Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

آیا اتحادیه اروپا باید در کشور مالی دخالت نظامی کند؟

آیا اتحادیه اروپا باید در کشور مالی دخالت نظامی کند؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، “مَتیو” از پاریس پرسش خود را مطرح کرده و “برتراند بدی“، پژوهشگر در موسسه بین المللی مطالعات سیاسی پاریس (CERI) و استاد علوم سیاسی به این پرسش پاسخ می دهد:

متیو: “می خواهم بدانم با توجه به بحران کنونی در کشور مالی، آیا امکان دخالت نظامی اتحادیه اروپا وجود دارد؟”

برتراند بدی:
“به نظر من باید خیلی مراقب بود. به چند دلیل: اول اینکه با وضعیت خاصی روبرو هستیم و از این منظر، لیبی و سوریه نقش مهمی بازی می کنند چرا که مداخله بین المللی دیگر بسادگی پذیرفته نمی شود و به عنوان یک راه حل سیاسی موثر، معتبر و مشروع به حساب نمی آید.

علاوه بر این، اراده عموم، بیشتر متوجه یک مداخله عمدتا آفریقایی است. یعنی اینکه دوباره با این دیدگاه قدیمی درباره “منطقه ای کردن” امنیت روبرو هستیم و اینکه چگونگی برقراری صلح و حاکمیت قانون به خود آفریقایی ها مربوط است. به این دلیل احتمالا اروپا و بطور کل، غیر آفریقایی ها، نقش کم رنگی در این مداخله خواهند داشت.

با این حال با توجه به ظرفیت ارتشهای آفریقایی، این سوال باقی است که آنها چگونه می توانند بر چنین موضوع پیچیده ای غلبه کنند. همچنین می توان تصور کرد که هنگامی که شمال مالی از تصرف نیروهایی که آن را اشغال کرده اند در آمد و صلح برقرار شد، شاید نیروهای غیر آفریقایی بتوانند کارهای تکمیلی انجام دهند و این کشور را دوباره راه اندازی کنند. این امکان هست و در اینصورت به یک اراده و تصمیم گیری در سطح اروپایی نیاز است. با توجه به وضعیت کنونی اروپا مطمئن نیستم که واقعا تمایلی برای شرکت در یک مداخله نظامی وجود داشته باشد.

آلمان که در حال حاضر در تصمیم گیری های اروپایی در یک موقعیت محوری و مرکزی قرار دارد، از پایان دوران جنگ سرد به این سو، از سنت اجتناب از مداخله پیروی می کند، مانند کاری که در عراق و سپس در لیبی کرد. حال می توان گفت، حداقل در آغازِ این بحران، اوضاع کشور مالی نسبت به لیبی پیچیده تر بود و احتمالا آلمان عکس العمل بسیار محتاطانه ای خواهد داشت یا در کل عکس العملی نخواهد داشت.”

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را از طریق سایت یورونیوز با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تیراندازی افراد مسلح در مرکز مالی دست‌کم ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا