Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا بریتانیا هنوز جایگاهی در اتحادیه اروپا دارد؟

آیا بریتانیا هنوز جایگاهی در اتحادیه اروپا دارد؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، “اِلزا” از فرانسه پرسش خود را فرستاده است و می پرسد: “به نظر می رسد در بریتانیا، شک بالا و روزافزونی نسبت به اروپا وجود دارد. آیا به نظر شما، این کشور هنوز جایگاهی در اتحادیه اروپا دارد؟”

پولین اشناپر، استاد تمدن بریتانیا در دانشگاه سوربن در پاریس، به این پرسش پاسخ می دهد:
“خوب این سوال که آیا بریتانیا هنوز جایگاهی در اتحادیه اروپا دارد، از چند ماه پیش، دوباره مطرح شده است. در حالی که از سالهای دهه هفتاد به بعد دیگر مطرح نبود.”

“از زمانی که در سال ۱۹۷۳ میلادی، بریتانیا به عضویت جامعه اقتصادی اروپا درآمد، تنها یکبار در سال ۱۹۷۵ یک همه پرسی در مورد ادامه عضویت در جامعه اقتصادی اروپا انجام شد و از آن پس، هیچ دولتی در بریتانیا هرگز در صدد ترک کردن اتحادیه اروپا نبود.”

“با اینکه در دوران مختلف، بریتانیا همواره یک شریک سخت گیر و لجوج بود، به ویژه در سالهای دهه هشتاد، تحت دولت مارگارت تاچر، هیچ دولت بریتانیایی، چه از حزب محافظه کار چه از حزب کارگر، هرگز در پی ترک کردن اتحادیه اروپا نبوده است. آنها همیشه سعی داشتند در درون جامعه اقتصادی اروپا و سپس در اتحادیه اروپا از منافع ملی خود دفاع کنند و اروپا را به سمت دیدگاه های بریتانیا و نظریه هایی چون لیبرالیسم، تجارت آزاد، مقررات زدایی و غیره بکشانند، اما هرگز در نظر نگرفتند از اروپا خارج شوند.”

“پس امروز چه تغییری بوجود آمده است؟ به نظر من دو نکته پیش آمده: – اولین اینکه، از دو سال و نیم پیش، یک دولت محافظه کار در قدرت است که نه تنها تمایلی به اروپا ندارد، حتی می توان گفت واقعا ضد اروپایی است. – و نکته دوم، وقوع بحران اقتصادی منطقه یورو است که جدا از همه جنبه ها و عواقب دیگر، باعث تقویت موضع سیاستمدارانی شد که همیشه می گفتند: بدون یک اتحادیه سیاسی، یک فدراسیون اروپایی امکان پذیر نیست و اینکه در هر صورت بریتانیا در این فدراسیون شرکت نخواهد کرد.”

“به این دلیل، این روزها در بریتانیا بحث هایی در مورد ماندن یا نماندن در اتحادیه اروپا داریم و این نکته جدیدی است. البته موضع دولت دقیقا این نیست. دولت بریتانیا رسما نمی خواهد اتحادیه اروپا را ترک کند. در واقع دولت در نظر دارد شرایط حضور بریتانیا در اتحادیه اروپا را دوباره مذاکره کند و تعدادی از سیاست هایی را که اکنون توسط اتحادیه اروپا هدایت می شود، به اختیار دولت ملی برگرداند. پس از آن هم امیدوار است با برگزاری یک همه پرسی، وضعیت جدید بریتانیا در اتحادیه اروپا را به تصویب برساند. اما خطر اینست که شرکای اروپایی، چنین تغییراتی را قبول نکنند و دولت بریتانیا تصمیم بگیرد با یک همه پرسی از اتحادیه اروپا خارج شود و اروپا از هم پاشیده شود. چند ماه پیش، چنین فرضی را بلافاصله رد می کردم اما در حال حاضر نمی توان چنین امکانی را کاملا نادیده گرفت.”

شما هم می توانید پرسش های مورد نظر خود را با ما در میان بگذارید. لطفاً روی لینک زیر کلیک کنید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها