اعتراض به حضور نیروهای حافظ صلح در پایتخت آفریقای مرکزی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اعتراض به حضور نیروهای حافظ صلح در پایتخت آفریقای مرکزی

تظاهرات علیه نیروهای سازمان ملل متحد در بانگی، پایتخت آفریقای مرکزی در پی تیراندازی عده ای از معترضان به خشونت کشیده شد.

این اعتراض خیابانی روز دوشنبه با درخواست خروج نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد از این کشور برپا و در پی درگیری با نیروهای امنیتی، سه تن به ضرب گلوله کشته و شش تن دیگر مجروح شدند.

دیدیه یکی از شهروندان بانگی می گوید: «ما نمی دانیم که ماموریت نیروهای سازمان ملل در اینجا چیست. آن ها وقتی که مردم با هم در حال جنگ هستند، حضور دارند ولی دخالت نمی کنند. ما ماموریت آنان را برای خود بیهوده می بینیم. خیلی بیشتر به نفع ما است که از آنان بخواهیم اینجا را ترک کنند.»

آفریقای مرکزی از اوایل ۲۰۱۳ میلادی در ناآرامی به سربرده است. عمده درگیری های خونین در این کشور، بین شورشیان مسلمان سلکا و شبه نظامیان مسیحی بوده است. یکسال پس از آغاز این درگیری ها، دفتر ویژه ای از سوی سازمان ملل متحد برای برقراری ثبات در آفریقای مرکزی تاسیس شد.

اعتراض ها به نیروهای حافظ صلح سازمان ملل متحد در این کشور طی هفته های اخیر افزایش یافته است. گروه های کنشگر در امور اجتماعی خواستار برپایی اعتصاب عمومی در راستای فشار به این نیرو ها شده اند.

یکی از حوادثی که در افکار عمومی آفریقای مرکزی تاثیر به سزایی برجاگذاشته مربوط به سال ۲۰۱۴ میلادی است. در آن سال گزارش هایی از کشته شدن ۳۰ غیرنظامی در یک بازار به دست عده ای از سربازان اهل چاد وابسته به سازمان ملل متحد منتشر شد.