Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حق برخورداری از کرامت انسانی در دوران پایانی عمر بیمار

حق برخورداری از کرامت انسانی در دوران پایانی عمر بیمار
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آیا حق داریم به بیماران علاج ناپذیز کمک کنیم تا خودکشی کنند؟ در برخی از کشور ها جواب این سوال مثبت است و در برخی دیگر منفی. کشور های دیگری نیز هستند که هنوز پاسخ روشنی به این مسئله نداده اند. آیا مرگ خود را می توانیم انتخاب کنیم؟ مهمان برنامۀ ما، برنارد دو والوآ، رئیس بخش مراقبت های ویژه پایان عمر در بیمارستان “پانتوآز” در فرانسه به پرسش های شما پاسخ می دهد.

سوال آلکساندر از فرانسه: “در کشور ما فرانسه، دائماً بحث های بسیاری در مورد کمک به پایان دادن به زندگی انجام می شود. اختلاف بین این کمک ها و خودکشی چیست؟ تا به حال در فرانسه یا حتی در سطح اروپا، هیچگونه هماهنگی انجام نشده و هیچ قانونی در اینباره وضع نشده است تا مردم بتوانند در صورت لزوم، با شأن و عزت به زندگی خود پایان دهند. پس به نظر شما، تا چند وقت دیگر قانونی صادر خواهد شد تا در این مقطع به مردم کمک کند؟”

یورونیوز: سوال مهمی است. نظر کشورها در اینباره متفاوت است. موضع اروپا چیست؟

برنارد دو والوآ: “این موضوع پیچیده ایست و درواقع اروپا، موضع خاصی ندارد. مرگ با عزت، با کمک به خودکشی یا یک تزریق کشنده، فرق بسیاری دارد. این دو مسئلۀ متفاوت است. بخش مراقبت های ویژه آخر عمر، برای این است که شرایط در شأن انسان باشند. در فرانسه برای این منظور، یک قانون وجود دارد. “

یورونیوز: “پس چرا نمی توانیم در تمام کشورها یک قانون مشخص داشته باشیم؟

برنارد دو والوآ: “قبل از هر چیز باید در استفاده از این واژه ها دقت کنیم. کمک به خودکشی یک چیز است و تزریق کشنده ای که توسط پزشکان انجام می شود، چیز دیگری است و بالاخره، جان دادن در بخش ویژه مراقبت های آخر عمر، باز هم مورد دیگریست. در هر صورت من هم کالماً موافقم که در سطح اروپا یک قانون مشخص وجود داشته باشد.”

یورونیوز: بزودی؟

برنارد دو والوآ: “نمی دانم، اما در حال حاضر، از پانصد میلیون اروپایی، سی میلیون نفر دارای قانونی هستند که اجازۀ تزریق کشنده می دهد و 470 میلیون کم و بیش دارای قوانین مختلفی هستند که اجازۀ قطع درمان یا عدم تداوم غیر منطقی درمان را می دهد، اما نه تزریق مرگبار.

یورونیوز: “سوال دوم برای آقای دکتر.

سوال نیکولا تایزون از آلمان: “سلام، من نیکولا تایزون 22 ساله و آلمانی هستم. می خواستم بدانم فرق خودکشی و اُتانازی چیست؟”

برنارد دو والوآ: “اساسا در مورد خودکشی، این یک آزادی است و هر یک از ما دارای آن هستیم… اما یک حق نیست. اگر بگوییم یک حق است، یعنی می توانیم از شخص دیگری بخواهیم که این خودکشی را برای ما انجام دهد. این در کل، معنی همان “اُتانازی” است. اما برای مثال در کشوری مانند بلژیک، به آنچه که طبق قانون مجاز است، “اُتانازی” می گوییم. تزریق های کشنده که طبق قانون مجاز نیستند، “اُتانازی” به حساب نمی آیند. در حالی که در فرانسه، تزرق های کشنده، “اُتانازی” است. پس اول از همه یک مشکل بر سر این واژه ها وجود دارد.”

یورونیوز: هیچ دستورالعملی هم وجود ندارد؟ چون اتحادیه اروپا و خصوصا کمیسیون اروپا معمولا دستورالعمل صادر می کند. یعنی ما قادر نیستیم در این مسائل یک هماهنگی به وجود بیاوریم؟

برنارد دو والوآ: “بله، برای شروع باید معنی کلمات را دقیقا روشن کرد. و در کل باید حق تمام بیماران غیر قابل علاج و در پایان عمر را برای خاتمه دادن به زندگی به رسمیت شناخت. اما این حق بدان معنی نیست که باید از طریق یک تزریق و توسط پزشک به زندگی آنان پایان داد، یعنی همانطور که در بلژیک، لوکزامبورگ و هلند مجاز است.”

یورونیوز: یک سوال از “اِمانوئل” از طریق وب دریافت کرده ایم.

سوال اِمانوئل از فرانسه: “سلام، من اِمانوئل هستم و در حومۀ پاریس زندگی می کنم. من بحث های زیادی را در مورد اُتانازی و پایان زندگی دنبال کرده ام. استدلال های مختلفی وجود دارد. برای مثال قانون “لِئونِتی” به بیماران یا خانوادۀ آنها اجازه می دهد که درخواست توقف اخذ تغذیه کنند. اما این قانون طرفداران و مخالفانی دارد، چرا که شاید بیماران از گرسنگی و تشنگی رنج زیادی ببرند. حقیقت چیست و واقعا می توانیم مطمئن باشیم که آنها رنج نمی برند؟ با تشکر از شما.”

برنارد دو والوآ: “در هر صورت آنچه واقعا مهم است این است که درک کنیم که این افراد به خاطر گرسنگی و تشنگی جان خود را از دست نمی دهند، زیرا گرسنه و تشنه نیستند. هنگامی که تغذیۀ پزشکی یا مصنوعی را انجام نمی دهیم، آنها احساس گرسنگی نمی کنند.”

یورونیوز: آیا، هنگامی که یک فرد درخواست کمک برای مردن می کند، روش های انسانی تری وجود ندارد؟

برنارد دو والوآ: “توقف زنده نگه داشتن مصنوعی افراد، از طریق توقف تغذیۀ مصنوعی، یک روش انسانی است. بعضی ها و خصوصا طرفداران قانون اُتانازی، کمی در اینمورد با احساسات مردم بازی می کنند و از “گرسنگی یا تشنگی مردن” را تکرار می کنند. اما این امر نادرست است. این طریق بسیار آسانتر از مرگ از طرق تزریق کلرید پتاسیم است که سلول های قلب را منفجر می کند.”

یورونیوز: حال یک سوال کتبی را برایتان بیان می کنم: “امروز برای بسیاری از بیماری ها، درمانی وجود دارد، پس چرا باید مرگ را انتخاب کرد؟ حمایت و قانونی کردن اُتانازی، به خاطر اینکه درمان یک بیماری سخت و دشوار است، برای پزشکان امروزی، راه حلی نامناسب و ناعادلانه است. آیا به نظر شما، اُتانازی با قرن بیست و یکم جور در می آید؟”

برنارد دو والوآ: “خیر، باز هم اگر منظور از اُتانازی، تزریق دارویی باشد که موجب مرگ بیمار شود، به گمان من این راه حل به گذشته تعلق دارد. حقیقتا، مراقبت های درست و ویژه به بیمارانی که در پایان عمر هستند، و کمک به آنها تا با شأن و منزلت آخرین لحظات را بگذرانند، راه حل صحیح و راه حل آینده است. اما این یک هزینه دارد و سیاستمداران باید در مورد آن تصمیم بگیرند. درواقع، اتانازی از طریق تزریق های کشنده تنها نشاندهندۀ ناتوانی ما برای همیاری و همبستگی با بیماران در پایان زندگی است.”

یورونیوز: شما از شأن و منزلت می گویید، دقیقا یعنی چه؟

برنارد دو والوآ: “این یکی از چالش های بزرگ است. شأن و منزلت انسان، غیر قابل انکار است و در طبیعت انسان است. شأن و کرامت انسانی در اعلامیه جهانی حقوق بشر نیز آورده شده است. این با طبیعت انسان آمیخته است.”

یورونیوز: یعنی جلوگیری از رنج؟

برنارد دو والوآ: “مطمئناً، کاملا ضروری است که بیماران رنج نکشند. این کار ماست. من هر روز با بیمارانی که با مرگ دست و پنجه نرم می کنند سر و کار دارم و تمام سعی ما این است که آنها درد نداشته باشند، ناراحتی روحی نداشته باشند و بستگان آنها نیز همراهی شوند. به نظر من، راه حل آینده این است. نه اینکه بگوییم، چون دیگر نمی توانیم از شما مراقبت کنیم، پس به شما یک داروی کشنده تزریق می کنیم.”

سوال کارلوس از پرتغال: “من کارلوس و از کشور پرتغال هستم. چگونه مذهب می تواند با اتانازی کنار بیاید؟”

برنارد دو والوآ: “بله، بعضی از ادیان، و من کاملا به آنها احترام می گذارم، نظریه های خود را دارند. یعنی در مورد مسائل اخلاقی و غیره… و در این مورد برای مثال، موضع آنها به اصطلاح “طرفداری از زندگی” است. در هر صورت، موضوعی که به من مربوط است، موضوع پایان زندگی و مراقبت های ویژۀ است. این خیلی ربطی به مسائل مذهبی ندارد.”

برنارد دو والوآ: “یک مثال عنوان می کنم، در ایتالیا، به خاطر قدرت و نفوذ واتیکان، این مسائل قابل قبول نیستند. ما از توقف تغذیه مصنوعی صحبت کردیم و برایتان توضیح دادم تا چه حد این مسئله مهم است و ما از آن استفاده می کنیم، اما کلیسای کاتولیک با عدم رساندن آب و تغذیه مخالف است. ما هم گاهی اوقات با بعضی از بیماران مذهبی با این مسئله روبرو هستیم چون آنها نمی خواهند که تغذیه مصنوعی آنان قطع شود. ما هم مطمئنا به خواست آنها احترام می گذاریم. باید به اعتقادات هر کس احترام گذاشت، چه به آنهایی که اعتقادات قوی دارند چه به آنهایی که هیچگونه اعتقادی ندارند.”

سوال ایرِن از بلژیک: “سلام، من “ایرِن” و متولد اِتِربییک هستم. دختر عموی من «با عزت جان داد» ولی هزینۀ آن بسیار بالا بود. می خواستم بدانم آیا بیمه یا اتحادیه اروپا این هزینه را تقبل می کند؟”

برنارد دو والوآ: “باز هم باید ببینیم منظور ایشان از «مرگ با عزت» چیست؟ آیا او از طریق یک تزریق فوت کرده است؟ در اینصورت در بلژیک تا جایی که من اطلاع دارم، خیلی هزینۀ آن بالا نیست. اما در سوئیس انجمن های «خودکشی داوطلبانه» هزینۀ زیادی دارند. در هر صورت تزریق کشنده در بلژیک هزینۀ گزافی ندارد. دیگر جواب خاصی برای این پرسش ندارم. اما می دانم که مراقبت های ویژه و تسکین دهنده پایان عمری، هزینۀ بالایی دارند. البته نه برای خانواده بلکه برای جامعه. باز هم به نظر من این امر بسیار مهمی است که ما افرادی را که در حال مرگ هستند، همراهی کنیم و امکانات لازم به ویژه امکانات انسانی از جمله پرستار و دستیار و غیره… داشته باشیم. خوب همۀ اینها هزینۀ زیادی احتیاج دارد که مطمئنا بیشتر از یک تزریق داروی کشنده است، اما به نظر من ارزشش را دارد.

یورونیوز: دکتر دو والوآ، از شما سپاسگزارم، که به این موضوع دشوار، طبق روال برنامه پاسخ های روشن و مختصر دادید. تا برنامه آیندۀ “سخن من” در اینجا از پارلمان اروپا در بروکسل.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اهمیت «ذره خدا» در چیست؟

زندگی در فضا در گفتگو با جوان ترین فضانورد ایستگاه فضایی بین المللی

جنبش زنان با سینه های برهنه از چه دفاع می کند؟