نقش و وظایف نمایندگان پارلمان اروپا چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نقش و وظایف نمایندگان پارلمان اروپا چیست؟

در این برنامه سخن شما یکی از کاربران از بروکسل طریق اینترنت پرسش خود را مطرح کرده و پرسیده است: «هفتصد و پنجاه و یک نماینده پارلمان اروپا بمدت ۵ سال انتخاب شده اند. نقش آنها و وظایف روزانه شان چیست؟»

رودلف هربرت گزارشگر اروپایی یورونیوز در بروکسل به این پرسش پاسخ می دهد:

«هفتصد و پنجاه و یک عضو پارلمان اروپا که در ماه مه برای دوره ای پنج ساله انتخاب شده اند، این روزها آماده می شوند که نخستین نشست خود را برگزار کنند.هر کدام از ۲۸ کشور عضو اتحادیه اروپا تعدادی کرسی دارند: مثلا قبرس شش کرسی و کشور پرجمعیتی مثل آلمان ۹۶ کرسی. در پارلمان اروپا نمایندگان بر اساس کشور گروه بندی نمی شوند بلکه برحسب تمایلات سیاسی در گروه های فراملیتی سازمان می یابند.»

وی در مورد وظایف نمایندگان می گوید:«این نمایندگان در فرآیند قانون گذاری برای اروپا شرکت می کنند و نهادهای اتحادیه اروپا از جمله کمیسیون اروپا تحت کنترل آنهاست. در قانونگذاری موضوعاتی که بر زندگی هر روز ما تأثیر می گذارد، لزوما تنها موضوعات پیچیده مثل اتحادیه های بانکی نیست. امسال درست پیش از شروع تعطیلات تابستانی هزینه رومینگ (برای تلفن های همراه) کاهش خواهد یافت و دلیل این امر قوانینی است که پارلمان اروپا تصویب کرده است.»

گزارشگر یورونیوز در امور اروپا درباره وظایف روزانه نمایندگان پارلمان و حقوق آنها می گوید:«مسأله آخر که بی اهمیت هم نیست: این است که حقوق ماهیانه نماینده پارلمان اروپا چقدر است؟ حقوق پایه کمی کم تر از ۸۰۰۰ یورو در ماه است و در نتیجه خیلی حقوق زیادی نیست. اما نمایندگان برخی کمک هزینه ها برای مخارج ماهانه و برخی کمک هزینه های روزانه نیز برای شرکت در نشستهای رسمی کمیته های پارلمان اروپا دریافت می کنند.»