آیا گاز «شیل» بازار گاز اروپا را متحول خواهد کرد؟

آیا گاز «شیل» بازار گاز اروپا را متحول خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه «سخن شما» ژوزه دو مونتلیمار، از فرانسه پرسش خود را از طریق صفحه اینترنت مطرح کرده و پرسید آیا گازی شیل یا گاز رسی می تواند بازار گاز در اروپا را مانند بازار ایالات متحده آمریکا متحول کند؟

توماس پورشه، اقتصاددان و متخصص بازار مواد اولیه به این پرسش پاسخ می دهد: «برای این که دریابید اروپا می تواند تجربه آمریکا را تکرار کند یا نه، نخست باید بدانید چنین تحولی در بازار، بدون پایین آمدن قیمت گاز میسر نخواهد بود. در ایالات متحده قیمت گاز به میزان یک سوم نزول کرده است و به صنایع آمریکا توان رقابت بیشتری بخشیده است. کاهش هزینه انرژی نیز باعث رشد اقتصادی و ایجاد شغل شده است.»

«اما شواهدی وجود ندارد که نشان دهد قیمت گاز در بازار اروپا به همان اندازه بازار ایالات متحده افت خواهد کرد. یکی به این دلیل که بازار اروپا متفاوت است. بازار ما انعطاف کمتری دارد و قیمت گاز به قیمت نفت مرتبط است. قراردادها هم بلند مدت هستند. دیگر این که هزینه استخراج گاز خیلی بییشتر از قیمت استخراج در آمریکا خواهد بود چون ما زیرساختهای لازم را نداریم و قوانین حفظ محیط زیست در اروپا از قوانین امریکا سختگیرانه تر هستند.»

«در بررسیی که اخیرا بلومبرگ به انجام رسانده است، قیمت استخراج گاز بین ۸ تا ۱۲ دلار برآورد شده است. قیمت هر واحد گاز در اروپا ۱۰ دلار است و به این ترتیب به احتمال زیاد قیمت گاز در اروپا کمتر نخواهد شد.

مشکل بحثی که در باره گاز شیل ( گازهای استخراج شده از لایه های رس) در اروپا در گرفته، این است که می خواهیم خیلی سریع حرکت کنیم. فکر کردیم که می توانیم تجربه امریکا را تکرار کنیم، اما تمرکز جمعیت و وضعیت اراضی در اروپا کاملا با آمریکا متفاوت است.

بنابراین فکر می کنم باید صبوربود تا بررسی های اولیه، بویژه بررسی تأثیر اقتصادی این اقدام به پایان برسد. زیرا اگر گازهای رسی هیچ فایده ی اقتصادی نداشته باشد و فقط تأثیر منفی بر زندگی جوامع اروپایی داشته باشد از نظر من بحث خاتمه می یابد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها