Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مجله هفتگی اروپا؛ بیکاری بیسابقه در اسپانیا

مجله هفتگی اروپا؛ بیکاری بیسابقه در اسپانیا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
آگهی

در هفته ای که گذشت، نتایج آزمایش های “دی ان ای” بر روی گوشت در کشورهای اتحادیه اروپا منتشر شد. در پی فروش گوشت آلوده اسب بجای گاو در اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا دستور داده بود نمونه های گوشت گاو عرضه شده در کشورهای عضو، آزمایش شود. نتیجه آزمایش ها آنکه کمیسیون اعلام کرده است شهروندان اتحادیه در معرض خطر قرار ندارند.

کمیسیون اروپا در حال بررسی آن است که آیا ترمیم های اخیر در قانون اساسی مجارستارستان با قوانین اتحادیه اروپا مغایرت دارد یا نه. این روند موجب بروز اختلاف در اجلاس ماهیانه پارلمان اروپا شد.گزارش دیگر برنامه مجله هفتگی اروپا به این موضوع اختصاص دارد.

خرید و فروش انسان در کشورهای اتحادیه اروپا، علیرغم قوانین جدید اتحادیه ادامه دارد. برخی اعضاء، این قوانین را به مورد اجرا نگذاشته اند. در ادامه این برنامه، مطلبی در این باره ارائه می شود.

گفتگو با رییس فدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا

قرار است در هفته آینده، اقدامات ریاضتی گسترده تری در اسپانیا بمورد اجرا گذاشته شود. اتحادیه اروپا معتقد است که بدون این اقدامات، اسپانیا قادر به خروج از رکود اقتصادیش نخواهد بود. یکی از گامهای عمده ای که قرار است در این راه برداشته شود، ترمیم قوانین استخدام در جهت منافع اربابان تجارت است. اتحادیه می گوید مهم ترین مسئله اسپانیا بیکاری بیست و شش درصدی آن است.

از سوی دیگر، از نظر مخالفان دولت اسپانیا و اتحادیه های کارگری، بیکاری روز افزون این کشور، نتیجه اقدامات ریاضتی و اصلاحات استخدامی تحمیل شده بر این کشور است که مانع رشد اقتصادی اسپانیا شده است.

در گفتگو با ایگناچیو فرناندز توسو، رئیس فدراسیون اتحادیه های کارگری اسپانیا، نظر او را در مورد ادعای دولت که می گوید اصلاح قانون کار مسئله بیکاری را حل خواهد کرد، جویا شدیم.

وی در پاسخ گفت: “فکر می کنم اینطور نیست و بر عکس، اصلاح قوانین کار تاثیر ادواری دارد. آنچه دارد شتاب می گیرد، نابودی اشتغال در اسپانیاست، زیرا کار و اشتغال را ارزان کرده و شرکت های بسیاری تلاش خود را بر توسعه تولید از طریق راههایی به جز کاهش دستمزدها متمرکز نمی کنند و به اخراج بیش از حد کارمندانشان دست می زنند.

این کار بحران را در اسپانیا تعمیق و اشتغال را نابود می کند. روز 25 آوریل درباره آمار جدید بیکاری خواهیم شنید. به احتمال زیاد اسپانیا متجاوز از شش میلیون نفر بیکار خواهد داشت و بیشترین آن به خاطر اصلاح قانون کار خواهد بود.”

یورونیوز: بروکسل هشدار می دهد که بدون اصلاحات بیشتر، رشد اقتصادی به تعویق می افتد و بیکاری افزایش می یابد. شما چرا فکر می کنید نرخ بیکاری کاهش خواهد یافت؟

ایگناسیو فرناندز توسو: مدتی قبل، من در بروکسل توانستم با وان رامپوی و باروسو (مقامات ارشد اتحادیه اروپا)، صمیمانه به بحث بنشینم. به آنها گفتم – و مسئله ای ندارم که آنرا آشکارا نیز بگویم – که آنها در دنیای دیگری زندگی می کنند و متوجه آنچه اتفاق می افتد نیستند. یا اینکه آنها جایی برای مانور ندارند زیرا آلمان دستور می دهد و بازارهای مالی مجالی برای نفس کشیدن ندارند. اروپا به نوعی از طرح مارشال نیاز دارد، زیرا کشورهای جنوب به تنهایی قادر به خروج از این موقعیت نیستند. یونان هرگز قادر به رشد شانزده درصدی برای پوشش بدهی های خود و نیز کارآفرینی نخواهد بود.

یورونیوز: شما به اقتصادهای دیگری که مسئله مشابه اسپانیا را دارند اشاره کردید. آیا این بحران اتحادیه های کارگری اروپا را متحد کرده است؟

ایگناسیو فرناندز: در اروپا واکنش های ملی گرایانه که موجب شکست همه پرسی قانون اساسی اروپا شد، نه تنها به کشورها و حکومت ها، بلکه به اتحادیه ها نیزضربه زد. همچنین شرایط ضربه زننده بحران در هر کشور متفاوت است. شمال اروپا نسبت به مرکز متفاوت است و مرکز نسبت به جنوب، و به این ترتیب واکنش ها نیز متفاوت بوده است.

یورونیوز: توصیه های بروکسل که حکومت اسپانیا در حال اجرای آنست، خواهان کار برای افراد بیشتر اما با هزینه کمتر است، به این ترتیب آیا بدون بدتر کردن شرایط کار، کاهش نرخ بیکاری ممکن است؟

ایگناسیو فرناندز: بعضی ترجیح می دهند میزان تاثیر بحران بر بیکاری را از طریق کاهش مصنوعی آمار بیکاری، مخفی سازند. شغل های کوچکی در آلمان وجود دارند که در جاهای دیگر شغل های حاشیه ای می نامند. آنها جایگزین دیگری هستند، اما با سیاست های ریاضتی رادیکالی که در تمام کشورهای اتحادیه اروپا اجرا می شوند، سازگاری ندارند. اروپا باید توجه کند که موفقیتی که طی پنجاه سال گذشته داشته، بر روی باز توزیع ثروت شرکت ها بناشده که اولین عامل است و دومی بر اساس نظام مالیاتی است. نظام مالیاتی بخش بزرگی از راه حل است. ما همچنین باید بتوانیم نظام مالی را مهار کنیم، تا بازارها نتوانند خواسته های خود را بر سیاستمداران منتخب تحمیل کنند و نیز تا نهادهای غیر دمکراتیک حرفشان بالاتر از آنچه شهروندان تصمیم گرفته اند قرار نگیرد.”

آگهی

تحولات هفته آینده اروپا

روز دوشنبه، اجلاس وزرای خارجه اتحادیه اروپا در لوکزامبورگ،

سه شنبه، پارلمان اروپا ازدواج میان همجنس گرایان را به رای خواهد گذاشت. همچنین “زنان سفید پوش” جایزه سارایوو را در بروکسل دریافت خواهند کرد،

و روز شنبه، انتخابات پارلمانی در ایسلند برگزار خواهد شد.

آگهی
هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

دولت اسپانیا پس از رای دادگاه علیه قرنطینه مادرید، وضعیت اضطراری اعلام کرد

طرح گشایش اقتصادی در دست‌انداز؛ نوسان صعودی دلار به بازار تهران بازگشت

بیشتر افراد آزمایش شده در برگامو ایتالیا پادتن کرونا دارند