Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

منابع مالی داعش در خاورمیانه است

منابع مالی داعش در خاورمیانه است
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

حملات سازمان داده شده تروریستی اخیر در پاریس و دیگر نقاط اروپا، نه تنها بحث پیرامون تدابیر امنیتی را افزایش داده است بلکه این نکته را هم مطرح کرده که

آگهی

حملات سازمان داده شده تروریستی اخیر در پاریس و دیگر نقاط اروپا، نه تنها بحث پیرامون تدابیر امنیتی را افزایش داده است بلکه این نکته را هم مطرح کرده که چگونه می توان داعش را از منابع مالی اش محروم کرد.

روز سه شنبه، وزرای دارایی اتحادیه اروپا در این مورد در بروکسل تشکیل جلسه دادند.

مایکل سپن می گوید: “من به دارایی های منقول، آپارتمان، املاک و حتی اعاناتی اشاره می کنم که در برخی کشورهای اروپایی به افراد اعطاء می گردد که مستقیما به صندوق فعالیتهای تروریستی اینگونه افراد ریخته می شود.”

هزینه های داعش را می توان به دو بخش تقسیم کرد: بخشی که سازمان را اداره می کند و قسمتی که حملات داعش را به مرحله اجرا نزدیک می کند. مبارزه با بخش دوم به مراتب دشوارتر است.

کلود مونیکه، کارشناس امور امنیتی در بروکسل می گوید: “نگرانی من این است که ما با صرف وقت، انرژی و هزینه بسیار با عاملی وارد جنگ شویم که آنرا نمی شناسیم، و این تنها تروریسم نیست. همین مسئله در مورد مبارزه با مواد مخدر و فحشاء و تمام نواحی جنایات سازماندهی شده وجود دارد. هرگز نتوانسته ایم رگ مالی آنها را قطع کنیم. این نکته ای است مهم، اما بیش از حد بروی آن تمرکز کرده ایم.”

اما، کلود مونیکه می گوید مبارزه با عایدات داعش که برای اداره این سازمان صرف می شود آسانتر است. او می گوید درآمد داعش تنها از محل فروش نفت بالغ بر ششصد تا هشتصد میلیون دلار در سال است: “منبع درآمد داعش در محدوده جغرافیایی خود قرار دارد، یعنی داعش در سوریه و عراق و همسایگانش اردن و ترکیه که نفت تولیدی داعش را ابتیاع می کنند. راههایی برای ممانعت مشتریان نفت داعش وجود دارد.”

در جایی که گزارشها حاکی از آن است که از ترکیه و اردن گذشته، حتی دولت بشار اسد هم نفت و سوخت مورد نیازش را از داعش خریداری می کند، خشک کردن ریشه های مالی این سازمان امری است بس دشوار.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرکت فرانسوی لافارژ به ظن کمک مالی به داعش تحت پیگرد قرار گرفت

از قوانین رسانه تا سیاست‌های آموزشی؛ چرا راست افراطی در پی کسب ریاست کمیسیون فرهنگی پارلمان اروپاست؟

رئیس کمیسیون اروپا که به جانبداری از اسرائیل متهم بود: غزه و بشریت دیگر تحمل خونریزی را ندارند