تیراندازی افراد مسلح در مرکز مالی دست‌کم ۱۰۰ کشته برجای گذاشت

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
گشت زنی نیروهای ارتش فرانسه در مناطق شمالی کشور مالی
گشت زنی نیروهای ارتش فرانسه در مناطق شمالی کشور مالی   -   کپی رایت  رویترز

منابع خبری در باماکو، پایتخت مالی روز دوشنبه اعلام کردند که در پی تیراندازی افراد مسلح ناشناس به روی مردمان روستایی در مرکز مالی دست‌کم صد نفر کشته شده‌اند.

وزارت دفاع مالی نیز ضمن تایید این خبر اعلام کرد که حمله مسلحانه در نیمه شب یکشنبه صورت گرفته و برخی اجساد قربانیان نیز سوزانده شده‌اند.

یک نماینده محلی در ناحیه کوندو که روستای سوبان کو، محل انجام حمله مسلحانه در آن واقع شده ساعاتی پیش به خبرنگاران گفت که تاکنون دست‌کم ۹۵ جنازه پیدا شده و تلاش برای یافتن اجساد دیگر قربانیان حمله همچنان ادامه دارد.

یک منبع امنیتی در این کشور نیز با اشاره به تلاش مسئولان محلی برای یافتن سرنخ هایی از حمله یاد شده تاکید کرد که ساکنان روستای سوبان کو تقریبا بطور کامل تار و مار شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از سال ۲۰۱۵ میلادی یعنی زمان پاگرفتن گروهی افراط گرا به رهبری آمادو دیالو از نیروهای به اصطلاح جهادی در مرکز این کشور، درگیری در این بخش از مالی به ویژه میان دو قوم نژادی بامبارا و دوگون افزایش پیدا کرده است.

اغلب افراد به خدمت گرفته شده در گروه افراطی تحت رهبری آمادو دیالو را «فولان»‌ها تشکیل می دهند که از بزرگترین گروه های قومی مسلمان در مناطق ساحل و غرب آفریقا به شمار می روند.

مناطق شمالی مالی اوایل سال ۲۰۱۲ به تدریج تحت تسلط گروه های جهادی درآمد که اغلب آنها یکسال بعد بواسطه مداخله نظامی فرانسه از این منطقه متفرق شدند. این در حالیست که برغم دخالت ارتش فرانسه این مناطق همچنان در کنترل کامل ارتش این کشور و نیروهای مامور سازمان ملل قرار نگرفته است.

خشونت ها در شمال مالی از سال ۲۰۱۵ به تدریج به مرکز و حتی جنوب این کشور کشیده شد. درگیری های مسلحانه در این مناطق مدت هاست که عمدتا با منشا اختلاف ها و تنش های قبیله ای شدت گرفته است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید