Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

جنگ قدرت در رومانی

جنگ قدرت در رومانی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

چند روز قبل از همه پرسی در مورد استیضاح “تریان باسِسکو“، جنگ قدرت بین دولت چپ میانه روی نخست وزیر “ویکتور پونتا” و جناح راستِ رییس جمهور رومانی، شدت گرفته است.

باسسکو از سوی دولت متهم است که از قدرت و اختیارات خود سوءاستفاده می کند و رئیس جمهور معلق هم دولت را متهم به تضعیف دموکراسی و حمله به نهادهایی مانند دادگاه قانون اساسی و حتی آماده سازی یک “کودتا” می کند.

“سورین ایو“پژوهشگر رومانیایی هشدار می دهد: “حاکمیتِ قانون در معرض خطر است: “هنوز افراد زیادی در پارلمان و در میان سیاستمداران هستند که یک نظام قضایی مستقلی را نمی پسندند. ماجرای رای عدم اعتماد به رئیس جمهوری به او ختم نمی شود. بلکه به افرادی که در نظام قضایی هستند ربط پیدا می کند که می توانند مصونیت قضایی سیاستمداران را حفظ کنند. آیا حالا ما به دنبال نظام قضایی مستقل هستیم؟ در حرف می گوییم بله! آن هم تحت فشار اروپا. در حال حاضر نظام قضایی کمی مستقل شده است و به دنبال مجرمان می رود و آنها را به زندان می اندازد. این اتفاقات سیاستمداران را نگران کرده است و کمی شوکه شده اند. آنها این دولت ائتلافی را تشکیل دادند و حالا می خواهند رئیس جمهوری را جایگزین کنند چون او وارد بازی آنها نمی شود.”

یکی از اشخاصی که در سخنرانی “باسسکو” حضور داشت، “کریستیان پرِدا“، از نزدیکترین متحدان او است. کریستیان پرِدا، نمایدۀ پارلمان اروپا و معاون رئیس جمهور است: “در نهایت این نبرد سیاسی، باعث به تاخیر افتادن ورود رومانی به منطقۀ شنگن خواهد شد. ما خواهان پیشرفت در زمینۀ عدالت و قوۀ قضائیه بودیم اما متاسفانه اکنون شاهد مشکلات در زمینۀ عدالت در قانون اساسی هستیم… شاهد بهره برداری استبداد اکثریت در مجلس علیه حاکمیت قانون هستیم.”

رومانی در سال ۲۰۰۷ میلادی وارد اتحادیه اروپا شد و حال خواهان عضویت در منطقۀ آزاد شنگن است. یکی از عواقب منفی این درگیری های داخلی ممکن است، به تعویق افتادن عضویت رومانی در منطقۀ شنگن باشد.

دولت “پونتا” در ماه مِه گذشته به قدرت رسید و از همان لحظه سعی کرده است تا اختیارات و صلاحیت های دادگاه قانون اساسی را کاهش دهد. چرا که از نظر دولت و متحدانش، اعضای آن تحت نفوذ و در خدمت رئیس جمهور هستند.

کریستیان پیروُلِسکو، یکی از رؤسای مدرسه ملی مدیریت و علوم سیاسی بخارست می گوید: “آقای باسسکو، سیاست رومانی را شخصی سازی کرده است. او سعی دارد عرصۀ سیاست را با قدرت تمام تحت کنترل خود داشته باشد. به همین دلیل، اصلاح قانون اساس رومانی واقعاً یک اولویت است. در حال حاضر پنج سیاستمدار در دادگاه قانون اساسی هستند. در این نهادِ نُه نفره، پنج تن از سیاستمداران سابق هستند که وزیر یا نماینده بوده اند. این دادگاه بشدت سیاسی است.”

چند روز قبل از همه پرسی در مورد استیضاح باسسکو، طرفداران او هم تظاهرات بزرگی برگزار کردند. او که در سال ۲۰۰۴ میلادی به عنوان چهرۀ ضد فساد، با محبوبیت بسیاری به ریاست جمهوری رسید، حال به دلیل طرفداری از اقدامات ریاضتی، محبوبیت خود را تا حد زیادی از دست داده است.

در بخارست، به دیدار بنیانگذار حزب “جمهوری نو“، که اخیرا با هدف مبارزه با فساد و حمایت از اقتصاد، راه اندازی شده است، می رویم. در این کشور بحران سیاسی به رکود اقتصادی اضافه شده و اقدامات دولت هم بسیاری از دست اندرکاران اقتصادی را به وحشت انداخته است. میهائل نِامتو می گوید: “دولت موقعیت متهمان را به نوعی تایید و تثبیت می کند. کسانی که به آنها اتهامهای کیفری و اخلاقی وارد شده است. دولت رومانی مسئول عمیق تر شدن بحران اقتصادی است. ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی، مسئول مدرک سازی دانشگاهی خود است. البته او بیش از هر چیز دیگری مسئول بحران سیاسی غیرقابل قبولی است که پیش آمده و مورد حمایت سیاستمداران فاسد حزب سوسیالیست است. تنها راه حل در شرایط جاری کناره گیری ویکتور پونتا است.”

اتحادیۀ اروپا همچنان نگران شرایط اقتصادی و چندین میلیارد کمک هایی است که به رومانی اعطا کرده است. به دیدار نخست وزیر می رویم و از او می پرسیم: آیا شما هنوز هم به موافقتنامه های خود با صندوق بین المللی پول و اتحادیه اروپا پایبند هستید؟

ویکتور پونتا، نخست وزیر رومانی در جواب می گوید: “بله کاملاً… ما توافق نامه با صندوق بین المللی پول و کمیسیون اروپا را صد درصد دنبال خواهیم کرد. این مسئلۀ حتمی است.”

دولت پیشین بدلیل اقدامات ریاضتی، محبوبیت خود را از دست داد اما دولت جدید هم امروز برای آرام کردن بازارهای بین المللی مجبور است، همان تصمیمات را اتخاذ کند.

در اواسط ژانویه گذشته، هزاران نفر به خاطر کاهش حقوق بازنشتگی و حمایت های تامین اجتماعی، علیه باسسکو دست به اعتراض زدند.

ماریا و استفان سِربان در آن تظاهرات شرکت کردند. آنها بازنشته اند و نیمی از حقوق خود را باید صرف دواهایشان کنند.

ماریا سِربان: “دستکم باید برای مردم فقیر، برای افراد سالمند و افراد مسن، کاری کرد… چون آنها، حداقل برای این کشور کاری انجام داده اند.”

استفان سِربان: “از ماه آوریل سال گذشته نه تنها حقوق بازنشستگی را کاهش داده اند، بلکه مالیات های مستقیم اجتماعی را هم افزایش داده اند … باسسکو، بیست درصد از حقوق بازنشستگی من را کم کرد.”

ماریا سِربان: “هنگامی که شوهر من برگۀ بازنشستگی و کاهش حقوقش را دید، فکر کردم آن لحظه می افتد روی زمین. چهره اش قرمز شد، و می لرزید … واقعا ترسیدم حمله قلبی کند.”

استفان سِربان: “بانی اصلی این بحران، باسسکو است… او بود که قیمت ها را افزایش داد و حقوق بازنشستگی من را کم کرد.”

در حالی که بسیاری از رومانی ها علیه باسسکو موضع گیری می کنند، اتحادیه اروپا خواهان یک بازی عادلانه است. “نیکولا ایدو“، رئیس نمایندگی کمیسیون اروپا در رومانی می گوید: دولت پونتا باید به قوانین دموکراتیک و تصمیم گیری دادگاه قانون اساسی احترام بگذارد و از صدور بیش از حد حکم های اضطراری خودداری کند: “کمیسیون اروپا تصمیم گرفت که برای گزارشی در آخر سال ۲۰۱۲ درخواستی ارائه بدهد. گزارشی که دولت رومانی تا چه حدی توانسته است قانون را در کشور حاکم کند و قواعد دموکراتیک را به کار ببندد. همچنین دولت به چه میزان توانسته است که بین سازمانهای مختلف در کشور رومانی توازن برقرار کند.”

در ماه سپتامبر آینده، وزرای قضایی اتحادیه اروپا برای بحث در مورد پیوستن رومانی به شنگن با یکدیگر دیدار خواهند کرد. در حالی که رومانی کارهای اداری را انجام داده است، مشکلات باقی مانده دربارۀ «حاکمیتِ قانون» در این کشور ممکن است باعث شود که بعضی از اعضای اتحادیه اروپا با درخواست عضویت رومانی به منطقه شنگن مخالفت کنند.

——————————

WEBBONUS ROMANIA 1 LIVIA SAPLACAN

خبرنگار یورونیوز “هانس فون دِر برِلی” ، طی مصاحبه ای با سخنگوی اداره مبارزه با فساد اداری در بخارست (رومانی) در مورد چالش ها و نتایج حاصل از مبارزه با فساد در رومانی پرسید.
برای گوش دادن به این مصاحبه به زبان انگلیسی، لطفا بر روی این دکمه کلیک کنید.

http://www.euronews.com/2012/07/27/interview-with-livia-saplacan/

——————————————— WEBBONUS ROMANIA 2 MIRCEA TOMAخبرنگار یورونیوز “هانس فون دِر برِلی” با مدیر موسسۀ نظارت بر رسانه های رومانی مصاحبه ای داشته است و با او در مورد بحران سیاسی و وضعیت رسانه ها در رومانی صحبت کرده است.
برای گوش دادن به این مصاحبه به زبان انگلیسی، لطفا بر روی این دکمه کلیک کنید:
http://www.euronews.com/2012/07/27/interview-with-mircea-toma/

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها