انتخابات ترکیه؛ سرکوب کردها و نگرانی از وضعیت آزادی مطبوعات

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
انتخابات ترکیه؛ سرکوب کردها و نگرانی از وضعیت آزادی مطبوعات

انتخابات پارلمانی زودهنگام در ترکیه در روزهایی برگزار می شود که کشور شرایطی بحرانی را پشت سر می گذارد. هدف رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری پرهیز از تشکیل پارلمانی “معلق” شبیه به پارلمان ماه ژوئن گذشته است. با این حال طبق نظرسنجی ها به نظر می رسد پیروزی قاطع نصیب هیچ حزبی نخواهد شد

دولت اردوغان موافقت کرده است با کمک مالی اتحادیه اروپا، شرایط پناهندگان را در این کشور بهبود بخشد و مانع از مهاجرتهای غیرقانونی ای شود که باعث تشدید بحران پناهندگان شده است.

از اردوغان به خاطر سرکوب کردهای ترکیه و حملات هوایی به مواضع “پ کا کا” در عراق انتقادهای شدید شده است. از سوی دیگر ناتو هم می خواهد به خاطر حضور روسیه در سوریه، نیروهای خود در ترکیه را تقویت کند.

این انتخابات چه تاثیری بر روابط ترکیه و اتحادیه اروپا خواهد داشت؟ برای برخورداری از حمایت ترکیه در منطقه، اتحادیه اروپا تا چه اندازه باید موارد نقض حقوق مدنی در این کشور را نادیده بگیرد؟ درگیری در مرزها، بحران پناهندگان، و سرکوب کردها و آزادی مطبوعات چه تاثیری بر انتخابات پارلمانی ترکیه خواهد داشت؟

این پرسشها را با مهمانان این برنامه بیست و پنج ثانیه، ماریتجه شاکه، نماینده پارلمان اروپا از حزب لیبرال هلند و عضو کمیته بین المللی تجارت؛ زافر سیراکایا، رییس دفتر حزب عدالت و توسعه دربروکسل؛ و نیکولا دیمیتروف، از موسسه عدالت جهانی لاهه مطرح می کنیم. برای شنیدن نظرات مهمانان برنامه روی ویدئو کلیک کنید.