حضور چین در عرصه اقتصادی اروپا مفید است یا مضر؟

حضور چین در عرصه اقتصادی اروپا مفید است یا مضر؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در این بخش از برنامه سخن من، نیکولا از لندن پرسشی در مورد حضور چین در عرصه اقتصادی اروپا مطرح می کند. او می خواهد بداند آیا در آینده، اتحادیه اروپا مجبور به درخواست وام از چین خواهد شد؟

گرگوری وانل، کارشناس و تحلیلگر اقتصاد و سیاست، پاسخ می دهد:

«پرسش شما این است که آیا کشورهای اروپایی از تامین مالی بخشی از بدهی عمومی توسط چین منفعتی نصیبشان خواهد شد یا نه. اول از همه باید بگویم که این سوال به سه دلیل مناسب و بجا است.

اول اینکه از پنج سال گذشته سرمایه گذاری های مستقیم چینی در در بخش خصوصی اروپا رشد چشمگیری داشته است. برای مثال، سرمایه گذاران چینی، بندر “پیرس” در آتن را خریده اند. اخیرا شرکت های چینی در “کلاب مد” و “یوتل ست” سرمایه گذاری کرده اند.

دوم اینکه بدیهی است که این موضوع در بلند مدت به برخی از کشورهای اروپایی اجازه کاهش نرخ بهره شان را خواهد داد.

و سوم اینکه چین توانایی خرید بخش بزرگی از بدهی های کشورهای اروپایی را دارد. زیرا دارای ۳.۳۰۰ میلیارد دلار ذخیره است که تقریبا معادل تولید ناخالص داخلی آلمان است. پس از نظر فنی، هیچ مانعی در مورد این راه حل برای کمک به کشورهای اروپایی وجود ندارد.

اما کشورهای اروپایی در دراز مدت، شاید منفعتی از خرید بدهیشان توسط چین نداشته باشند زیرا چین اساسا بدهی کشورهایی را که از رتبه بالایی برخوردارند می خرد، به ویژه آلمان، فرانسه و بریتانیا و این لزوما به نفع کشورهایی چون یونان و پرتغال نخواهد بود.

ولی مهمتر از همه، این به از دست دادن حق حاکمیت کشورهای اروپایی می انجامد زیرا دست کم سه پرونده بزرگ در روابط اروپا و چین مشکل ایجاد می کند: اول، نرخ تبدیل واحد پولی یوان است که برای برخی از کشورهای اروپایی بسیار پایین تخمین زده شده است. دوم، افزایش تاثیر چینی ها در آفریقا است و دخالت نظامی فرانسه در مالی، تاثیر روزافزون چین در آفریقا را بازداشت. و سوم، مسئله سیستم حمایتی، یارانه ها و فروش بسیار ارزان جنس توسط چین است که به ضرر صنعت اروپا تمام می شود. مانند صنعت صفحه های خورشیدی.»

اگر می خواهید در برنامه “سخن شما” سوالی مطرح کنید، به لینک زیر مراجعه کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها