Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

اسلام را نباید با اسلام گرایی اشتباه گرفت

اسلام را نباید با اسلام گرایی اشتباه گرفت
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه سخن شما، مردی از فرانسه از طریق اینترنت پرسیده: “سوء استفاده گروهی که خود را دولت اسلامی می خواند، تصویری منفی از اسلام منتقل می کند. به ویژه در کشورهای اروپایی مانند فرانسه که جمعیت بزرگی از مسلمانان زندگی می کنند. چگونه می توان از سردرگمی مکرر بین اسلام و اسلام رادیکال پرهیز کرد؟”

ژاکلین سزاری، مدیر برنامه اسلام در غرب در دانشگاه هاروارد به این پرسش پاسخ می دهد: “این اغتشاش در مفهوم زمان درازی است که وجود دارد. در اروپا حتی می توان گفت که این اغتشاش از قبل از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ آغاز شد.

اما در فرانسه این اغتشاش مفهومی دست کم از زمانی که الجزایر به سرکوب گروه مسلح اسلامی (جی آی ای) آغاز کرد، وجود داشته است. در آن زمان، اغتشاشی مفهومی بین جمعیت مسلمان فرانسه و واقعیتی به نام اسلام رادیکال در بعضی کشورهای مسلمان به وجود آمد.

این اغتشاش مفهومی پس از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ بدتر شد و اکنون عملکرد گروه موسوم به «دولت اسلامی» وضع را تشدید کرده است.

پیامدهای این اغتشاش را نه تنها در فرانسه بلکه در سراسر اروپا می توانیم ببینیم.
اروپایی ها هرچه بیشتر از گسترش علامت ها و کاربرد مفاهیمی چون مناره، حجاب و گوشت حلال می ترسند.

بنابراین می بینیم که به مرور نگرانی از روایت هایی از اسلام به عنوان یک دین افزایش می یابد، زیرا اسلام به طریقی با افراط گرایی و رادیکالیسم در جهان مسلمان عرب ارتباط می یابد.

فکر می کنم پرسش مرکزی در اروپا اکنون این است که مشروعیت اسلام، مانند سایر ادیان در حوزه عمومی چیست؟ امروزه این یک بحث واقعی در اروپاست. بحثی که تا پایان آن راه درازی است.

راه حل در اینکه “اسلام دیگر نباشد” نیست، بلکه راه حل در یافتن اسلام متفاوتی نهفته که بتواند با نسخه متعصبانه سلفی مقابله کند.

شما نیز چنانچه پرسشی دارید، از طریق وبسایت یورونیوز با ما در میان بگذارید.
.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها