Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نتیجه بررسی علمی سازمان غذا و دارو آمریکا: ماری جوآنا معیارهای یک ماده کم خطرتر را احراز می‌کند

گیاه ماری‌جو‌انا (شاهدانه)
گیاه ماری‌جو‌انا (شاهدانه) Copyright کانوا
Copyright کانوا
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اسناد محققان سازمان غذا و داروی ایالات متحده از دسته‌بندی مجدد ماری جوآنا به عنوان یک مخدر درجه سه حکایت می‌کند. بر این اساس، ماری جوآنا نسبت به سایر مواد مخدر از پتانسیل کمتری برای سوء مصرف برخوردار است و پشتوانه‌هایی علمی برای استفاده از آن به عنوان یک درمان پزشکی وجود دارد.

آگهی

در ایالات متحده آمریکا، ماری جوانا در حال حاضر در درجه اول یا همان بالاترین درجه از طبقه‌بندی‌های پنجگانه منع یا محدودیت مواد و دارو قرار دارد که همراستا با خطرناک‌ترین مواد مخدر از جمله هروئین و روان‌گردان ال‌اس‌دی است.

جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۲، از وزیر بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده و دادستان کل این کشور خواست تا روند اداری بررسی طبقه‌بندی محدودیت ماری‌جوانا را بر اساس قوانین فدرال آغاز کنند.

راشل لوین، دستیار وزیر بهداشت در امور بهداشت در ماه اوت نامه‌ای به اداره مبارزه با مواد مخدر آمریکا نوشت و در آن از طبقه‌بندی مجدد ماری جوآنا و انتقال آن به دسته سوم حمایت کرد. درجه‌بندی شماره ۳ فهرستی از «داروها با وابستگی فیزیکی و روانی متوسط تا کم» مانند کتامین، تستوسترون و تیلنول (استامینوفن) کدئین‌دار را در بر می‌گیرد.

اسناد محققان سازمان غذا و داروی ایالات متحده روز جمعه به صورت آنلاین منتشر شده و «منعکس کننده ارزیابی وزارت بهداشت ایالات متحده آمریکا از شواهد علمی و پزشکی» به وزارت دادگستری است.

اعضای تیم تحقیق سازمان غذا و داروی ایالات متحده در اسناد خود نوشته‌اند که این نهاد توصیه می‌کند که ماری جوانا در دسته‌بندی جدیدی قرار گیرد؛ چرا که دارای سه معیار زیر است: پتانسیل کمتری برای سوء مصرف نسبت به سایر مواد و داروهای موجود در دسته ۱ و ۲ دارد، استفاده پزشکی پذیرفته شده در ایالات متحده دارد و در نهایت برای افرادی که به سوء مصرف مبتلا هستند خطر وابستگی فیزیکی کم یا متوسط دارد. 

موسسه ملی سوء مصرف مواد مخدر در ایالات متحده نیز با پیشنهاد تغییر طبقه‌بندی دارویی ماری‌جوآنا موافق است.

به گفته محققان، اگرچه ماری جوانا در ایالات متحده «شیوع بالای مصرف غیرپزشکی» دارد، اما به نظر نمی رسد در مقایسه با مواد مخدری مانند هروئین، اکسی کدون و کوکائین عوارض جدی را به همراه داشته باشد. بخصوص اینکه محصولاتی که حاوی سطوح بسیار بالایی از دلتا ۹ تتراهیدروکانابینول (THC) یا همان ترکیب فعال اولیه در شاهدانه هستند کاملا در دسترس هستند.

عوارض ترک ماری‌جوآنا چگونه است؟

محققان سازمان غذا و داروی آمریکا می‌گویند این داده‌ها «سطح معتبری از پشتیبانی علمی برای کاربردهای درمانی» از جمله بی‌اشتهایی، درد، تهوع و استفراغ ناشی از شیمی‌درمانی را فراهم می‌کند. با این حال، آنها خاطرنشان می کنند که تجزیه و تحلیل و نتیجه گیری آنها «به این معنی نیست که ماری جوانا ایمنی و اثربخشی ایجاد می‌کند» و تأیید آن فقط برای شرایط بهداشتی خاص است.

در نهایت، محققان خاطرنشان کردند که ترک ماری جوانا در مصرف کنندگان سنگین و مزمن با علائمی که در عرض چند روز به اوج خود می‌رسد و طی یک یا دو هفته کاهش می‌یابد، همراه است، اما در مصرف کنندگان گاه به گاه این گونه نیست.

این سند در ادامه اشاره می‌کند که «به نظر می رسد سندرم ترک ماری‌جوانا در مقایسه با سندرم ترک الکل که شامل علائم بی قراری، پارانویا، تشنج و حتی مرگ است، نسبتا خفیف‌تر است.» در عوض، علائم ترک ماری جوانا مشابه علائم ترک مصرف مزمن مارینول و سندروس، دو محصول دارویی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است، و میزان و جدول زمانی ترک ماری‌جوانا مشابه تنباکو است.

بیست و چهار ایالت آمریکا استفاده تفریحی ماری‌جوآنا را بزرگسالان قانونی کرده‌اند و ۳۸ ایالت نیز استفاده پزشکی از محصولات شاهدانه را مجاز می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آیا با داروهای کاهش وزن، افکار خودکشی به سر می‌زند؛ آژانس دارویی اروپا نتیجه تحقیقات را منتشر کرد

دو نفر دیگر پس از مصرف مکمل‌‌های غذایی حاوی «بنی کوجی» در ژاپن جان باختند

روز پر گل جام ملت‌های آسیا؛ ملی پوشان ایران گام اول را محکم برداشتند