بحث در باره رسوایی اخلاقی برلوسکونی در "بیست و پنج ثانیه"

بحث در باره رسوایی اخلاقی برلوسکونی در "بیست و پنج ثانیه"
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سیلویو برلوسکونی نخست وزیر ایتالیا پرونده های قضایی خود را یکی پس از دیگری با پیروزی پشت سر می گذارد، از اتهام های رسانه ای گرفته تا امپراتوری در دنیای ورزش. این میلیاردر ایتالیایی متهم شده از طریق تغییر دادن قانون به نفع خود، سعی کرده تا از خود اتهام زدایی کند و راههای قانونی تحت پیگرد قراردادنش را ببندد.

برلوسکونی 74 ساله این دفعه به خاطر اتهامات فساد اخلاقی و سوءاستفاده از قدرت محاکمه خواهد شد. دادخواست قطور 400 صفحه ای، نشاندهنده آن است که او برای برقراری ارتباط جنسی با یک روسپی زیر هجده سال پول پرداخت کرده است و پس از آنکه این فاحشه به اتهام دزدی توسط پلیس دستگیر شده بود، با یک تلفن موجبات آزادی او را فراهم آورده است. البته هم برلوسکونی و هم این خانم این ماجرا را تکذیب کرده اند.

اما آیا سیلویو برلوسکونی خواهد توانست از این ماجرا سربلند بیرون بیاید؟ طرفدارانش می گویند که او بعنوان رئیس یک دولت، در بین اعضای گروه هشت، قدیمیترین است. از طرف دیگر منتقدانش می گویند که او با جشن های خود موسوم به بونگا بونگا آبروی ایتالیا را برده است و موقع آن رسیده که از مقام خود کنار گذاشته شود.

یورونیوز این مسئله را دراولین سری از برنامه “ 25 ثانیه” با میهمانان در میان گذاشته است.

مونیکا فراسونی از حزب سبزهای اروپا که ازسوی مجله سیاست خارجی در لیست برترین متفکران دنیا قرار گرفته است، از بروکسل؛ چارلز یانگ نویسنده کتاب “ مصونیت: اهداف برلوسکونی و نتایج آن” از لندن؛ و جوزپه کروچانی خبرنگار رادیو 24 که مقالات زیادی درباره آقای برلوسکونی نوشته است، از میلان

میهمانان این برنامه هستند و کریس برنز هم مجری گری را برعهده دارد.

یورونیوز: مونیکا، دادخواست ارائه شده علیه آقای برلوسکونی 400 صفحه است و خیلی ها می گویند که همه شواهد برضد اوست. فکر می کنید این برای محکوم کردن برلوسکونی کافی باشد؟

مونیکا:” من در این مورد تصمیم گیرنده نیستم. مشکل اینجاست که به نظر من در این پرونده کار به صدور حکم نخواهد کشید. دادگاههایی که علیه آقای برلوسکونی تاکنون تشکیل شده اند، به ندرت تا این مرحله کشیده می شوند. در ایتالیا ما هیچ وقت نخواهیم فهمید که بالاخره او گناهکار بوده یا نه.”

یورونیوز: جوزپه نظر شما چیست. چه رابطه ای بین آقای برلوسکونی و روبی که به هر حال اسم مستعار خانم مورد بحث است، وجود داشته. هر دوی آنها رابطه جنسی را انکار کرده اند. به نظر شما آنها حقیقت را گفته اند. یک حقوقدان ایتالیایی هم گفته که راه حل این مسئله این است که سن قانونی را در ایتالیا کاهش دهیم. نظر شما چیست؟

جوزپه:” به اعتقاد من این یک سئوال سیاسی خیلی مهمی است… در ارتباط با اینکه به هر حال رفتار برلوسکونی در زندگی خصوصی چگونه بوده و در این مورد بدون شک او مرتکب اشتباه شده است. به هرحال زندگی خصوصی افراد سطح بالا اهمیت دارند. اما من فکر می کنم که دادخواست ارائه شده هم به نوبه خود خنده داراست و فاقد محتواست و بنابراین برلوسکونی پیروز خواهد شد.”

یورونیوز: اجازه دهید بسراغ چارلز درلندن برویم. آقای برلوسکونی به پلیس زنگ زده ، چون فکر می کرده روبی برادرزاده حسنی مبارک رئیس جمهور وقت مصر است و خلاصه ماندن این دختر در بازداشتگاه به جرم دزدی، می توانسته بین دو کشور اصطکاک بوجود آورد. نظر شما چیست؟ از طرفی آقای برلوسکونی گفته که بله این امر می توانسته موجب تنش سیاسی شود و از طرف دیگر دادستان را دارید که معتقد است این دختر قصد داشته اسراری را در مورد برلوسکونی فاش کند.

چارلز :” من فکر می کنم که اگر نگرانی ای بابت بروز مشکل در روابط خارجی با مصر وجود داشت، برای جلوگیری از آن، این دختر باید تحویل مسئولان سفارت مصر می شد نه تحویل یک فاحشه برزیلی. از طرف دیگر من با جوزپه همعقیده ام که مسائل زندگی خصوصی او مهمترین چیز نیست؛ او در گذشته و در موارد مشابه مثل پرونده نوئمی هم روایت های متناقضی از ماجرایش تعریف کرده بود.”

یورونیوز: مونیکا، تاثیر این موضوع در سطح اتحادیه اروپا چه بوده است؟ خیلی از مردم می گویند که این افتضاح در کنار مسائل دیگری، سیاست خارجی ایتالیا و بنابراین بخش مهمی از اتحادیه را از کار انداخته و زمینگیر کرده است؟

مونیکا:” همینطور بوده است. نه تنها موجب فلج شدن سیاست خارجی و اروپایی ایتالیا شده، بلکه اولویت پرداختن به مسائل مهم سیاسی داخلی را هم از سیاستمداران ایتالیایی گرفته و این دولت اصلا در مورد مسائل خیلی مهم آنطور که باید و شاید، فعال نیست.”

یورونیوز: جوزپه، برخی از جراید و از جمله روزنامه محافظه کار “ کورییر دلا سررا” این مسئله را بیشتر یک عجز سیاسی دانسته اند چرا که دولت خود را درگیر این مسئله کرده و بنابراین قادر نیست به مسائل مهم کشور بپردازد. آیا زمان آن فرا رسیده که برلوسکونی استعفا دهد؟

جوزپه:” نه. من فکر می کنم که مشکل دولت مسئله روبی نیست و نهایتامی تواند روی میزان محبوبیت دولت اثر گذار باشد. دولت با بن بست مواجه شده چون هیچگونه اصلاحاتی انجام نداده است. این درست است که در مورد روبی مشکل اجماع وجود دارد ولی این ارتباطی با کارایی دولت که بدلایل دیگری در تنگنا قرار گرفته، ندارد.

یورونیوز: چارلز،اجازه بدهید با شما در مورد مسائل اقتصادی ادامه دهیم. شما در کتابتان از تاثیر یا عدم تاثیر آقای برلوسکونی در اقتصاد حرف زده اید. آیا این رسوایی اخلاقی مانع پرداختن دولت به بحران مالی خواهد شد؟

چارلز:” بله. من فکر می کنم این موضوع مهمی است. ایتالیا تنها کشور در بین کشورهای مطرح است که نسبت به ده سال گذشته، فقیرتر شده است. فقط کشورهایی مثل زیمبابوه، هاییتی و ساحل عاج چنین وضعیتی را تجربه کرده اند. در نتیجه شکاف بزرگی بین ایتالیای برلوسکونی و دیگر کشورهای هم سطح آن بوجود آمده است.”

یورونیوز: مونیکا، خیلی از ایتالیایی ها می گویند در هر صورت برلوسکونی رهبر ماست. اینکه او مرد ثروتمندی است، درست. ولی او قدرتمند است و کشور را اداره می کند. و همینطور که در سئوالهای قبلی هم مطرح شد او قدیمیترین عضو گروه هشت است. چرا شما فکر می کنید که او باید کنار بکشد؟ آیا اصلا چنین اعتقادی دارید؟

مونیکا:” برلوسکونی باید کنار برود چرا که او و اطرافیانش به مردم نشان داده اند که شایستگی اداره کردن کشوری مانند ایتالیا را ندارند. او همچنین باید کنار برود برای اینکه دمکراسی ایتالیا از حیث گردش اطلاعات و احترام گذاشتن و در نظر گرفتن خواسته های مردم یک دمکراسی واقعی نیست.”

یورونیوز: این ادعای بزرگی است…. جوزپه، خیلی از ایتالیایی از شنیدن حرفهایی مثل ارزشهای صحیح سیاسی خسته شده اند و شاهد این قضیه هستند که مردم دیگر کشورها سعی دارند ارزشهای سیاسی مورد نظرخود در مورد این رسوایی اخلاقی را به ایتالیایی ها تحمیل کنند.

جوزپه:” به نظر من در این مورد هم مثل موارد بسیار دیگر، در خارج از ایتالیا درک و اطلاعات درستی در مورد واقعیت های ایتالیا وجود ندارد و طبیعی است که این مسئله بحث هایی را هم برانگیزاند. به نظر من کاهش حمایت از برلوسکونی در ایتالیا تنها به خاطر این مسئله نبوده و دلایل دیگری داشته است. بنابراین من با مونیکا موافق نیستم که می گوید در ایتالیا دمکراسی وجود ندارد چون ما به اطلاعات بیطرفانه دسترسی نداریم. اینها فقط یکسری اطلاعات مضحک در مورد ایتالیا هستند.”

یورونیوز:” چارلز، مسئله رسوایی اخلاقی را برای چند لحظه فراموش کنیم. راجع به مسائل امنیتی صحبت کنبم. گفته می شود که درجه امنیت ویلاهای آقای برلوسکونی خیلی بالانیست. همان ویلاهایی که چنین زنانی به آنجا رفت و آمد دارند. سئوالی که باقی است آیا این زنان می توانند از برلوسکونی اخاذی کنند. شما چه فکر می کنید؟

چارلز:” به هر حال چنین نگرانی ای وجود دارد…. ولی همانطور که قبلا هم گفتم این مشکلات اقتصادی جامعه هستند، که واقعا برای اودردسرسازشده اند، نه چیز دیگر.”

یورونیوز: مونیکا به نظر شما دادگاه آقای برلوسکونی، دادگاهی عادلانه خواهد بود، با توجه به اینکه او بر بیشتر رسانه ها و تلویزیونهای ایتالیا نظارت دارد؟

مونیکا:” به نظر من حتی با این وضعیت هم رسانه هایی وجود دارند که اطلاعات خوبی می توانند بدهند. برخی دیگر و در راس آنها شبکه های تلویزیونی، بازتاب دهنده نظرات او هستند. اما نکته اصلی این است که اصلا من مطمئن نیستم که چنین دادگاهی برگزار شود.”

یورونیوز: جوزپه، نظر شما چیست. آیا دادگاه، دادگاهی عادلانه خواهد بود؟

جوزپه:” به نظر می رسد این یک دادگاهی باشد که از هم اکنون قضات تصمیم گرفته اند برلوسکونی گناهکار از آن بیرون بیاید و قصد دارند او را محکوم کنند. بخشی از مسئولان دادگاه میلان 15، 16 سال است که برلوسکونی را نشانه گرفته اند. می توانیم بگوییم این مهمترین دادگاهی است که آنها می خواهند با هر هزینه ای هم که کشده، بالاخره نقشه خود رادر آن عملی کنند. لذا باید پیشداوری قضات را بعنوان یک واقعیت در این پرونده مورد توجه قرار داد.”

یورونیوز: چارلز، دادگاه عادلانه خواهد بود یا نه؟

چارلز:” دادگاهی عادلانه خواهد بود. همانطور که مونیکا هم اشاره کرد مشکل حال حاضر ایتالیا این است که استقلال دادگاهها وحاکمیت قانون در فقدان کثرت اطلاعات مورد حمله واقع شده و اینها دو شرط لازم برای دمکراسی هستند.”

.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفان و موافقان اتحادیه اروپا چه بیمها و امیدی دارند؟

چرا با وجود کمک مالی اتحادیه اروپا به کشورهای فقیر، مهاجران اقتصادی راهی اروپا می شوند؟

ماندن یا نماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا چه پیامدهایی برای طرفین خواهد داشت؟