Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

آینده پیمان شنگن در دستان یونان

آینده پیمان شنگن در دستان یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اخطار کمیسیون اروپا به یونان بیانگر این موضوع است که آینده پیمان شنگن در دستان این کشور است. بروکسل سه ماه به آتن فرصت داده تا مرزهایش را کنترل کند

آگهی

اخطار کمیسیون اروپا به یونان بیانگر این موضوع است که آینده پیمان شنگن در دستان این کشور است. بروکسل سه ماه به آتن فرصت داده تا مرزهایش را کنترل کند. در صورت ناکامی آتن، کشورهای همسایه می توانند مرزهای مشترک خود با این کشور را ببندند.

برای بررسی این موضوع، افی کوتسوکوستا، گزارشگر یورونیوز در بروکسل با فرانس تیمرمانس، معاون اول رئیس کمیسیون اروپا، گفتگو کرده است.

یورونیوز: اعلام کردید که یونان ناکارآمد است. دقیقا چه درخواستی از این کشور دارید؟

تیمرمانس: می خواهیم مطمئن شویم که افراد به محض ورود به یونان مشخصاتشان در سیستم “ یورو دی ای سی” ثبت شود. همه کشورهای اروپایی به اطلاعات این سیستم دسترسی دارند. سپس می توانیم افرادی را که حق دریافت پناهندگی دارند از افرادی که حمایت های بین المللی شامل آنها نمی شود تشخیص دهیم. کسانی که تحت حمایت قرار نمی گیرند در کشورشان جنگ نیست و تحت پیگرد قانونی هم نیستند. در حال حاضر یونان در زمینه انجام این کار ناکارآمد است.

یورونیوز: یعنی شما نمی خواهید که یونان مرزهای زمینی و دریایی خود را بیشتر کنترل کند؟ صحبت های زیادی در این زمینه می شنویم.

تیمرمانس: باید این کار هم انجام شود. همه اروپایی ها باید مسئولیت پذیر باشند. مرزهای یونان، مرزهای اروپاست. پیش تر خواستار همکاری در این زمینه شده بودیم. کمیسیون برای حفاظت از مرزهای اروپا، پیشنهادهایی را درباره ایجاد یک گارد ساحلی مطرح کرده است. این موضوع مهمی است.

یورونیوز: کمیسیون به یکی از کشورهای عضو گفته که امکان دارد سه ماه آینده از حوزه شنگن اخراج شود. در واقع این کار شما، سیاست های ویکتور اوربان، نخست وزیر مجارستان را تایید می کند.

تیمرمانس: ما خواستار همکاری بیشتر و فعالتر شدن همه اعضا هستیم. تهدید یا اخطاری در کار نیست. این موضوع فقط مربوط به یونان نیست. همکاری بین کشورها را باید افزایش دهیم. زمان زیادی هم نداریم. کارهای ما برای نجات شنگن است و نه برای کوچکتر کردن حوزه آن. کنترل مرزهای داخلی پیامدهای ناگوار اقتصادی خواهد داشت. کامیونها باید ساعتها پشت مرزها بمانند. در کل اروپا پنجاه و شش میلیون نقطه مشترک مرزی وجود دارد. کنترل مرزها پیامدهای منفی اقتصادی به همراه خواهد داشت.

یورونیوز:قبول می کنید که سیاست اروپا در این زمینه شکست خورده است؟

تیمرمانس: این شکست اتحادیه اروپا نیست. عدم اعتماد بین کشورها این مشکل را به وجود آورده است. آلمان، سوئد، اتریش و هلند که با پیامدهای این بحران روبرو هستند می خواهند که یونان و ایتالیا به تعهدات خود عمل و مرزهایشان را کنترل کنند؛ زیرا این کشورها محل عبور پناهجویان هستند.

از سوی دیگر، ایتالیا و یونان هم خواستار کمک بقیه اعضا هستند. می گویند باید اتحاد میان اعضا حفظ شود و همه مسئولیت بپذیرند. وقتی بقیه کشورها مسئولیت نمی پذیرند این دو کشور می گویند چرا باید مرزهای خود را کنترل کنیم.

بقیه کشورها هم پاسخ می دهند تا زمانی که مرزها کنترل نشود چرا باید مسئولیت بپذیریم. در واقع با مشکل اعتماد میان کشورها روبرو هستیم. در نتیجه مسئولیت پذیری و کنترل مرزها همزمان باید انجام شود.

یورونیوز: اما آیا برای انجام این کار وقت لازم را دارید؟

تیمرمانس: خیر، زمان زیادی نداریم. اگر همین روند تا آغاز فصل تابستان دنبال شود، بار دیگر با موج بزرگی از ورود پناهجویان روبرو می شویم. اگر این اتفاق روی دهد، برخی کشورها، از جمله کشورها بزرگ، مجبور به بستن مرزهای خود می شوند و در نتیجه آن مشکلات یونان خیلی بیشتر خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

یونان: شرایط پذیرش پناهجویان در حال تغییر است

عملیات نفوذی روسیه در پارلمان اروپا؛ پلیس به دفتر نمایندگان یورش برد

خیزش چپ‌گرایان ملی‌گرا به رهبری نماینده ایرانی‌تبار پارلمان آلمان برای درخشش در انتخابات اروپا