Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اوکراین: یک مرز و دو جامعه متفاوت

اوکراین: یک مرز و دو جامعه متفاوت
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چه کسانی در جنگ و بحران چند ماه اخیر اوکراین شرکت داشته اند. در شرق اوکراین، شهر دونتسک، کانون درگیریها به شهر ارواح بدل شده است. بسیاری مغازه ها کرکره ها را پایین کشیده اند و تنها بانکها و ادارات هستند که در ساعات کار اداری بازند.

بسیاری از ساکنان شهر خانه هایشان را یک شبه رها و مهاجرت کرده اند. با آتش بسی که در مینسک بین جدایی طلبان هوادار روسیه و دولت اوکراین بدست آمده است، اوضاع آرام تر از گذشته است.

صنایع محلی نصف و نیمه کار می کنند، صنایع شیمی و فولاد تقریبا تعطیل شده اند. بسیاری از معادن کربن نابود و ویران شده اند. در توردیوسک، حومه دونتسک بسیاری از معادن بمباران شده اند.

از میان ۱۵۸۰ معدنچی که پیشتر در معادن کار می کردند تنها ۱۰۰ نفر در این استان باقی مانده اند. مدیر معدن به ما محل اصابت راکتها را نشان می دهد و می گوید: “در دوم اوت این منطقه بمباران شد، بعد دو سه بار دیگر اینجا را مرتب بمباران کردند. هر روز بمبی بود که بر سر ما می ریخت به همین دلیل بود که بسیاری معدن را ترک کردند. آنها دوباره بازگشتند تا از نو در معدن کار کنند اما به دلیل خطرات به آنها اجازه ندادم کار را آغاز کنند. هر بمب جان چند مرد را می گیرد و چند خانواده را یتیم می کند.”

منابع این معدن به دستور دولت خودخوانده «جمهوری مردمی دونتسک» بصورت مجانی در اختیار شهروندان قرار می گیرد. اما این هم باعث نشده است تا نگرانیهای شهروندان کمتر شود. در یکی از محله های شهر ساکنان از شرایط زندگی شان راضی نیستند. اما برخی دیگر مانند یک معدنچی معتقد است که مبارزه ای عادلانه در حال انجام است.

وی می گوید: “من مسائل را بگونه ای دیگر می بینم. ما در سرزمینی هستیم که نه روسیه است و نه اوکراین، ما کشوری دیگر هستیم، کشوری که روزی پیشرفت خواهد کرد و با هر دو کشور روسیه و اوکراینا روابط خوبی خواهد داشت. باید تبدیل به منطقه ای امن بین دو کشور شویم، همانگونه که اوکراینی ها انتظارش را دارند.”

یکی از شهروندان هم می گوید: “نزدیک به سه ماه است که الکتریسیته نداریم. دیده اید که همه تیرهای برق منهدم شده اند. روشنایی در خیابان نیست و در خانه ها وضع به همین منوال پیش می رود. آب هم در ساعات کمی در روز می آید و زود هم قطع می شود. کانالهای گاز را فیلم بگیرید. گازی در کار نیست چرا که بمبها لوله های گاز را هم از بین برده اند.”

دیگر شهروند اوکراینی می گوید: “حقوقی در کار نیست، هر چند کار می کنیم اما نمی دانیم پایان ماه آیا حقوقی به ما می دهند یا نه؟ نمی دانم اصلا چیزی در کار است یا نه؟”

بسیاری جانشان را در درگیریهای هفته های اخیر از دست داده اند. در غرب معدن ترودیوسک، به منطقه ای خطرناک قدم می گذاریم. در نزدیکی شهر مارینکا، جدایی طلبان هوادار روسیه ایست بازرسی در سراسر مسیر قرار داده اند. در نزدیکی این منطقه درگیریهای شدیدی میان جدایی طلبان و نیروهای اوکراینی در جریان است.

به مارینکا می رسیم شهری که تحت کنترل کی اف است. با برخی از شهروندان در اینجا دیدار می کنیم. یکی از آنها می گوید: “فرزندان ما نگرانند و به مدرسه نمی روند. مدرسه آنها ویران شده است، مدرسه دیگری که در این نزدیکی واقع شده، پنجره ندارد. بچه ها به مدرسه نمی روند، هیچ چیزی اینجا دیگر کار نمی کند. با کمک خداوند، اینجا برق داریم، اما گاز و آب نداریم. تنها زنده مانده ایم، خوب است که خودروداریم تا بتوانیم برای خرید به مناطق دیگر برویم. اما در هر صورت کسی به فکر ما نیست، نه جمهوری مردمی دونتسک و نه دولت اوکراین، آنها با ما کاری ندارند. نیازی به ما ندارند.”

از ایست بازرسی ارتش می گذریم. سربازان خشمگین هستند و پیش از این با دو خودروی جدایی طلبان درگیر شده اند، شب گذشته یکی از سربازان جانش را در بمباران هواپیماهای روس از دست داده است.

یکی از افسران ارتش اوکراین می گوید: “من در مقام یک سرباز ارتش اوکراین، یک پدر و پسر و همسر و بنام تمامی سربازانی که اینجا هستند پاسخ می دهم. معتقدم پرداخت چنین هزینه گزافی برای درگیری میان افراد ثروتمند و به خاطر سیاست کاری کاملا بیهوده غیر عادلانه است.”

از دونستک به سوی ایووایسک می رویم، می خواهیم در آنجا به ماریوپل، یکی دیگر از کانونهای درگیری برسیم. درگیریهای در این منطقه جان بسیاری را در ماه اوت گرفت. نزدیک به ۹۰۰ سرباز اوکراینی در این نبردها جان باخته اند. به گفته دولت اوکراین و ناتو سربازان روس، مستقیما در این نبردها شرکت داشته اند.

ماریوپل بندری است در کنار دریای آزوف که زمانی کانون صنعت فولاد در اتحاد جماهیر شوروی سابق بود. در میان شهروندان بسیاری در انتظار روزهای سخت تر و وحشتناکتری هستند.

با اغلب شهروندانی که در شرق اوکراین دیدار کردیم نمی دانستند دقیقا چرا وارد جنگ شده اند و دلیل ادامه آن را هم نمی دانند. با این حال تعداد کسانی که می خواهند در شرق زیر پرچم اوکراین بمانند بیشتر از هواداران جدایی از اوکراین است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها