Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا تشکیل ارتش واحد اروپا امکان پذیر است؟

آیا تشکیل ارتش واحد اروپا امکان پذیر است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در برنامه امروز سخن شما، پرسش آقای سیمون از فرانسه را طرح می کنیم که پرسیده است: چرا ما ارتش اروپایی نداریم؟ زیرا ایجاد یک ارتش واحد اروپایی حداقل دو فایده برای کشورهای عضو اتحادیه اروپا دارد: این کار باعث کاهش هزینه های دفاعی آنها می شود و کمک می کند کشورهای اروپایی در سیاست خارجی یکصدا و یکپارچه باشند. نظر شما در این باره چیست؟

ژان پیر مولنی، معاون موسسه روابط بین المللی و استراتژیک در پاسخ می گوید: “موضوع کمی پیچیده است. زیرا هنگامی که ارتش واحد اروپا داشته باشید باید سیاست خارجی مشترک نیز داشته باشید. هنگامیکه سازمان ملل رای خود را در به رسمیت شناختن فلسطین اعلام کرد کشورهای اروپایی تقسیم شدند. آنها در زمان به رسمیت شناخته شدن کوزوو نیز به چند دسته تقسیم شدند. حتی در زمان حاضر نیز واقعا نمی توانیم بگوییم که یک سیاست خارجی مشترک و گسترده داریم.

ما باید درک مشترکی از چگونگی استفاده از نیروی نظامی مان داشته باشیم. مثلا در زمان لشکر کشی فرانسه به مالی، هیچ کدام از کشورهای اروپایی به آن منطقه نیرو نفرستادند و حتی هیچ نوع حمایت تدارکاتی نیز وجود نداشت.

ما می توانیم به تجربه های گذشته نیز نگاهی بیندازیم. مثلا در سال ۱۹۸۹ یک گردان نظامی از سربازان فرانسه و آلمان تشکیل شد که نمونه بسیار کوچکی از یک ارتش اروپایی بود. اما خیلی زود مشکلات متعددی پدیدار شد. فرانسوی ها و آلمانی ها به زبان یکدیگر و حتی به زبان انگلیسی صحبت نمی کردند و قوانین ارتش آلمان شبیه قوانین ارتش فرانسه نبود.

امروزه، اروپا سه نوع مختلف هواپیمای جنگی، شش نوع مختلف ناوچه و هفده نوع مختلف تانک دارد و بطور طبیعی هنگامیکه انواع مختلفی از تجهیزات نظامی وجود داشته باشد همکاری میان ارتش ها امکان پذیر نیست.

اگر از من بپرسید آیا در این زمینه حرکتی انجام شده است باید بگویم بله حرکتهایی انجام شده اما به کندی به پیش می رود.”

اگر مایل به طرح سوال هستید بر روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها