جرایم سایبری و شبکه مجازی سیاه را چگونه می توان کنترل کرد؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
جرایم سایبری و شبکه مجازی سیاه را چگونه می توان کنترل کرد؟

در جهان مجازی فعالیت های بسیاری در جریان است. از جمله شبکه سیاهی که در آن فعالیت های مخفی مربوط به بازار قاچاق مواد مخدر و اسلحه و انتشار تصاویر سوء استفاده جنسی از کودکان صورت می گیرد. آیا این شبکه سیاه و انفجار ارتباط های رمزگذاری شده، تهدیدی جدی برای امنیت ماست؟

شیوه رایج دسترسی به شبکه سیاه، از طریق سیستم هایی مانند سامانه نرم افزاری “تور” است که امکان بی نام و نشان بودن کاربر را فراهم می سازد. این سامانه توسط یکی از سرویس های اطلاعاتی آمریکا طراحی شده و به خاطر اینکه امکان مخفی ماندن هویت مجرمان و تروریست ها را فراهم می سازد، مورد انتقاد قرار گرفته است.

اما حامیان سامانه “تور” استدلال می کنند که این ابزاری حیاتی برای زندگی مخالفان در کشورهای دارای رژیم سرکوبگر است. در اروپا، افشاگری های ادوارد اسنودن در مورد کنترل گسترده دستگاه های اطلاعاتی، حساسیت در مورد حفظ حریم خصوصی را افزایش داد.

از سوی دیگز، پلیس می گوید توانسته است توازن درستی را بین امنیت و حریم خصوصی برقرار کند. برای مثال در زمینه دسترسی قانونی پلیس به تماس های تلفنی خصوصی و یا اطلاعات بانکی. در این موارد با نظارت مراجع قضایی دستیابی به هر موردی قانونی است. اما پلیس در حال حاضر نمی تواند این دسترسی را در حوزه شبکه سیاه داشته باشد و این شکاف بزرگی برای امنیت است. پلیس می گوید باید حق قانونی و راه حل تکنولوژیک لازم را داشته باشد تا مطمئن شود که مجرمان و تروریست ها نمی توانند از بخش بزرگی از آزادی هایی که در زندگی مدرن وجود دارد، برای مقاصد مجرمانه استفاده کنند.

نسخه کامل این برنامه که همراه گفتگو با کارشناسان است را می توانید در برنامه “خط مقدم” از شبکه یورونیوز مشاهده کنید.