آیا مبنای نظامی برای حمله نظامی به سوریه وجود دارد؟

آیا مبنای نظامی برای حمله نظامی به سوریه وجود دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این برنامه «سخن شما» برنو از پاریس این سوال را مطرح کرده است که در وضعیت کنونی آیا مبنایی قانونی برای حمله نظامی به سوریه وجود دارد؟

تئودور کریستاکیس استاد دانشگاه حقوق بین الملل از دانشگاه گرونوبل به این سوال پاسخ می دهد:

“در حال حاضر هیچ مبنایی برای مداخله نظامی در سوریه وجود ندارد . به عبارت دیگر، چنین مداخله ای به وضوح نقض آشکار اصول اساسی قوانین بین المللی است.

با توجه به منشور سازمان ملل متحد، دولتها باید از هرگونه استفاده از زور و خشونت در روابط بین الملل اجتناب کنند. در این مورد تنها دو استثنا وجود دارد:

نخست در مواردی که موضوع دفاع از خود باشد اگرچه ایالات متحده و فرانسه نمی توانند از این مورد استفاده کنند چراکه حمله به آنها نبوده است و مورد دیگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل متحد اجازه مداخله نظامی را بدهد که البته این مورد نیز در حال حاضر مطرح نیست.

با توجه به این بن بست، دولت بریتانیا روز 29 ماه اوت فایلی را منتشر کرد که براساس آن مداخله نظامی براساس نظریه مداخله انسانی و تعهد نسبت به حفاظت از جان انسانها می تواند قانونی باشد.

هیچ معاهده بین المللی اجازه استفاده زور شکل مداخله نظامی را نمی دهد و علاوه بر این، نحوه عمل بسیار روشن است.

هنوز بسیاری از کشورها مخالف دخالت بشر دوستانه بدون اجازه شورای امنیت هستند. دلیل آنهم کاملا واضح است . دولتها از هرگونه مداخله و سوء استفاده های پس از آن نگران هستند. آنها می دانند که استدلال های بشر دوستانه در اغلب موارد در تاریخ، توجیهی برای مداخلات امپریالیستی بوده اند.

فرانسه نیز همواره یکی از کشورهای اصلی در مداخله های نظامی بوده است. ده سال است که فرانسه با مداخله نظامی در عراق بدون همراهی و توافق شورای امنیت سازمان ملل مخالفت کرده است.

درباره مداخله های نظامی دیگر همانند ساحل عاج، لیبی و یا مالی فرانسه همچنان بر روی یک استدلال حقوقی معتبر دست گذاشته است.

بمباران و حمله نظامی به سوریه بدون اجازه شورای امنیت سازمان ملل یک تغییربزرگ در سیاست فرانسه خواهد بود و خطرات ناشی از این تغییرات نیز بسیار بزرگ است.

من بحث خود را اینگونه به پایان می رسانم که با وجود لزوم تنبیه به دلیل نقض قوانین بین المللی از سوی نیروهای نظامی ارتش سوریه در استفاده از سلاح های شیمیایی، توافق فرانسه – آمریکا برای حمله نظامی نمی تواند جایی داشته باشد. ما حق نداریم به خشونت با خشونتی بزرگتر پاسخ دهیم.

به جای این کار، اتحاد بیشتر فرانسه و ایالات متحده آمریکا باعث شکل گیری یک دیپلماسی مبتکرانه در یافتن راه حلی اساسی در رفع بحران سوریه خواهد بود.”

برای طرح سوالات خود به وب سایت یورونیوز و یا صفحات ما در وب سایت های اجتماعی مراجعه کنید.

اگر مایلید پرسشی مطرح کنید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها