پیامدهای انتخابات آمریکا برای اتحادیه اروپا

پیامدهای انتخابات آمریکا برای اتحادیه اروپا
نگارش از Euronews

انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده آمریکا مانند یک مسابقه بکس است. هر بار که نتایج اقتصادی منتشر می شوند، اوباما و رامنی به یکدیگر ضربه می زنند.

سیاست خارجی آنها چیست؟ در مورد تجارت و روابط با اروپا چه فکر می کنند؟ سرنوشت اقتصادی دو قدرت بزرگ تجاری جهان به دلیل بحران کنونی به هم آمیخته است. اگر اروپایی ها می توانستند در انتخابات آمریکا رای دهند، چه کسی را انتخاب می کردند؟ یک دموکرات که بیشتر خواهان دخالت دولت در اقتصاد است یا یک جمهوریخواه که طرفدار “سیاست اقتصاد آزاد” است؟

چگونه باید با برنامه هسته ای ایران و کره شمالی مقابله کرد؟ چگونه باید جونریزی های سوریه را متوقف کرد و رژیم آن را تغییر داد؟ چگونه باید از افغانستان و عراق خارج شد بدون اینکه ثبات این دو کشور از بین برود و همچنین مناقشه اسرائیل و فلسطینی ها را حل کرد؟

کدام یک از نامزدها درباره این موضوع ها با اروپایی ها نزدیکتر است؟ شاید منافع ایالات متحده آمریکا کم کم از اروپا دور شده و به سمت آسیا متوجه می شود و اروپا هم بیشتر به بازار خود نگاه می کند.

“رافال تراشاسکووسکی” از ورشو، عضو لهستانی پارلمان اروپا و عضو حزب مردم اروپا و یکی از اعضای هیئت پارلمان اروپا در امور روابط با ایالات متحده در این برنامه 25 ثانیه، حاضر است.

همچنن “ورونیک دُ کِیسِر“، نماینده پارلمان اروپا از بلژیک و عضو اتحاد سوسیالیست ها و دموکرات ها، که در کمیته توسعه و کمیسیون فرعیِ حقوق بشر هم خدمت می کند و همچنین “ماریِتج شاآکه“، نماینده هلندی پارلمان اروپا و عضو ائتلاف لیبرال ها و دموکرات ها برای اروپا که او هم عضو هیئت پارلمان اروپا در امور روابط با ایالات متحده آمریک است، مهمانان برنامه کریس برنز هستند.

مطالب مرتبط