رای شهروندان اروپایی، ترسیم کننده آینده اروپا

رای شهروندان اروپایی، ترسیم کننده آینده اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه، یکی از مخاطبان یورونیوز بنام برایان از دوبلین پرسیده است: «من می دانم که انتخابات اروپا در تاریخ ۲۲ تا ۲۵ ماه مه برگزار می شود و شنیده ام که این انتخابات با دیگر انتخابات فرق دارد. این تفاوتها چیست؟»

خیمنا گومز دوله فوغ، کارمند ارشد بخش خدمات اطلاع رسانی اتحادیه اروپا (موسوم به Europe Direct)
می گوید: «انتخابات اروپا بین ۲۲ تا ۲۵ مه برگزار می شود و در پایان آخرین روز برگزاری انتخابات، تمام چهارصد میلیون شهروند اروپایی، تعداد ۷۵۱ نماینده پارلمان اروپا را برای پنج سال انتخاب خواهند کرد.»

او می افزاید: «این انتخاب مهم است زیرا پارلمان اروپا تنها نهادی است که انتخابات ان بطور مستقیم و با مشارکت مردم انجام می شود. قدرت پارلمان از سال ۱۹۷۹ میلادی یعنی زمانی که برای اولین بار نمایندگان با رای مردم انتخاب شدند تاکنون، رو به افزایش بوده است. در حال حاضر پارلمان اروپا نه یک نهاد مشورتی بلکه یک نهاد کاملا تکامل یافته است که با همکاری شورای اروپا به قانونگذاری در سطح اروپا می پردازد.»

او با تاکید بر نقش قانونگذاری این نهاد می گوید: «تصمیمات پارلمان اروپا در حال حاضر با قوانین تصویب شده در تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا برابری می کند و تصمیماتش بر فعالیت تمام شهروندان اروپایی تاثیر گذار است. همچنین گفتگوهای نمایندگان پارلمان اروپا بر موضوعاتی مانند بازارهای داخلی، آزادی های مدنی، حقوق اساسی و هرچه که مربوط به بحران اقتصادی باشد، همچنین بر چگونگی صرف بودجه اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در توسعه مناطق، تحقیقات، انرژی، حمل و نقل، محیط زیست و غیره تاثیر می گذارد.»

کارمند ارشد بخش خدمات اطلاع رسانی اتحادیه اروپا درباره تفاوت انتخابات امسال با دیگر سالها می گوید: «انتخابات امسال متفاوت است زیرا از زمان آخرین انتخابات اروپایی تا کنون، قوانین تغییر کرده است. امسال برای اولین بار، شهروندان اروپایی در تعیین رئیس آینده کمیسیون اروپا نیز نقش خواهند داشت زیرا نامزد ریاست کمیسیون اروپا باید به تایید اکثریت نمایندگان پارلمان برسد و هر کشوری که توانسته باشد به کمک شهروندانش نماینده بیشتری به پارلمان بفرستند، در این تایید نقش خواهد داشت. در حال حاضر این مساله بسیار مهمی است زیرا اتحادیه اروپا در حال مبارزه با بحران اقتصادی است و رهبران اتحادیه اروپا هستند که تصمیم می گیرند در آینده، اروپا باید چه مسیری را برای حرکت انتخاب کند. به همین دلیل رای دهندگان اروپایی نقش مهمی در تصمیم گیری های آینده در اتحادیه اروپا دارند و به همین دلیل این انتخابات با بقیه متفاوت است.»

لطفا برای طرح پرسش بر روی دکمه «مشارکت» کلیک کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها