تروریسم اسلامی به عنوان یک مساله در اروپا؟

تروریسم اسلامی به عنوان یک مساله در اروپا؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

با همکاری موسسه بین المللی مطالعات سیاسی EYP

در برنامه این هفته سخن شما، ماشا، ۲۱ سال از فرانسه پرسش خود را در مورد تروریسم اسلامی در اروپا مطرح می‌کند و میشل پریووت، مدیر شبکه اروپایی مبارزه با نژادپرستی پاسخ می‌دهد.

ماشا: می‌خواستم بدانم آیا اسلام گرای افراطی در اروپا واقعا یک مساله محسوب می‌شود؟

میشل پریووت:

«گزارش‌های منتشر شده پلیس اروپایی از سال ۲۰۰۶ نشان می‌دهد که از ۲۱۵۰ حمله و تهدیدی که در اروپا صورت گرفته ۵ درصدشان توسط مسلمانان افراطی انجام شده است. از اینرو توجه به رابطه بین درصد این تهدید‌ها و میزان نیرو و امکانات مورد استفاده برای مقابله با آن‌ها مهم است.

در حقیقت ۵۰ درصد امکانات مقابله با عملیات تروریستی در اروپا تنها برای ۵ درصد آن‌ها، یعنی تروریسم اسلامی استفاده شده است.

حال چطور می‌توان نبود تناسب بین تهدیدهای واقعی و سازکار مقابله با آن‌ها را توجیه کرد؟

باید به زمینه سیاسی توجه داشت. از زمان حملات تروریستی بویژه در لندن و مادرید سیاستمداران همیشه ترس و نگرانی حمله به نواحی تحت اداره خود را داشته‌اند. از این رو از هیچ اقدامی برای نشان دادن مبارزه علیه تروریسم دریغ نکردند.

همینطور باید به ابعاد اقتصادی مبارزه علیه تروریسم و بویژه تروریسم اسلامی نیز توجه شود. از جمله استخدام و بسیج صد‌ها هزار نیرو در اروپا در قالب پلیس، نیروهای حافظ نظم و امنیتی و حتی شرکتهای خصوصی که از این فرصت استفاده می‌کنند.

آشکار است که در این بستر مسلمانان که به عنوان گروهی کاملا متفاوت و استفاده از آن‌ها به عنوان تهدیدی برای تمدن و ارزشها مطرح می‌شود.

در حال حاضر، توجه ما به پیامدهای این موضوع در گروه‌ها و اجتماعات معطوف است. می‌توان گفت گروه‌های اقلیت بویژه مسلمانان سه برابر بیشتر از سایرین قربانی این موضوع هستند.

در وهله نخست به این دلیل که آن‌ها در نگاه اکثریت جامعه همچون بلاگردان دیده می‌شوند؛ اقلیتی که مسبب تمامی مشکلات موجود هستند.

دومین دلیل به عدم تناسب امکانات اختصاص یافته در مقابله با تروریسم باز می‌گردد. اغلب مسلمانان و بویژه جوانان در کانون توجه نیروهای حافظ نظم و امنیت جامعه قرار می‌گیرند.

و دلیل سوم، نیروهای کنترل کننده نظم و امنیت نیمی از توان و امکانات خود را بر مبارزه علیه تروریسم اسلامی که در عمل تقریبا چیزی به حساب نمی‌آید اختصاص داده‌اند.

از اینرو آن‌ها به تهدید‌های خیلی جدی که از سوی تروریسم راستگرای افراطی مانند آنچه در آلمان و اخیرا در ایتالیا روی داده نپرداخته‌اند. در حالیکه اجتماعات و گروه‌های مسلمان، سیاه پوست، کولی‌ها و همینطور یهودیان قربانی آن هستند.

فکر می‌کنم زمان درس گرفتن قدرت‌ها از آنچه روی داده و بازیافتن احساس خوب و تغییر اساسی فرا رسیده است، سیاستی که در اروپای جدید و با اعضای آن قابل پیگیری است.»

شما هم چنانچه پرسش یا نظری دارید می‌توانید در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها