Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

قبای کرملین برازنده کیست؟

قبای کرملین برازنده کیست؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

طوفان سیاسی در روسیه زیر برفهای خیابانهای مسکو پنهان شده است، طوفانی که نمای بیرونی آنرا باید انتخابات پارلمانی این کشور درماه دسامبرگذشته دانست. انتخاباتی بحث برانگیز که در آن حزب حاکم به رهبری ولادیمیرپوتین متهم به تقلب شد. از آن زمان بود که اعتراضات شکلی خیابانی بخود گرفت و مخالفان خواهان برگزاری مجدد انتخابات و حاکم شدن عدالت سیاسی در کشورشان شدند.

ایگور و اکاتیرینا دو معترضی هستند که از ابتدا در این تظاهراتها شرکت کرده اند. هر دو طراح داخلی ساختمان و ساکن مسکو و از طبقه متوسط روسیه هستند. طبقه ای که اتفاقا بنظر می رسد درطی سالهای حضور پوتین درقدرت، طراوت و شادابی خاصی پیدا کرده باشد. البته آنها با این نظر مخالفند.

ایگور می گوید :” برای درک این مسئله که اوضاع طی دوازده سال گذشته نه تنها بهتر نشده بلکه بدترهم شده، باید کل این دوره را در نظر گرفت، دوره ای که تماما در تصرف قدرت حاکم فعلی بوده است.”

اکاترینا میخاییوا بیشتر توضیح می دهد:” انتخابات دوما مثل یک کاتالیزور بود برای اینکه خیلی از آنهایی که رای دادند فکر می کردند که به انتخاب آنها احترام گذاشته می شود و در یک انتخابات عادلانه شرکت کرده اند که در آن خبری از تقلب نیست…. اصلا به خاطرهمین رای دادند. اما وضعیت بگونه ای دیگر رقم خورد. وقتی ما فهمیدیم که چه بلایی سر آرایمان آمده است و نتیجه واقعی انتخابات در واقع چه بوده، سئوالهای بی پاسخ بسیاری جلویمان سبز شد و به این نتیجه رسیدیم که باید وضع را تغییر دهیم.”

تغییردادن شرایط یا بعبارت دیگر سیمای سیاسی روسیه که محصول سیاست های این مرد است: ولادیمیر پوتین. او که از سال 2000 تا 2008 رییس جمهوری روسیه را برعهده داشت و این چهار سال اخیرهم جامه نخست وزیر این کشور را بر تن کرده، باردیگر برای پست ریاست جمهوری در انتخابات چهارم مارس خیز برداشته است.

ولادیمیر پوتین در جمع طرفداران خود، برایشان از پیروزی سخن راند. او گفت:“ما از شان کشور و ملتمان دفاع می کنیم. حقیقت در همراهی کردن باماست. پیروزی از آن ماست و به آن دست خواهیم یافت.”

حقیقت و پیروزی، شعارهایی که به زعم مخالفان این مرد دروغی بیش نیستند.

به دفتر روزنامه آنلاین “لنتا” در مسکو می رویم تا ویدئویی مربوط به انتخابات پارلمانی روسیه در ماه دسامبر گذشته را ببینیم.

ایلیا آزار خبرنگار این روزنامه به همراه یکی از ناظران انتخاباتی تلاش می کنند با رای دهندگانی که مجبور شده بودند جلوی دوربین آرای خود را پر و به صندوق بیندازند، گفتگو کنند. این ویدئو که به زعم ایلیا از اعتبار از دست رفته حزب حاکم پرده برمی دارد، نزدیک یک و نیم میلیون بار روی سایت یوتیوب کلیک خورده است.

ایلیا آزار بیشتر توضیح می دهد:“اول سیاستمداران خیلی شگفت زده شده بودند ولی رفته رفته باید موضوع را درک کنند. برای اینکه یکدفعه این همه آدم به خیابانها ریختند. حضور این همه معترض در خیابان آنهم در ماه نوامبر باورنکردنی بود. همه دیدند که تقلب شد. اما مردم برای رویارویی با چنین تقلبی که خود سیاسی ها هم به آن تردید های وارد کردند، آمادگی نداشتند. اینترنت و آفزایش آگاهی های مدنی قطعا نقش برجسته ای دراین خصوص داشته. مردم شاهد واقعیت بودند و بنابراین اینگونه واکنش نشان دادند.”

جالب اینجاست که بسیاری از این واکنشها از جانب طبقه متوسط روسیه بود، طبقه ای که حضور پوتین درقدرت برایش خوش یمن بوده است. به لطف ثبات سیاسی و رشد اقتصادی روسیه دراین مدت، که باید آنرا مرهون منابع سرشار طبیعی این کشور 143 میلیونی دانست، کیفیت زندگی این طبقه بیست میلیونی بالاتر رفته است.

آرتیوم بکتمیروف مدیرعامل موفق شرکت دارویی” 36.6 (درجه سانتیگراد)“با این نظریه که طبقه متوسط که رونق خود را مدیون پوتین است، حالا برضد او برخاسته اند موافق نیست.

او می گوید :” من باید به پوتین احترام بگذارم چرا که تغییرات زیادی در کشور بوجود آورده، بویژه در اوایل کارش. او نظم را برقرار کرد و تغییرات زیادی انجام داد. اما بنظرمن نظام سیاسی و اقتصادی فعلی هم نیازمند تغییرات است که باید از سیاست شروع شود. فکر می کنم پوتین هنوز این مسئله را احساس نکرده.”

میخائیل پروخوروف هم خود را برای ریاست جمهوری روسیه نامزد کرده است. طرفداران با حلقه زدن دورش، او را مردی می دانند که قادر است تغییرات لازم را در روسیه بوجود آورد. از سوی دیگر منتقدان او را نماینده کرملین و هدف از نامزد شدن او را ایجاد شکاف بین اپوزیسیون می دانند. اما ورای این حرفها، آیا سومین مرد ثروتمند روسیه می تواند نماینده خوبی برای طبقه متوسط جامعه باشد؟

خود او نظر دیگری دارد. او می گوید:“من از کودکی ثروتمند نبودم. ما در اتحاد شوروی زندگی می کردیم و من پولی نداشتم. من بعنوان یک بازرگان طبقه متوسط زندگی حرفه ای ام را شروع کردم. بنابراین هم تمام مشکلات مردم را می دانم و هم می دانم چه چیزی به نفع روسیه است: اینکه اکثریت مردم عضو طبقه متوسط باشند.”

یورونیوز: پس شما نماینده کرملین نیستید؟ این حرف که شما را آزار نمی دهد؟

میخائیل پروخوروف: “یکبار دیگر می گویم. من نماینده والدینم هستم.”

در حالیکه پروخوروف از سیاست های مستقل خود دفاع می کند، یک سئوال اساسی دیگر در مورد انتخابات پیش رو وجود دارد: اینکه آیاجانشین مطمئنی برای ولادیمیر پوتین وجود دارد؟

النا ولنووا اینگونه فکر نمی کند. او پزشک است و همرا ه شوهر و دو دخترش درحومه مسکو زندگی می کند. برای النا هرج و مرج دهه 1990 ناشی از سقوط شوروی همچنان ادامه داشت. صف های طولانی، مواد غذایی محدود، دستمزدهای پرداخت نشده و فساد روزافزون پدیده های معمولی بودند. از اینرو او که به پوتین رای داده بود ممنون اوست و اینبار هم به او رای خواهد داد.

النا می گوید :“من به ثبات اقتصادی و سیاسی کشورم رای خواهم داد. درحال حاضر نام شخص واحد یا سیاستمداری بنظرم نمی رسد که برای احراز این پست مناسب باشد و در عین حال بتواند جانشین خوبی هم برای پوتین باشد. درعین حال مایلم روند اصلاحات که آغاز شده، با سرعت بیشتری ادامه یابد و بمرحله اجرا برسد. ولی مخالف هر گونه تغییرات فاجعه بار هستم. تاریخ صد سال گذشته حتی در روسیه، پر است از این تغییرات. من خواهان جنگ داخلی نیستم و دوست ندارم که مالکیتها دوباره دست به دست شود و دوباره به دهه 1990 برگردیم.”

عدم بازگشت به سالهای دهه1990، و مشکلاتی که این هنرمند لئونید آگرانوویچ با آنها بیگانه نیست. این خواننده فولکلور تجارب ناشی از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی را علیرغم مشکل بودن آنها، هیجان انگیز می داند.
روزهایی که از هر هفت روس، یک نفر با درآمدی کمتر از پنج یورو در ماه زندگی می کرد. علیرغم اینکه پیام موسیقی او در لفافه است یک نکته واضح است: او برای تغییر می نوازد.

لئونید آگرانوویچ می گوید :“اگر روندی آغاز شده بنظرمن معنایش این است که جنبشی پشت سر آن وجود داشته. حداقل اینکه اگرما طی ده سال گذشته مجبور بودیم در آبهای طوفانی شنا کنیم باید در مسیر آبهای شفاف حرکت می کردیم. نمی گویم که زندگی بهتر شده چرا که تغذیه بهتر لزوما بمعنای یک زندگی بهتر نیست و سایر شرایط در بدترین حالت ممکن بوده است.”

با وجود افزایش تقاضا برای ایجاد تغییرات سیاسی در روسیه، آنچه که از قرائن برمی آید احتمال بالای انتخاب مجدد ولادیمیر پوتین در مقام ریاست جمهوری است…. گویی کماکان قبای کرملین برازنده اوست.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کارگران نامرئی در مزارع اروپا؛ حقوق کم، استثمار و در معرض خطر سلامت

زغال‌سنگ، طلای سیاه یا بلای جان لهستان؟

مسیر بالکان غربی، دروازه جدید مرگ برای پناهجوها