Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

کالبد شکافی جسد یک گرگ با قدمتی در حدود ۴۴ هزار سال در روسیه انجام شد

سر یک گرگ در بخش مطالعات جانوران ماموت در آکادمی علوم یاکوتیا، روسیه
سر یک گرگ در بخش مطالعات جانوران ماموت در آکادمی علوم یاکوتیا، روسیه Copyright Valery Plotnikov/AP
Copyright Valery Plotnikov/AP
نگارش از Suraya Alizada
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در دورترین منطقه شمال شرقی یاکوتیا روسیه، دانشمندان محلی جسد یک گرگ ۴۴ هزار ساله را کالبد شکافی کردند. این حیوان در یخ های دائمی منجمد شده بود و به گفته دانشمندان، اولین کشف از این نوع گرگ خاص است.

آگهی

جسد این گرگ که در سال ۲۰۲۱ به طور تصادفی توسط مردم محلی منطقه ابیسکی یاکوتیا پیدا شد، اکنون به دقت توسط دانشمندان مورد بررسی قرار گرفته است.

آلبرت پروتوپوپوف، رئیس بخش مطالعه جانوران ماموت در آکادمی علوم یاکوتیا گفت: «این اولین کشف در جهان از یک شکارچی اواخر دوره پلیستوسن است». وی گفت که قدمت این گرگ حدود ۴۴ هزار سال است و تاکنون چنین یافته‌هایی وجود نداشته است.

یاکوتیا که بین اقیانوس منجمد شمالی و در شرق دور قطب شمال روسیه قرار دارد، منطقه وسیعی از باتلاق‌ها و جنگل‌ها به بزرگی تگزاس است که حدود ۹۵ درصد آن از یخ‌های دائمی پوشیده شده است. دمای زمستان در این مکان به منفی ۶۴ درجه سانتیگراد یا ۸۳٫۲ درجه فارنهایت کاهش می یابد. 

پروتوپوپوف تایید کرد: «معمولاً این حیوانات گیاهخوار هستند که می میرند، در باتلاق‌ها گیر می کنند، یخ می زنند و در نهایت به دست ما می‌رسند. این اولین باری است که یک گوشتخوار با جثه بزرگ پیدا می شود». 

این پژوهشگر در ادامه گفت: «در حالی که یافتن لاشه حیوانات قدیمی و هزاران ساله که در اعماق یخ‌های دائمی دفن شده‌اند، به دلیل تغییرات اقلیمی که به آرامی در حال ذوب شدن هستند، غیرعادی نیست، اما این گرگ خاص است». او افزود: «این یک شکارچی بسیار فعال، متحرک، یکی از حیوانات بزرگ و کمی کوچکتر از شیر و خرس غار، همچنین یک مُردارخوار بوده است». 

آرتیوم ندولوژکو، مدیر توسعه آزمایشگاه دیرینه‌شناسی در دانشگاه اروپایی سنت پترزبورگ می‌گوید که بقایای گرگ بینش نادری از یاکوتیا در ۴۴ هزار سال پیش ارائه می‌دهد.

او گفت: «هدف اصلی این است که بفهمیم این گرگ از چه چیزی تغذیه می‌کرد و چگونه با گرگ‌های باستانی که در قسمت شمال شرقی اوراسیا زندگی می‌کردند، ارتباط داشت».

محققان امیدوارند نتیجه مطالعات کالبدشکافی روی این جانور دریچه‌های نوینی را در مورد حیات وحش و حیات بطور کلی به‌روی بشر بگشاید.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اگر کف پای شما صاف است این پژوهش جدید علمی را بخوانید

نتیجه یک پژوهش علمی: واکسن کووید تأثیری کوتاه مدت بر عادت ماهیانه زنان دارد

نتیجه بررسی علمی سازمان غذا و دارو آمریکا: ماری جوآنا معیارهای یک ماده کم خطرتر را احراز می‌کند