پاداش های بانکی، چالشی برای بانکداران یا اتحادیه اروپا

پاداش های بانکی، چالشی برای بانکداران یا اتحادیه اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بانکداران به دلیل نقششان در رشد فعالیتهای اقتصادی، انتظار دریافت پاداش های کلان را دارند. زیرا خود را عامل شور و حرارت در بازارها می دانند.

اکنون پس از کاهش فشارها، آیا باید بر پاداشهای بانکی و معاملات بین بانکی مالیات بست؟

پس از اوج گرفتن خشم مردم از فعالیت مراکز پرقدرت مالی و سرزنش آنها به دلیل ایجاد بحران مالی، سیاستمداران سرانجام تصمیم به کاهش پاداشهای میلیونی گرفتند که به سوداگران بازارهای مالی پرداخت می شد. بسیاری بر این باورند وقت آن است که بانکهای بزرگی که با پول مالیات دهندگان از ورشکستگی نجات یافتند، معامله گران بازارهایشان را بیشتر کنترل کنند. آنها خواستار محدودیت در پاداشهای سوداگرانی هستند که فعالیتهایشان به آشفتگی بازار مالی دامن زد و این بازارها را به مرحله فروپاشی رساند. اما آیا اروپا می تواند بدون از دست دادن فرصتهای کسب و کار در بازار رقابت، دست به چنین اقدامی بزند؟ چه تعداد از بانکها ممکن است کارشان را تعطیل کنند و به سنگاپور بروند؟

پاداشی که به بانکداران تعلق می گیرد معادل حقوق یکسال آنهاست و این یعنی بطور ماهانه بانکداران حقوقی دوبرابر حقوق مقرر شده دریافت می کنند. بنابراین نمی توان محدودیت ایجاد شده را برای کنترل بازارهای مالی کافی دانست و بانکها می توانند پس از اطمینان از اجرای قانون محدودیت پاداشها، دوباره و به سرعت حقوقها را افزایش دهند. باید توجه داشت که پرداخت پاداشهای میلیونی باعث بحران نشده، اما یکی از عوامل ایجاد کننده بحران بوده است و بانکهای بزرگ حتی تا مرز ورشکستگی نیز سعی داشتند پاداشهای گزاف را پرداخت کنند.

نکته مثبت قانون محدودیت پاداشهای بانکی این است که برای اولین بار بین حقوق و دستمزد ثابت و پاداش های متغیر، تعادلی ایجاد شد. این ضروریست که عدالت بیشتری در سیستم بانکی وجود داشته باشد و این برای شهروندان بسیار مهم است. زیرا هیچ راهی برای توضیح به مردم اروپا در این باره که چرا چنین پاداش های بزرگی در صنعت بانکداری پرداخت می شود وجود ندارد. در حالی که درهمان زمان، پول مالیات دهندگان برای نجات بانک ها استفاده می شود.

یکی از نگرانی های اصلی اتحادیه اروپا، خروج بانکها از حوزه اروپا برای دوری از اجرای این قانون است. بویژه آنکه بسیاری از این بانکها دارای شرکتهای تابعه متعددی خارج از اتحادیه اروپا هستند و در این حالت شرایط نابرابری برای استفاده از فرصتها در مقایسه با بانک های محلی بوجود خواهد آمد. به این ترتیب احتمال نقل مکان بانکها به کشورهایی مانند سنگاپور افزایش می یابد و اگر بانکی از طریق یکی از شرکتهای تابعه اش در کشور دیگری فعالیت کند، هیچ راهی برای اتحادیه اروپا وجود ندارد که بتواند قانون مربوط به محدودیت پاداش ها را در آنجا اعمال کند.

موضوع دومی که مورد بحث قرار گرفت توافقنامه اتحادیه اروپا درباره مالیات بر معاملات بین بانکی است و یا آنچه که مردم آن را “مالیات رابین هودی” می نامند. یازده کشور عضو اتحادیه اروپا توافقنامه مالیات بر معاملات بین بانکی را امضا کرده اند اما تنها با توافق یازده کشور نمی توان به نتیجه ای رسید و حتی در سطح ۲۷ کشور اتحادیه اروپا نیز، اجرای این توافقنامه بسیار دشوار است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟