Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

دسته بندی جنسیتی و شیوه پایان بخشیدن به آن

دسته بندی جنسیتی و شیوه پایان بخشیدن به آن
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در برنامه این هفته سخن شما، آنا از لیسبون پرسش خود را در زمینه چگونگی پایان بخشیدن به دسته بندی های جنسیتی مطرح می کند و لورا جوتو، از انجمن فمینیسم بلژیک پاسخ می دهد.

آنا: می خواستم بدانم چگونه می توان به دسته بندی های جنسیتی و تفاوتگذاری های اجتماعی بین زن و مرد که یکی از مشکلات موجود جهان است پایان داد؟

لوار جوتو به پرسش آنا بطور مفصل پاسخ می دهد:

“دسته بندی جنسیتی زمانی اتفاق می افتد که مردم را در قالب های جنسیتی زنانه و مردانه قرار می دهیم و به محض اینکه انحرافی در نقشهای آنها روی دهد واکنش نشان می دهیم.

بنابراین زمانی که با زنی روبرو می شویم که خود را مدیر خدمات فنی معرفی می کند، به او خواهیم گفت شما احتمالا دستیار مدیر هستید. به این دلیل که در تصور خود نمی توانیم یک زن را در جایگاه مدیر خدمات فنی ببینیم.

همین طور اگر یک مردی حرفه پرستاری را انتخاب کرده برای ما عجیب است چرا که به تصور ما یک مرد در حرفه ای زنانه مشغول به فعالیت است.

زمانی که به این موضوع فکر می کنیم، درمی یابیم که وابسته کردن رفتارهای اجتماعی تنها به صفتهای بیولوژیکی کاملا بی معناست.

این موضوع می تواند در مورد رنگ مو باشد. نمی توان با قطعیت گفت که افراد با موهای بور، با آفتاب میانه خوبی ندارند. پس بهتر است که در خانه بمانند و به امور خانه و فرزندان بپردازند.

حال آن که افراد با موهای تیره، در برابر خورشید مقاومت بیشتری دارند، بهتر است بیرون از خانه باشند.

یا در مورد افرادی با موهای حنایی گفت که آنها می توانند باتدبیرترین افراد باشند.

زمانی که کل جامعه را این گونه دسته بندی می کنیم خیلی مضحک و بی معنا به نظر می رسد. در حالیکه وقتی جامعه را به زنانه و مردانه تقسیم می کنیم، این دسته بندی چنان در ما درونی شده که خود را کاملا منطقی نشان می دهد و به راحتی آن را توجیه می کنیم.

چنانچه در زمینه ساختارشکنی دسته بندی های جنسیتی اقدامی نکنیم و استقلال هر فردی را فارغ از صفات جنسی بیولوژیکی اش در نظر نگیریم، ما هم هر روزه، خواسته یا ناخواسته در رفتارهای تبعیض آمیز جنسیتی شریک هستیم.

از این رو لازم است از سنین پایین و از طرف مربیان آموزشی تلاشهایی در زمینه ساختار شکنی دسته بندی های جنسیتی صورت گیرد. علاوه براین با برپایی چنین کارگاه هایی برای کودکان و بزرگسالان به آنها امکان انتخاب آزاد را در زندگیشان بدهیم.”

شما هم چنانچه پرسش یا نظری دارید، می تواند در تارنمای یورونیوز، صفحه سخن شما مطرح کنید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تأمین امنیت مسافران پس از سانحه هوایی جرمن وینگز

قوانین مربوط به کارمندان مأمور در اتحادیه اروپا

انواع دروس آنلاین و تفاوتهای آنها