Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اولین شکایت های موسوم به «اقدام گروهی» در فرانسه

اولین شکایت های موسوم به «اقدام گروهی» در فرانسه
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

سوال این برنامه سخن شما را بنوآ از شهر لیون فرانسه پرسیده است: «اولین اقدام گروهی (class action) در اوایل ماه اکتبر در فرانسه به اجرا گذاشته شده است. این نوع شکایت که از ایالات متحده آمریکا آمده نوعی شکایت گروهی است که در چندین کشور اروپایی وجود دارد. این اقدام دقیقا درباره چیست؟»

ان لیز سیبونی، استاد حقوق اروپا در دانشگاه لیژ بلژیک به این پرسش پاسخ داده است: «کلاس اکشن یا اقدام گروهی، فرایندی است که به چندین نفر امکان می دهد اقدام و شکایت هماهنگی را در دادگاه آغاز کنند. این کار بویژه وقتی جالب توجه است همانند اولین مورد اقدام گروهی در فرانسه در اوایل اکتبر که خسارت هایی که به هر فرد مدعی وارد شده خیلی کوچک باشد.

با اینکه این خسارت ها از نظر فردی کوچک اند اما در حالت جمعی می تواند به میلیون ها یورو بالغ شود. در این حالت اگر هیچ مکانیسمی وجود نداشته باشد که به تجمیع اقدامات فردی در یک اقدام واحد کمک کند، فرایند دادرسی هرگز انجام نخواهد شد.

فرایند ها در تمام کشورهای اروپایی یکسان نیست. این فرایندها دو تفاوت اساسی با هم دارند. اول از نظر دامنه اقدامات قانونی. دامنه اقدامات در برخی کشورها می تواند بسیار گسترده باشد. در مقابل کشورهایی هم هستند که دامنه اقدامات در آنها بسیار محدود شده است. مثلا در آلمان، در مواردی مانند ادعا برای خسارت های ناشی از سهامداری جزء یا در مسائل مربوط به آلودگی، این مکانیسم به شما کمکی نخواهد کرد.

تفاوت دوم به وضعیتی اشاره دارد که یا افراد تقاضایشان را مطرح می کنند و یا قانونگذار درباره مشارکت افراد در یک اقدام جمعی تصمیم می گیرد. منظور از تقاضای افراد این است که کسی که خواهان پیوستن به یک اقدام گروهی است باید بروشنی درخواستش را مطرح کند.

مدل دیگر به انتخاب قانونگذار وابسته است. در این حالت این دادگاه است که به مدعای فرد گوش می کند و تصمیم میگرد که آیا این مدعا در یک اقدام جمعی خاص جای می گیرد یا خیر. مثلا در مورد شرکت های خدمات تلفن که محکوم به نقض قانون ضد تراست هستند، دادگاه تصمیم می گیرد که همه مشتریان این شرکت بطور خودکار بخشی از یک اقدام گروهی علیه این شرکت باشند، مگر اینکه مدعیان اختلاف نظرهای آشکاری داشته باشند.

برای اینکه این فرایند کاملا موثر واقع شود، هنوز کارهای دیگری هست که باید انجام شود. هنوز کارهایی هست که باید در سطح اروپا صورت گیرد. ما واقعا نیازمند قوانین بیشتری برای مدیریت موارد فراملی هستیم. در حال حاضر قوانین اروپایی خیلی ملاحظه کارانه اند.»

اگر مایلید پرسشی مطرح کنید به وب سایت یورونیوز یا صفحات ما در شبکه های اجتماعی مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها