Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مواد روانگردان جدید در اروپا و ناتوانی های قانونی

مواد روانگردان جدید در اروپا و ناتوانی های قانونی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مواد روانگردان، به نام های مختلف در کشورهای مختلف شناخته شده اند: مواد قانونی، مواد گیاهی، محرک، مخدر صناعی و غیره. آنها بخشی از انواع جدیدِ مواد مخدری هستند که در اروپا رو به افزایش است. مواد قانونی ای که اثرات مواد غیر قانونی را دارند. اکنون بحث های زیادی دربارۀ آنها انجام می شود.

هر هفته حداقل یکی از این مواد روانگردان جدید به بازار می رسد. برخی کشورها سختگیری زیادی نشان می دهند و برخی رویکرد نرمتری دارند. پرتغال یکی از کشورهایی است که در آن خرید چنین محصولاتی که عمدتاً مصنوعی هستند، قانونی است. در لیسبون با مردی صحبت می کنیم که از انواع مواد مخدر قانونی و غیر قانونی استفاده کرده است. او در مورد جذابیت این مواد جدید می گوید: “خریداری کردن آنها ساده تر است. به راحتی می توانید به فروشگاه بروید و از آنها خریداری کنید. این فرصتی است برای آزمایش یک چیز جدید. پلیس هم نمی تواند حرفی بزند یا ما را دستگیر کند. هیچ کاری نمی توانند بکنند. یعنی مصرف این داروها برای ما ساده تر و امن تر است و تازه قابل دسترس تر هستند.”

همچنین این مواد را می توان از صدها وب سایت خریداری نمود. با اینکه برخی دولت ها سعی دارند آنها را تعطیل کنند.

اما در بعضی کشورها این مواد روانگردان، در فروشگاه های خاصی به طور کاملاً قانونی به فروش می رسند. در لیسبون، نظر صاحب یکی از این فروشگاه ها را در مورد تعطیل کردن فروشگاه های مشابه در برخی کشورهای دیگر می پرسیم: :به نظر من این مسئله در کشورهایی رخ می دهد که دولت بیش از حد سخت گیر است و در زندگی مردم دخالت می کند. مردم باید آزاد باشند. در کشورهایی که زیاد سختگیری نمی کنند، مسائل به خوبی پیش می روند. در واقع این فروشگاه ها فضای خالی که در قانون وجود دارد را پُر می کنند.”

از ده سال پیش، پرتغال، استفادۀ شخصی مواد مخدر را آزاد کرده است.

کارلا جوهاکیم، مددکار اجتماعی می گوید: “ما عواقب استفاده از مواد مخدر غیر قانونی یا قانونی، در زندگی افراد را ارزیابی می کنیم و سعی می کنیم هر گونه مشکل روانی یا روانپزشکی را تشخیص دهیم و عواقب مصرف این مواد را در زندگی فرد درک کنیم.”

سال گذشته، ۴۹ گونه از این مواد جدید از سوی اتحادیه اروپا فهرست شدند، و در سال جاری، ۳۶ گونه جدید دیگر، تا امروز شناسایی شده اند.

“رومِن سِدِفوف“، از مرکز تحقیقات اروپایی در مورد مواد مخدر و اعتیاد می گوید: “این مواد، روی انسان آزمایش نشده اند و اطلاعات بسیار کمی دربارۀ آنها داریم: از نظر سمی، ایمنی، داروشناسی، هیچ چیز نمی دانیم. پس باید هر چه سرعتر در مورد آنها آگاهی کسب کنیم و مواد جدیدی را که به بازار می رسند فوراً بررسی کنیم.”

برخی از این مواد به اصطلاح قانونی، موجب بیماری های بغرنج و حتی مرگ و میر استفاده کنندگان می شوند. به این دلیل، این مسئله در دستور کار بسیاری از دولت ها قرار گرفته و اتحادیه اروپا در حال بررسی اقداماتی در این زمینه است، به ویژه در مورد این داروهای جدید روانگردان. اتحادیه اروپا، تا پایان سال، پیشنهاداتی در اینباره ارائه خواهد داد.

رومانی از سال گذشته، دست به کار شد و بیش از چهل گونه از این مواد جدید را با حمایت افکار عمومی ممنوع کرد. کارشناسان، اینجا نگرانی خاصی در مورد بهداشت و تعداد زیاد تزریق این مواد مخدر جدید دارند. معتادان به این مواد جدید به مراتب بیشتر از مواد دیگری مانند هروئین، مجبور به تزریق هستند و در نتیجه، بیماری های مسری و عفونی به خاطر استفادۀ مشترک سوزن، افزایش چشم گیری دارند. از سویی دیگر، ترکیب این داروهای شیمیایی، به مراتب خطرناک تر از مواد مخدر سنتی است.

“دن پوپِشکو“، هماهنگ کننده حمایت های بهداشتی نیز اضهار نگرانی می کند: “افراد معتاد به هروئین می توانند ده، پانزده یا بیست سال با هروئین زندگی کنند. اما یک فرد معتاد به مواد به اصطلاح قانونی، اگر خوش شانس یا مواظب نباشد، ممکن است بعد از شش تا دوازده ماه جان خود را از دست بدهد.”

دکتر “آدریان اکتاویان آباگیو“، در درمانگاه ترک اعتیاد با متادون فعالیت می کند: “متاسفانه باید بگویم هروئین خیلی بهتر بود. تزریق هروئین بسیار امن تر از تزریق این داروها بود. تاثیر این مواد جدید واقعاً وحشتناک است.”

یک مصرف کنندۀ مواد مخدر هشدار میدهد: “از وقتی این مواد مخدر قانونی وارد بازار شده اند، بسیاری از مصرف کنندگان به بیماری های مختلف دچار می شوند چون به عواقب آن فکر نمی کنند.”

دیگری اضافه می کند: “آنها حاوی مواد ناشناخته و بسیار سمی هستند که سبب آسیب رساندن به بدن می شوند. اگر شما شش یا هفت ماه از آنها استفاده کنید از هفتاد کیلو به سی یا چهل کیلو می رسید.”

پس بهترین راه برای مقابله با این مواد که در حال حاضر قانونی هستند، چیست؟
سال گذشته، در یک نظرسنجی که میان جوانان اروپایی انجام شد، تنها دو درصد گفتند که هیچ کاری نباید انجام داد. پانزده درصد اعلام کردند، فروش و مصرف این مواد باید مانند الکل و سیگار آزاد باشد. تقریباً یک سوم خواهان ممنوعیت کامل مواد روانگردان هستند. اما اکثریت می گویند تنها در صورتی که این مواد برای سلامتی مردم خطرناک هستند باید ممنوع شوند.

بسیاری از سازمان های دولتی و کارشناسان هم خواهان ممنوعیت کامل این مواد هستند اما برخی از سازمان های غیر دولتی می گویند باید فکر دیگری کرد. “والنتین سیمینوف“، از شبکه رومانیایی کاهش آسیب های اعتیاد می گوید: “سیستم فعلی، متمرکز بر ممنوعیت و کنترل شدید مواد مخدر است. اما این مواد مخدر جدید و قانونی، نتیجۀ همین سیستم هستند. در واقع ممنوعیت مواد مخدر سنتی، انگیزه ای برای پیدا کردن این داروهای شیمی و به اصطلاح طراحی این مواد روانگردان جدید است. پس شاید بهتر است به دنبال گزینه های دیگری باشیم و سیستم فعلی کنترل و ممنوعیت مواد مخدر را جایگزین کنیم یا شاید بهتر است در نهایت مواد مخدر را آزاد کنیم.”

شناسایی دقیق این مواد پر هزینه و پیچیده است. برای مثال گیاهان، دارای صدها عنصر مختلف هستند که می توان با هم ترکیب کرد و کنترل کامل در این زمینه امکان پذیر نیست.

“رابرت آنکوچِئانو” در دانشگاه علوم پزشکی و داروسازی بخارست کار می کند و می گوید: “در هر صورت شما نمی توانید فروش کاهو یا موز یا این چیزها را ممنوع کنید. بعضی ها سعی می کنند حتی از پوست موز هم، دارو بسازند. ما نمی توانیم همه چیز را ممنوع کنیم زیرا آنها همیشه سعی خواهند کرد راه متفاوتی پیدا کنند تا چنین موادی بسازند.”

فعلاً مقامات سعی دارند، در مورد مواد مخدر جدیدی که به بازار می آیند، حداکثر اطلاعات را داشته باشند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چگونه می توان شهروندان را به شرکت در انتخابات تشویق کرد؟

حفاظت از حریم خصوصی در عصر دیجیتال

تدابیر جدید برای جلب رضایت خریداران اروپایی