد (یوکیپ) و فعال کمپین خروج بریتانیا از اروپا می گوید: «کمی بالاتر از اینجا مشغول ساختن نیروگاههای بادی جدیدی هستند با فولادی که از چین آمده است. چون مجبور بودند از مقررات مناقصه تبعیت کنند. نمی توانستیم بخواهیم که از فولاد “پورت تالبوت” استفاده کنند با این که چند مایل بیشتر با اینجا فاصله ندارد. مشکل تعرفه های تجاری را هم داریم. نمی توانیم این تعرفه ها را برای فولاد کاهش دهیم چون اتحادیه اروپا در باره یارانه دولتی قانون دارد. نمی توانیم قوانینی را که یک طرفه هستند و به ضرر صنایع خودمان هستند لغو کنیم. بنابراین اگر از اتحادیه اروپا بیرون برویم می توانیم از فولاد تولید خودمان در کارهای عمرانی استفاده کنیم: برای ساخت راه یا نیروگاه بادی یا معدن. خروج از اتحادیه اروپا به نفع صنایع فولاد بریتانیا تمام خواهد شد.»

مورگان بروبین، از هواداران خروج بریتانیا از اروپا می گوید: «بزرگترین مشکل، قوانین تجاری اتحادیه اروپاست. به ویژه چیزهای مثل مقررات مصرف انرژی که برای همه صنایع پرمصرف بسیار زیان آور بوده است. ما نمی توانیم بدون موافقت کمیسیون اروپا هیچ سیاستی برای مقابله با پایین نگه داشتن مصنوعی قیمت ها اتخاذ کنیم. اگر از اتحادیه اروپا بیرون برویم می توانیم با اتکا به قوانین سازمان تجارت جهانی عوارض گمرکی بیشتری برای این محصولات در نظر بگیریم، همان کاری که ایالات متحده برای حفاظت از صنایع خودش کرده است.»

خروج از اتحادیه اروپا، از دست رفتن فرصتهای تجاری؟

ایالات متحده برای واردات فولاد چین ۲۳۶ درصد عوارض گمرکی وضع کرده در حالی که در اتحادیه اروپا این عوارض تنها ۲۰ درصد است.

بروکسل می خواهد این عوارض را افزایش دهد. اما استفان کینوک، نماینده این ناحیه در مجلس عوام بریتانیا می گوید که دولت با افزایش عوارض گمرکی مخالف است.

استفان کینوک از حزب کارگر است و معتقد است خروج بریتانیا از اروپا به اقتصاد کشور ضربه بزرگی خواهد زد: «اگر از اتحادیه اروپا بیرون برویم باید درباره تجارت با اروپا با آنها قرارداد ببندیم. باید بدانیم در بازار واحد هستیم یا نیستیم. اگر نیستیم چه عوارض گمرکی باید بپردازیم؟ عوارض گمرگ برای فولاد چقدر است؟ برای هر خودرویی که صادر کنیم چه عوارض گمرکی باید بدهیم که بخش مهم صادرات پورت تالبوت است. بیشتر مشتری های ما در صنعت خودروسازی هستند. در وضعیت فعلی فکر می کنم خروج از اروپا برای صنعت فولاد مهلک است.»

اسکات جوانترین نماینده اتحادیه های کارگری در ذوب آهن بندر تالبوت است. خانواده او چندین نسل در این صنعت کار کرده اند. مثل بسیاری دیگر دیدگاهش درباره اتحادیه اروپا چندان مثبت نیست.

اما می گوید بیرون رفتن از اتحادیه اروپا بیش از حد خطرناک است. وی می گوید: «اگر از اتحادیه اروپا بیرون برویم هیچ تأثیری بر آنچه در اروپا می گذرد نخواهیم داشت. پس فکر می کنم که باید در اروپا بمانیم و مبارزه کنیم و مانع از این شویم که چینی ها محصولاتشان را با قیمت های مصنوعی در بازار اروپا جا بیاندازند. بیرون آمدن از اروپا عوارض ناشناخته فراوان به همراه خواهد داشت. باقی ماندن در همینجایی که هستیم مطمئن تر است. واضح است که باید قراردادهای جدید تجاری منعقد کنیم. وگرنه وضعیت پیچیده کنونی از این هم پیچیده تر می شود. فکر می کنم ماندن در اروپا بهترین گزینه برای ما و برای صنعت فولاد است.»

پیتر بامزی، پدرش هم که قبلا کارگر فولاد بوده، معتقد است به نفع اقتصاد بریتانیاست که در اتحادیه اروپا بماند: «باید در بازار اروپا بمانیم. نمی خواهیم که دوباره روی چهار دست و پا به دنبال بازارهای جدید در آسیا، امریکا، و کانادا بگردیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

همه پرسی «برکسیت» در بریتانیا؛ اسکاتلندی ها چه می خواهند؟

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟