آِیا سیاست های دولت جدید آلمان در قبال اروپا تغییر خواهد کرد؟

آِیا سیاست های دولت جدید آلمان در قبال اروپا تغییر خواهد کرد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

آنگلا مرکل با پیروزی در انتخابات، سومین دوره صدراعظمی خود را شروع می کند. اتحاد احزاب “سوسیال دموکرات” و “سوسیال مسیحی” با رهبری مرکل، با اینکه بیش از ۴۰ درصد آرا را کسب کرد ولی شریک ائتلافی خود، یعنی لیبرال ها، را از دست داد.

تنها گزینه امکان پذیر، تشکیل ائتلاف بزرگ دیگری با سوسیال دموکرات هاست، مانند سال های ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۹ میلادی. ولی این گزینه ای دشوار خواهد بود، چون حزب سوسیال دموکرات بر افزایش حداقل دستمزد اصرار می ورزد.

تاثیر نتیجه این انتخابات بر اروپا چه خواهد بود؟ سیاست سختگیرانه آلمان در مورد بسته های نجات مالی برای اعضای بحران زده منطقه یورو، در مقابل اصلاحات سخت اقتصادیشان چه می شود؟ آیا ملایم تر خواهد شد یا با حضور نسبتا قوی حزب ضداروپایی “جایگزین برای آلمان“، باعث سختگیرتر شدن مرکل خواهد شد؟

مهمانان برنامه این هفته عبارتند از: لوسیندا کریتون، نایب رییس حزب مردم اروپایی و وزیر سابق ایرلندی امور اروپایی. آنی پودیماتا، نایب رییس پارلمان و عضو حزب سوسیالیست ها و دموکرات ها و سر گراهام واتسون، رییس اتحاد لیبرالها و دموکرات ها برای حزب اروپا و عضو پارلمان اروپا.

کریس برنز: یک پرسش برای همه مطرح می کنم و از لوسیندا شروع می کنم. حزب “جایگزین برای آلمان” تقریبا پنج درصد آرایی که لازمه ورود به پارلمان است را کسب کرد. این موضوع تا چه اندازه بر سیاست دولت آینده در مورد اروپا تاثیر خواهد گذاشت؟

لوسیندا کریتون: “فکر نمی کنم زیاد تاثیر داشته باشد. به نظرم بیش از حد در مورد احتمال اینکه حزب “جایگزین برای آلمان” به آرای مورد نیاز دست یابد و به یکی از تصمیم گیرندگان تبدیل شود، صحبت شد. این اتفاق نیفتاد و بنابراین فکر می کنم مهمتر از همه، پیروزی شگفت انگیز مرکل و اتحاد احزاب “سوسیال دموکرات” و “سوسیال مسیحی” است که حکم سومین دوره در قدرت را کسب کرد.

کریس برنز: ولی آنی شما فکر نمی کنید که دولت جدید همیشه نگران این احزاب ضداروپایی خواهد بود؟

آنی پودیماتا: فکر می کنم که آنها نخواهند توانست بر گرایش دولت آینده آلمان تاثیر بگذارند. احزاب ضد اروپایی در اروپا به این دلیل توانستند نفوذ خود را افزایش دهند چون دولت ها نتوانستند به خوبی وضعیت را اداره کنند و تقصیر بحران را به گردن اروپا انداختند.

کریس برنز: گراهام، حزب دموکرات آزاد بخشی از “اتحاد لیبرالها و دموکرات ها برای اروپا” است. آنها بیرون ماندند. آنها ضداروپاییانی هستند که در این انتخابات ظهور کردند. فکر نمی کنید که مرکل نمی تواند آنها را نادیده بگیرد؟

گراهام واتسون: بدون شک در اروپا ما شاهد افزایش حمایت از احزاب پوپولیست و افراطی هستیم. همچنین می بینیم که لیبرال ها شکست می خورند. این نباید باعث حیرت شود، زیرا در طول تاریخ هر وقت بحران اقتصادی وجود داشته است، این اتفاق افتاده است. چون ما از سیاست های بازار آزاد حمایت می کنیم. اگر طرفدار سیاست های تبادل بین ملت ها باشیم یا از تحمل و شکیبایی دفاع کنیم، طی دوران رکود، روزهای سختی را خواهیم گذراند. ولی فکر می کنم آنگلا مرکل به اندازه کافی عاقل هست که مقاومت کند.

کریس برنز: لوسیندا آیا فکر می کنید که یک ائتلاف بزرگ با سوسیال دموکرات ها، گزینه ای که احتمال بیشتری دارد، از سیاست سختگیرانه اتحادیه اروپا پیشگیری خواهد کرد و آنرا ملایم تر خواهد کرد؟

لوسیندا کریتون: مطمئن نیستم. فکر می کنم آنگلا مرکل تاکنون از حمایت بزرگی در مورد نحوه نگرش خود درباره بحران اروپا برخوردار بوده است. می دانم که بعضی مواقع از این سیاست انتقاد شده است. ولی از طرف دیگر،رویکرد مستمر و همراه با اعتماد به نفس او، از حمایت بزرگ آلمانی ها برخوردار است و صادقانه بگویم، فکر نمی کنم که یک ائتلاف بزرگ باعث تغییر مسیر شود.

کریس برنز: آنی، مرکل از طرف سوسیال دموکرات ها در مورد دستمزهای پایین تحت فشار است. آیا با ائتلاف بزرگ پیشرفتی حاصل خواهد شد؟

آنی پودیماتا: بله البته. اگر با سوسیال دموکرات ها ائتلاف شود، برخی از سیاست های اصلی، از جمله دستمزدهای پایین، موضوع های اجتماعی در کل و نحوه عملکرد در مورد نظارت بحران باید جدا مورد رسیدگی قرار گیرند.

کریس برنز: گراهام، در مورد این موضوع… صحبت هایی را می شنوم که اگر لیبرال ها در مورد حداقل دستمزد سیاست ملایم تری اتخاذ می کردند، شاید هنوز در پارلمان می ماندند.

گراهام واتسون: راحت است بگوییم که این یا آن موضوع می توانست باعث تغییر در نتیجه شود. شاید. لیبرال ها در برخی از کشورها از حداقل دستمزد حمایت کردند. لیبرال های آلمان، که شاید بیش از همه تحت تاثیر ایده های اقتصاد لیبرال هستند، از این موضوع حمیات نکردند. ولی فکر می کنم که لیبرال ها باید با جدیت در مورد اینکه چگونه لیبرالیسم را تعریف و آنرا به رای دهندگان ارائه دهند، فکر کنند.

کریس برنز: لوسیندا، طرح مارشال که از طرف سوسیال دموکرات ها حمایت می شد چه می شود؟ آیا در اروپا جایی خواهد داشت؟

لوسیندا کریتون: فکر نمی کنم. کشورهای به اصطلاح بستانکار منابع قابل توجهی را در دسترس کشورهایی که در برنامه نجات هستند قرار داده اند. از جمله کشور من. به نظر من بدیهی است که طرح های بازپرداخت برای این کشورها باید قابل تحمل باشد. ولی ایده دادن وام بیشتر در منطقه یورو و دادن پول رایگان معتبر نیست و فکر نمی کنم این اتفاق بیفتد.

آگهی

کریس برنز: آنی، نامزدان در مبارزات انتخاباتی چیزهای بسیاری می گویند. آیا به نظر شما حزب سوسیال دموکرات می تواند بر دولت برای طرح مارشال فشار بیاورد؟ آیا کسی این پول را دارد؟

آنی پودیماتا: پرسش، دادن وام بیشتر در اروپا نیست، به نظر من موضوع مهم سرمایه گذاری در اروپا است. اروپا احتیاج به سرمایه گذاری و شغل های جدید دارد. ما در آلمان به دولتی نیاز داریم که گرایش بیشتری به شهروندان اروپایی داشته باشد و این نکته را در نظر داشته باشد که آلمان کشوری بسیار بانفوذ در اروپا است.

کریس برنز: گراهام، شما در مورد طرح مارشال چه فکر می کنید؟

گراهام واتسون: به نظر من، ما هم اکنون برخی از کارهای طرح مارشال را انجام می دهیم. یک مقدار سرمایه گذاری در حال انجام است، زیرا یورو و بانک مرکزی اروپا را ایجاد کردیم. ما یک بانک قوی با جیب های بزرگ داریم و در نتیجه داشتن یورو، از سقوط “لیمن برادرز” در سال ۲۰۰۸ میلادی نگران و غافلگیر نشدیم.

کریس برنز: لوسیندا، در مورد اتحاد بانکی چه می گویید که به نظر می رسد در انتظار انتخابات آلمان کنار گذاشته شده بود؟ آیا نرمشی در اینباره هست؟ آیا آلمان باید اتحاد بانکی را قبول کند؟ در اصل این باعث اسهیم شدن در خطر، بین اعضای اتحادیه اروپا می شود.

آگهی

لوسیندا کریتون: در یک سال گذشته دیدیم که آلمان پاسخ داد و آنگلا مرکل به نیاز بسیار واضح و واقعی اتحاد بانکی جواب داد و اولین قدم را با ایجاد مکانیزم نظارت واحد مشاهده کردیم. بنابراین اکنون ما می توانیم واقعا پیش برویم و مطمئن باشیم که قدم های بعدی و عناصر مورد نیاز برای اتحاد بانکی با سرعت هر چه بیشتر در جای خود قرار گیرد.

آنی پودیماتا: به نظر من اتحاد بانکی، مهمترین اصلاح نهادی از زمان ایجاد یورو است و به نظر من این یک سیاست الزام آور است که باید به آن توجه کرد.

کریس برنز: گراهام، در مورد اتحاد بانکی نظرتان چیست؟ آیا شاهد پیشرفتی سریع خواهیم بود؟

گراهام واتسون: مطمئنم شاهد پیشرفت خواهیم بود. این واقعیت که آنگلا مرکل چنین پیروزی قاطعی را کسب کرد و به احتمال بسیار ائتلاف بزرگی را تشکیل خواهد داد، به اروپا کمک خواهد کرد تا به جلو برود. طی پنج سال گذشته در سطح اروپا دستاوردهای بسیاری داشته ایم. اکنون باید مطمئن شویم که به نسل جدید، آینده ای درخشان اهدا خواهیم کرد.

کریس برنز: نظر هر سه شما در مورد این موضوع چیست؟ نتیجه انتخابات آلمان چه معنایی برای انتخابات سال آینده اروپا دارد؟ اگر حزب “جایگزین برای آلمان” نتیجه خود را حفظ کند، از سه درصد لازم برای رفتن به پارلمان اروپا برخوردار خواهند شد. لوسیندا.

آگهی

لوسیندا کریتون: فکر می کنم همه می دانند که در انتخابات سال آینده اروپا، عناصر افراطی در سیاست اروپا، هم چپی و هم راستی، موفقیت هایی کسب خواهند کرد. به نظرم، مهم است که از نگرش آنگلا مرکل و حزب دموکرات مسیحی در آلمان توسط دیگر کشورها نیز پیروی شود.

کریس برنز: آنی، شما چقدر نگرانید و چه خواهید کرد؟

آنی پودیماتا: فکر می کنم باید ببینیم و نتیجه گیری کنیم که چرا بی اعتمادی شهروندان اروپایی به اروپا و نهادهای اروپایی به طور روز افزون رشد می کند. این مهمترین چالش انتخابات اروپایی سال ۲۰۱۴ میلادی است. ما باید اولویت ها را کمی تغییر دهیم و اعتماد شهروندان اروپایی به اروپا را دوباره کسب کنیم.

کریس برنز: گراهام، کلام آخر با شما.

گراهام واتسون: پیام من به احزاب سیاسی این است: مواظب باشید تا به عرصه افراطی ها کشیده نشوید. از آنچه هستید دفاع کنید. راه های بهتر و قابل قبول تر برای قانع کردن مردم به آنچه باور دارید، پیدا کنید.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟