Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آیا اروپا باید به سوی کنفدراسیون پیش برود؟

آیا اروپا باید به سوی کنفدراسیون پیش برود؟
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هتفه سخن شما، جیاکومو از ایتالیا پرسش خود را در زمینه امکان سیستم کنفدراسیون در اروپا مطرح و پاسکال دولیت، استاد علوم سیاسی در دانشگاه آزاد بروکسل پاسخ می‌دهد.

جیاکومو: سلام، من جیاکومو از ایتالیا هستم. چرا اروپا نمی‌تواند سیستم سیاسی کنفدراسیونی انعطاف پذیری مانند سوییس داشته باشد؟

پاسکال دولیت: “سیستم مبتنی بر کنفدراسیون بطور کلی یک وضعیت موقت و در حال گذار است. اگر از سوییس صحبت می‌شود منظور کنفدراسیون سوییس است که البته دارای دولت فدرالی است.

سوییس در اصل دارای سیستم کنفدرال است. به این معنا که از مجموعه‌ای از بخش‌ها و واحد‌های دارای قابلیتهای اداری مشخصی تشکیل یافته است و در عین حال دارای ساختاری مشخص و متفاوت از سیستم فدرالی است. نمونه دیگر شناخته شده آن ایالات متحده آمریکا است.

می‌توان از جهاتی آن را با اتحادیه اروپا مقایسه کرد. در عین حال باید دو موضوع را روشن کرد: از یکسو، اتحادیه اروپا سیستمی کنفدرال مانند نوع سوییسی یا آمریکایی آن نیست و از سوی دیگر، اتحادیه اروپا یک مدل منحصربه فردی است. به این معنا که دولتهای مستقل برخی از ظرفیتهای خود و نه همه آن را به اشتراک گذاشته و از قواعد مشخصی پیروی می‌کنند.

دیدگاه دومی مطرح است مبنی بر اینکه امروزه تمایل بسیاری برای پیش گرفتن منطق فدرالی وجود دارد.

اما آنچه بطورکلی مخالف حرکت به سوی فدرالیسم بیشتر است را باید در موضع شماری از دولت‌ها یا قدرتهای سیاسی جست.

تعدادی از کشور‌ها بر اساس عملکرد اتحادیه اروپا بویژه در زمینه جاذبه‌های بازار بزرگ آن، آزادی تردد افراد و آزادی مبادلات تجاری در آن موافق پیوستن به اتحادیه بوده و هنوز هم هستند ولی مخالف انتقال شماری از امتیازهای ویژه، مهارت‌ها و برخی توانایی‌هایی هستند که به عنوان یک دولتی تمام عیار در اختیار دارند.

اگر به قدرتهای هسته‌ای چون بریتانیا، فرانسه و آلمان فکر کنیم موضوع دفاع به عنوان یک مساله حساس مطرح می‌شود.

اما این، می تواند از موضوع دیگری نظیر سیاستهای اجتماعی نیز ناشی شود. اساسا سیاستهای اجتماعی برای مثلا ایالات متحده آمریکا به عنوان مساله ای اجتماعی مطرح بوده است. اینها دولت‌ها یا قدرتهای سیاسی هستند که از بیرون گاهی بعنوان کشورهایی ارزیابی می‌شوند که به اروپا به دیده تردید می‌نگرند.”

شما هم چنانچه پرسش یا نظری دارید می‌توانید در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها