Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا علف کش «گلیفوسات» برای سلامتی مضر است؟

آیا علف کش «گلیفوسات» برای سلامتی مضر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، کرین از آمستردام پرسیده است: «سازمان جهانی بهداشت به تازگی علف کش گلیفوسات را به عنوان ماده ای که احتمالا منجر به سرطان

آگهی

در برنامه این هفته سخن شما، کرین از آمستردام پرسیده است: «سازمان جهانی بهداشت به تازگی علف کش گلیفوسات را به عنوان ماده ای که احتمالا منجر به سرطان می شود، طبقه بندی کرده است. آیا استفاده از محصولات حاوی گلیفوسات مانند محصولات مارک تجاری «راندآپ» خطری در پی دارد؟»

کورت استریف، از آژانس بین المللی تحقیقات سرطان در سازمان جهانی بهداشت می گوید: «مطالعات در آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، درباره «شناسایی خطرات بالقوه» این محصولات انجام می شود و اینکه چه محصولی، تحت چه شرایطی منجر به بروز سرطان در انسانها می شود. اما سوال شما بیشتر درباره ارزیابی میزان خطر است و اینکه اگر به ندرت از این محصولات در حیاطمان استفاده کنیم، آنگاه قرار گرفتن در معرض میزان پایین آنها چه خطری در پی خواهد داشت؟ بیشتر تحقیقات درباره سرطان در انسانها، شواهد موجود در میان کشاورزان و دیگر افرادی که در بخش کشاورزی مشغول کارند را مطالعه کرده است.»

او می گوید: «گلیفوسات قطعا یکی از علف کشهایی است که بطور گسترده استفاده می شود و در حال حاضر بیش از ۷۵۰ محصول مختلف در سراسر جهان با این ترکیب شیمیایی وجود دارد. اخیرا نیز اهمیت آن افزایش یافته است زیرا از آن برای اصلاح ژن محصولات غذایی نیز استفاده می شود. اما گیاهانی که اصلاح ژنتیکی در آنها انجام شده، اکنون در برابر این محصول مقاوم شده اند. بنابراین می توان بطور گسترده از گلیفوسات برای اصلاح ژنتیکی مواد غذایی استفاده کرد.»

آقای استریف در ادامه می افزاید: «بنابراین این ارزیابی که می گوید گلیفوسات می تواند باعث سرطان در انسانها شود، صرفا یک ارزیابی علمی است. بعد از آن، به دیگر آژانس های ملی و بین المللی نظارتی مربوط می شود که بر اساس ارزیابی ما میزان خطر ممکن را بررسی کنند. می دانم که در حال حاضر در اروپا، این موضوع مورد مطالعه است اما نتیجه تحقیقات درباره گلیفوسات و آثار آن بر مواد غذایی، هنوز توسط سازمان ایمنی غذایی اروپا نهایی نشده است. خواهیم دید که این پروژه تا چه اندازه ارزیابی های اخیر ما را در توصیه های خود لحاظ می کند.»

لطفا برای طرح پرسش، روی کلمه «مشارکت» کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه با آلرژی‌های بهاری مقابله کنیم؟

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا