Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

آیا اتحادیه اروپا باشگاه مسیحیان است؟

آیا اتحادیه اروپا باشگاه مسیحیان است؟
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، علی از بخش ترک نشین قبرس، پرسش خود را در زمینه پس زمینه مذهبی در تاخیر عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا مطرح کرده و دوروته اشمیت، پژوهشگر و مسوول برنامه ترکیه معاصر در موسسه فرانسوی روابط بین الملل پاسخ می دهد.

علی: می خواستم بدانم آیا اتحادیه اروپا یک باشگاه مسیحی است و به همین دلیل ترکیه و جمهوری ترک قبرس شمالی را به رسمیت نمی شناسد؟

دوروته اشمیت به پرسش او اینگونه پاسخ می دهد:

“اصطلاح “باشگاه مسیحی” اغلب از سوی تحلیلگران یا سیاستمداران ترک بکار می رود، وقتی از روابشان با اتحادیه اروپا سخن می گویند و نقطه آغاز آن به شروع مذاکرات با اتحادیه اروپا برمی گردد. در حقیقت یک نگرانی و ترسی در میان ترکها وجود دارد از اینکه به دلایل فرهنگی و مذهبی از سوی اتحادیه اروپا طرد شوند.

در واقعیت، در متن قانون اساسی اروپایی، اشاره ای به مذهب نشده است. بنابراین مساله مذهب در قانون اروپا مطرح نیست. اما نز افکار عمومی اعضای اتحادیه اروپا چنین موضوعی مطرح است. امروزه در نظرسنجی ها بویژه آخرینشان می بینیم که تنها 30 درصد شهروندان اروپایی موافق پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا هستند.

اگر به چشم اندازهای سیاسی اعضای اتحادیه اروپا بنگریم، به روشنی در می یابیم که این موضوع با افزایش سیاست های مردم پسندانه در ارتباط است.

با افزایش اشکال گروه های اشتراکی، نژاد پرستی و بوجود آمدن فضایی حاکی از نبود امنیت ناشی از اسلام می بینیم که ترکیه احتمالا متفاوت تر از سایر کشورها به نظر می رسد.

البته این موضوع مانع از آن نیست که بیشتر اعضای اتحادیه اروپا موافق عضویت ترکیه در این اتحادیه نباشند و در تحلیل های سیاسی فاصله ای را می بینیم.

در واقع، در میان اعضای اتحادیه اروپا، فرانسه مخالف عضویت ترکیه است. آلمان هم موضع مبهمی در پی گرفته و اتریش هم نظر موافقی ندارد. در مقابل، در میان سایر اعضای موفق عضویت ترکیه، برخی، بویژه کشورهای اروپایی حوزه مدیترانه به طور جدی از آن دفاع می کنند.

امروزه، آشکارا در مورد کشورهای اروپایی حوزه مدیترانه کمتر می شنویم. با توجه به بحران مالی که به علت بدهی های مستقل برخی کشورها، اروپا را را فرا گرفته است. بنابراین، بدیهی است که این کشورها در مقایسه با زوج آلمانی- فرانسوی و بنیانگذار اتحادیه اروپا، به لحاظ سیاسی به آن اندازه مطرح نیستند که صدایشان شنیده شود. در عین حال باید توجه داشت که این، زوج آلمانی-فرانسوی هستند که سیاستهای اتحادیه اروپا را هدایت می کنند.

به همین دلیل موضوع عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا برای ترکها به همان میزان مهم است که برای فرانسه و البته نیکولا سارکوزی که مانع آن بوده است. از آنجایی که سال آینده در فرانسه انتخابات ریاست جمهوری را در پیش داریم، نتیجه آن ممکن است این قفل بسته را باز کند. بی دلیل نیست که ترکها انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را با توجه به تاثیر احتمالی آن در عضویت کشورشان، با شور و اشتیاق دنبال می کنند.”

شما هم چنانچه نظری یا پرسشی دارید در تارنمای یورو نیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها