Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مواد مخدر جدید و شیوه مصرف متفاوت ؛ دسترسی به مواد مخدر در اروپا چگونه است؟

اقلام مختلف مخدر
اقلام مختلف مخدر Copyright عکس از کانوا پرو
Copyright عکس از کانوا پرو
نگارش از Marta Iraola Iribarren
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
ترجمه شده از زبان: انگلیسی

یک نهاد اروپایی ناظر بر مواد مخدر نسبت به الگوهای نگران‌کننده در مصرف این مواد در سراسر اتحادیه اروپا و در نتیجه افزایش مشکلات سلامت عمومی هشدار داد.

آگهی

بنادر شلوغ اکوادور در اقیانوس آرام طی پنج سال گذشته به کانون حمل کانتینرهای حاوی کوکائین‌های تولید شده در کلمبیا، پرو و ​​بولیوی تبدیل شده است؛ محموله‌هایی که به ایالات متحده و اروپا قاچاق می‌شوند و عملا اکوادور را به یک «بزرگراه کوکائین» تبدیل کرده است.

حال آنکه از ۲۲۰ تن کوکائینی که در سال گذشته میلادی توسط مقامات آمریکای لاتین و کارائیب کشف و ضبط شد، ۸۴ درصد آن به قصد اروپا بارگیری شده بود.

حدود ۴۵ تن از این محموله‌ها عازم بندر آنتورپ در بلژیک بود که در سال‌های اخیر به پایتخت قاچاق کوکائین در اروپا تبدیل شده است، در حالی که بیش از ۴۰ تن به روتردام هلند، بالغ بر ۳۸ تن به هامبورگ آلمان و ۳۴ تن به والنسیا در اسپانیا می‌رفت.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید 

«مرکز اروپایی رصد مواد مخدر و اعتیاد / EMCDDA» روز سه‌شنبه ۱۱ ژوئن (۲۲ خرداد) در گزارش تازه خود هشدار داد که وضعیت مواد مخدر در اروپا به حدی رسیده است که در وصف آن می‌توان عبارت «همه جا، همه رقم، همه کس» را به کار برد.

این گزارش حاکی از افزایش دسترسی به مواد مخدر و روش‌های پیچیده‌تر فروش است.

الکسیس گودل، مدیر این مرکز هنگام ارائه این گزارش گفت که امروزه کار به جایی رسیده که تأثیر استفاده از مواد غیرقانونی تقریباً در همه جای جامعه دیده می‌شود و «هیچ وقت دسترسی به این حجم از مواد مخدر در قلمرو اتحادیه اروپا سابقه نداشته است.»

در این گزارش آمده است که سال گذشته میلادی در اتحادیه اروپا بالغ بر ۲۲ میلیون نفر ماری‌جوآنا، ۴ میلیون کوکائین و تقریبا ۳ میلیون نفر اکستازی مصرف کرده‌اند.

به استناد گزارش سال ۲۰۲۴ این مرکز، در کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۸۵.۴ میلیون نفر ابراز داشتند که در مقطعی از زندگی خود ماری‌جوآنا مصرف کرده‌اند، در حالی که در گزارش ۲ سال قبل، این تعداد ۷۸.۶ میلیون نفر بوده است.

تعداد افرادی که دست‌کم یک بار کوکائین مصرف کردند از ۱۴.۴ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ به ۱۵.۴ میلیون نفر افزایش یافته و این رقم برای مصرف اکستازی، از ۱۰.۶ میلیون نفر به ۱۲.۳ میلیون افزایش یافته است.

دستکاری ماهیت مواد و پیچیده‌تر شدن درمان‌های پزشکی

مرکز اروپایی رصد مواد مخدر و اعتیاد آورده است که تقریباً تمام اقلام خوراکی با اثرات روانگردان، پتانسیل استفاده و عرضه را دارند.

این محصولات اغلب هم با برچسب‌های گمراه کننده یا به شکل ترکیبی با مواد دیگر عرضه می‌شوند که باعث می‌شود مصرف‌کنندگان در مورد ماهیت مواد مصرف شده ناآگاه باشند و خطرات سلامتی را به جان بخرند.

مدیر مرکز اروپایی رصد مواد مخدر و اعتیاد هشدار داد که «هیچ کس تصور نمی‌کرد که انسان از محصولات دارویی دامپزشکی به عنوان مواد مخدر جدید استفاده کند.»

هیچ کس تصور نمی‌کرد که انسان از محصولات دارویی دامپزشکی به عنوان مواد مخدر جدید استفاده کند.
الکسیس گودل
مدیر مرکز اروپایی رصد مواد مخدر و اعتیاد

این نهاد نظارتی تا پایان سال ۲۰۲۳ میلادی، بیش از ۹۵۰ ماده روانگردان جدید را زیر نظر داشت که ۲۶ مورد از آن‌ها برای اولین بار در همان سال در اروپا گزارش شده بود.

در دسترس بودن زیاد مواد مختلف، که اغلب به صورت مخلوط شده با اقلام دیگر عرضه می‌شوند، منجر به «مصرف چند مخدر» و استفاده از دو یا چند ماده روانگردان به طور همزمان یا متوالی می‌شود.

آگهی

در حالی که مصرف چند مخدر در میان مصرف کنندگان، دانسته یا ناآگاهانه یک عمل رایج است، اما باید گفت که ترکیب این مواد خطر مشکلات سلامتی را افزایش می‌دهد و درمان‌های پزشکی را پیچیده می‌کند.

آبسه عفونی، گَندخونی و آسیب عصبی؛ خطرات مضاعف تزریق

این آژانس اروپایی در گزارش خود هشدار می‌دهد که افرادی که مواد مخدر تزریق می‌کنند نسبت به افرادی که به روش‌های دیگر مواد مخدر مصرف می‌کنند، اغلب در معرض خطرات بیشتری از قبیل ابتلا به عفونت‌های قابل انتقال از خون یا مرگ در اثر مصرف بیش از حد مواد مخدر هستندو

تزریق مخدر همچنین می‌تواند مشکلات سلامتی موجود را افزایش دهد یا باعث آبسه عفونی، سپتیسمی (گَندخونی) و آسیب عصبی شود. در حالی که این نوع استفاده در اروپا رو به کاهش است، اما هنوز هم سهم نامتناسبی از آسیب‌های حاد و مزمن سلامتی ناشی از این نوع مصرف مواد مخدر است.

افرادی که مواد مخدر تزریق می‌کنند در معرض خطر ابتلا به عفونت‌هایی مانند هپاتیت ویروسی نوع بی و سی و بیماری ایدز هستند.

آگهی
انجام درمان بر روی زخم‌های پوستی مصرف‌کننده زایلازین
انجام درمان بر روی زخم‌های پوستی مصرف‌کننده زایلازینآسوشیتدپرس

 در این گزارش «تاکید شده است که با افرادی که مواد مخدر مصرف می‌کنند باید بدون پیش‌داوری برخورد کرد.»

مرکز اروپایی رصد مواد مخدر و اعتیاد خاطر نشان کرد که بار سلامت عمومی ناشی از مصرف مواد مخدر تحت تاثیر عوامل بسیاری است که شامل ویژگی‌های ماده مخدر، آسیب پذیری فردی و زمینه اجتماعی است.

بر اساس داده‌های اتحادیه اروپا، ۸۷ میلیون بزرگسال دست‌کم یک بار در طول زندگی خود از مواد مخدر استفاده کرده‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نگاهی به ۴عامل اصلی مرگ‌های زودرس؛چگونه می‌توان جلوی آن‌ها را گرفت؛سازمان جهانی بهداشت چه نظری دارد؟

مصرف ماری‌جوانا در کدام کشورهای اروپایی قانونی است؟

مصرف ماری‌جوانا خطر حملات قلبی و سکته مغزی را افزایش می‌دهد