آغاز نشست سران اتحادیه اروپا در پایان سالی بحرانی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آغاز نشست سران اتحادیه اروپا در پایان سالی بحرانی

آخرین نشست شورای سران اتحادیه اروپا در سال جاری میلادی پنجشنبه در بروکسل آغاز به کار کرد.

بحران مهاجران و پناهجویان از یک سو و حملات تروریسی پاریس در آغاز و پایان سال از سوی دیگر، حفاظت از مرزها را به یکی از حیاتی ترین مباحث این نشست دو روزه تبدیل کرده است.

پیشنهاد ایجاد آژانس مرزبانی جدیدی روی میز است که در صورت ناتوانی اعضا در نگهبانی از مرزهایشان توان مداخله را نیز داشته باشد.

دونالد توسک، رئیس شورای اتحادیه اروپا در این مورد به خبرنگاران گفت: «باید بحث برانگیزترین پیشنهاد را تحلیل کرد، که همانا ورود گارد مرزی اروپایی به حیطه دولت ها است. اما مواقعی که کشورهای شنگن توانایی حفاظت مؤثر از مرزهایشان را نداشته باشند اروپا نمی تواند آسیب پذیر بماند.»

تصمیم دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، مبنی بر مذاکره مجدد بر سر جایگاه این کشور و طرح احتمال خروج آن از اتحادیه اروپا، یا همان «برگزیت»، یکی دیگر از مباحث کلیدی نشست است.

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا پیش از آغاز نشست گفت: «ما اصرار نداریم که همین امشب به توافق برسیم، اما برآنیم تا اراده دستیابی به آن را ایجاد کنیم. پس من تا آخر شب برای بریتانیا سخت خواهم جنگید و گمان می کنم به توافق خوبی دست یابیم.»

اما جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر، حزب مخالف دولت در مصاحبه با خبرنگار ما می گوید: «من خیلی مطمئن نیستم که کامرون به دنبال چیست، چرا که عقبه این ماجرا به مذاکراتی که او اینجا سعی به انجامش دارد بر نمی گردد، بلکه مربوط به بحث های درون حزب محافظه کار است که در آن افراد زیادی نمی خواهند در اتحادیه اروپا باشند، اصلا نمی خواهند هیچ کاری با اروپا داشته باشند.»

در جریان این نشست دو روزه، رهبران اروپا در مورد تمدید تحریم های اقتصادی علیه روسیه نیز تصمیم خواهند گرفت.

همه ی این چالش ها، آخرین شورای سال جاری اتحادیه اروپا را به مرکز توجه جهان سیاست بدل کرده است.