Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آموزش و پرورش کلید حل مشکلات کولی ها

آموزش و پرورش کلید حل مشکلات کولی ها
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون کولی در اروپا زندگی می کنند. علیرغم وجود برنامه ها و طرحهای مالی به منظور قرار دادن آنها در بطن جامعه، آنها در تمام کشورهای اروپایی همچنان در حاشیه قرار گرفته اند. آموزش و پرورش یکی از کلیدهای ایجاد تغییرات است.

جانا لوپتاکووا، معلم زبان انگلیسی می گوید: “در مدرسه ما، هر روز برنامه هایی برای ادغام آنها در جامعه اجرا می شود. یکی از راهها، داشتن زبان کولی هاست به عنوان زبانی که کودکان با آن کار کنند. این راهی برای جذب آنها در جامعه است و ما آنرا اجرا می کنیم.”

اسلواکی در ردیف کشورهای اروپایی است که بیشترین شمار کولی ها را دارد. امید به زندگی بین آنها ۱۵ سال کمتر از میانگین ملی است. تنها ۲۸ درصد کودکان وارد دبیرستان می شوند و تنها ۲۰ درصد کولی ها دارای شغل هستند.

محله های مولداوا ناد بودوو در ۲۵ کیلومتری شهر کوشیتسه دومین شهر بزرگ اسلواکی واقع شده اند. خانواده ها در این مکان غالبا با کمک های دولتی گذران زندگی می کنند. ۴۲۰ کودک در این ناحیه وجود دارد. بعضی از خانواده ها در خانه هایی دارای آب و برق زندگی می کنند و به شهرداری اجاره خانه خود را می دهند. اما در اطراف، همه به صورت غیرقانونی مستقر هستند و از برق، آب و سیستم فاضلاب برخوردار نیستند. مولداوا تنها یک استثنا نیست. مطابق آخرین سرشماری در سال ۲۰۰۴ بیش از ۱۰۰ حلبی آباد در منطقه کوشیتسه وجود دارد. در سطح ملی حدود ۲۸۱ حلبی آباد شمارش شده است.

در مولداوا ناد بودوو، نوباوگان برای رسیدن به نزدیکترین مدرسه باید دو کیلومتر را طی کنند. با این وجود، میزان ثبت نام بالا است و حضور در مدرسه به عنوان معیار اعطای مزایای اجتماعی برای پدر و مادر است. با این وجود مشکلاتی در سیستم آموزش و پرورش اسلواکی وجود دارد که تبعیض به وجود می آورد.

یکی از مسئولان مرکز توسعه پایدار در اسلواکی می گوید: “مشکل اینجاست که آنها در کودکستان پذیرفته نمی شوند جایی که می تواند به آنان اصول اساسی و مهمی چون نظم و بهداشت را بیاموزد و سپس در ادامه، فرآیند آموزش آنها در مقاطع بالاتر را آسان کند.”

به همین دلیل، مرکز توسعه پایدار در اسلواکی، کلاسهایی را پیش از ورود دانش آموزان کولی به کلاس اول سازماندهی کرده است.

درصد زیادی از کودکان کولی در این کلاسهای پیش دبستانی ثبت نام می شوند حتی بعضی از آنها برغم سلامت کامل ذهنی، در مراکز تربیت کودکان دچار عقب ماندگی ذهنی درس می خوانند.

یکی از ساکنان محله های مولداوا ناد بودوو می گوید: “کودکان کولی از یک فرصت برابر با بچه های غیر کولی بهره نمی برند زیرا به مدرسه رفتن برای آنها دشوار است. برای آنها صحبت کردن، نوشتن و خواندن به زبان اسلواک مشکل است، اما والدین باید تلاش کنند تا آنها را به مدرسه بفرستند.”

پروژه ای که در سال ۲۰۰۸ مطرح شد نشان می دهد که فرآیند ادغام آنها در اجتماع ممکن است. دانش آموزان موسسه مالا روزانه این تجربه را دارند.

در کرمینیکا واقع در مرکز اسلواکی از ۵۲۰۰ ساکن منطقه حدود ۳۰۰ کولی وجود دارد. در اینجا مدرسه مالا کولی و غیر کولی ها را می پذیرد. آنها دانش آموزان را برای تحصیلات عالیه آماده می کنند.

جانا لوپتاکووا، معلم زبان انگلیسی می گوید: “در این مدرسه بچه های کولی و غیر کولی دروسی به زبان اسلواک به زبان انگلیسی و به زبان کولی ها دارند. ما به آنها تاریخ کولی ها را درس می دهیم و اعتقاد دارم که این راه مناسبی برای ادغام آنها در جامعه است. پیش از این من هیچگاه به این صورت کار نکرده بودم.”

در کلاس بعضی از دانش آموزان تجربه تازه ای دارند. نیکلا ۱۷ ساله پیش از پذیرش در این مدرسه تحصیلات خود را در مدرسه مخصوص کولی ها گذرانده بود. برای او وفق دادن خود با کلاس کار آسانی نبود.

نیکلا پوکوسووا، دانش آموز می گوید: “اوایل بعضی ها مرا به طور عجیبی نگاه می کردند. باید برای خود دوستانی پیدا می کردم. تصور می کردم در بین جمع پذیرفته نشوم اما اینگونه نشد. آنها افراد عادی هستند و با من دوست شدند.”

مدرسه مکانی برای آموزش است اما محلی برای بازی پس از درس، نواختن موسیقی و نشان دادن استعدادها نیز است. دانش آموزان فرصتی برای استفاده از آموزش و پرورش مناسب دارند.

جانا تومووا، مدیر مدرسه می گوید: “هدف ما این است که کاری کنیم که بچه های کولی برای فراگیری آموزشهای کلاسیک آماده شوند زیرا معمولا آنها در مدارس مخصوص ثبت نام می شوند و طی ۹ سال تنها به اندازه ۴ سال آموزش می بینند.”

بهبود وضعیت کولی ها تبدیل به یکی از امور ضروری و مهم از نقطه نظر اجتماعی و اقتصادی در اروپا شده است. این موضوع در نشستی به نام بستر اروپایی برای ادغام کولی ها در اجتماع که در ماه ژوئن برگزار شد مطرح شده است. در عین حال کمیسیون اروپا گزارشی درباره پیشرفتهای بدست آمده در این زمینه منتشر کرد. امری که کشورهای عضو را ترغیب می کند تا نسبت به اعمال استراتژی مناسب در سطح ملی اقدام کنند و تدابیر ویژه ای را به مرحله اجرا درآورند.

مدیر سابق یک مدرسه در کرمینیکا اعتقاد دارد همکاری ها در سطح ملی و اروپایی کلید حل این مشکل پیچیده است. وی امروز با دولت اسلواکی در امور ادغام کولی ها در جامعه همکاری می کند.

آگهی

جان هررو، مدیر سابق مدرسه در کرمینیکا می گوید: “تنها در بخش آموزش نباید اقدام کرد بلکه برای حل مسائل باید مشکلات مربوط به مسکن، اشتغال و بهداشت را برطرف کرد. حل موانعی مانند مشکلات خانوادگی و مسائل مربوط به جامعه کولی ها برای رسیدن به آموزش مناسب اهمیت دارد.”

کولی ها قربانی تبعیض و محرومیت از برخورداری از آموزش یکسان و برابرند. این یکی از عوامل موثر در انتقال فقر نسل در نسل است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی