Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

گسترش چاپگرهای سه بعدی مسائل حقوقی مربوط به آن

گسترش چاپگرهای سه بعدی مسائل حقوقی مربوط به آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه، یکی از مخاطبان بنام جنیفر از لندن پرسشی در مورد چاپگرهای سه بعدی مطرح می کند: «در حالی که بیش از پیش محبوبیت چاپ سه بعدی بیشتر می شود، نگرانی هایی در مورد ایمنی محصول، حمایت از مصرف کننده یا استفاده غیرمجاز از نام تجاری مطرح می شود. چگونه تصمیم گیرندگان اروپایی می توانند به این پرسش ها پاسخ دهند؟»

پر استرومبک، بنیانگذار و سردبیر «نتوپیا» پاسخ می دهد: «چاپ سه بعدی از سال های هشتاد میلادی وجود داشته است و آنچه اکنون شاهد آن هستیم انقضای حق امتیازها است. اکنون چاپگرهای سه بعدی به کالایی مصرفی تبدیل می شوند. بنابراین انتظار می رود که چاپگرهای سه بعدی، مانند چاپگرهای عکس و چاپگرهای رنگی که در اکثر خانه ها موجودند، به وسایلی شخصی تبدیل شوند. ولی این موضوع باعث مختل شدن بازار تولید می شود، زیرا دیگر احتیاجی به کارخانه های بزرگ نخواهد بود و می توان کالاها را از طریق اینترنت فرستاد و چاپشان کرد. بنابراین چالش هایی پیش خواهد آمد، مانند ایمنی مصرف کننده و کیفیت کالای چاپ شده. اگر مشکلی پیش بیاید چه کسی مسئول خواهد بود؟»

«حق امتیاز و علائم تجاری و مشکلات مربوط به کپی برداری غیرمجاز که به این صنعت زیان خواهد رساند، از چالش های آینده صنعت تولید کالا خواهد بود. عرصه کنترل اسلحه، یکی از مثال های بارز در این زمینه است. اگر استفاده از چاپگرهای سه بعدی در پنج تا ده سال آینده همه گیر شود شاید از دید یک دولت، مهمترین موضوع، تعرفه تجاری و مالیات بر فروش خواهد بود.

دولت ها و بویژه نهادهای اتحادیه اروپا در این مورد چه باید بکنند؟ فکر می کنم اگر قوانین و هنجارها در مرحله شکل گیری این فن آوری اعمال شوند، این فن آوری از آن متابعت خواهد کرد. به نظرم بهترین روش این است که کمک هزینه های تحقیقاتی دولتی باید این معیار را در نظر داشته باشند که فن آوری باید از اولویت های دولت، جامعه و مقررات دموکراتیک حمایت کند.

بنابراین ما یک فرصت تاریخی برای استفاده از این فن آوری برای کمک به جامعه داریم تا اینکه بگذاریم دیر شود و بعدا مشکلاتی را که بوده برطرف کنیم.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها